Jednym z najważniejszych celów Unii Europejskiej jest ochrona środowiska, a zagadnieniem z tym związanym są odnawialne źródła energii. Na ten cel przeznaczane są ogromne sumy pieniędzy, co wróży duże zyski firmom zajmującym się tego typu branżami. Obecnie wybierając własny dom, coraz więcej osób zwraca uwagę na aspekty przyjazne środowisku, a zarazem ekonomiczne przesłanki, takie jak na przykład podgrzewanie wody za pomocą energii słonecznej. Warto troszczyć się o środowisko naturalne, poza tym warto zauważyć, iż na takiej ochronie środowiska można również zarobić.
Jednym z alternatywnych źródeł energii jest wykorzystywanie energii promieniowania słonecznego. W tym celu montuje się na dachach kolektory słoneczne, zwane również ekranami słonecznymi lub kolektorami solarnymi. Mamy w ich działaniu do czynienia z konwersją fototermiczną, której produktem jest ciepło. Słońce ogrzewa umieszczony w kolektorze absorber, który pochłania promieniowanie słoneczne i zamienia je w ciepło. Skuteczność pochłaniania zależy od rodzaju absorbera. Wyróżnia się kolektory próżniowe (są one skuteczniejsze i sprawniejsze) oraz kolektory płaskie.
Istnieje również drugi podział obejmujący system solarny, w jakim działają kolektory. Jest to system aktywny bądź pasywny. System aktywny charakteryzuje się dodatkowym użyciem pomp, w jakie wyposaża się instalację. Wówczas kolektory słoneczne umieszcza się na dachu budynku, w którym system ma działać. W przypadku systemu pasywnego nie potrzebne jest montowanie pompy, jednak kolektory muszą być wówczas zainstalowane poniżej zasobnika ciepła w pobliżu budynku, w którym zainstalowany jest system. Najczęściej umieszcza się je na trawniku blisko domu.
Układy solarne w polskich warunkach klimatycznych opłacają się, a ich montowanie niewątpliwie ma sens. Pod względem nasłonecznienia Polska nie ustępuje krajom, w których technika solarna jest bardzo popularna, takim jak Niemcy czy Austria. Warto pomyśleć o założeniu firmy oferującej ich sprzedaż, montaż i konserwację. Należy wówczas nawiązać
współpracę z producentami kolektorów, przejść cykl szkoleń z zakresu ich obsługi, uzyskać potrzebne certyfikaty, a następnie wejść na rynek. Powinno się wynająć pomieszczenie na biuro, służące do kontaktów z klientami oraz magazyn do składowania instalacji słonecznych i narzędzi potrzebnych do ich montażu. Niezbędny będzie również zakup samochodu, gdyż wszelkie usługi wykonywane są u klienta.
Zamieszczając reklamę w mediach należy przedstawić zalety stosowania układów solarnych, które przyciągną nabywców. Można do nich zaliczyć: uzyskiwanie za darmo ciepłej wody, oszczędność na rachunkach za energię (czym więcej podwyżek cen tradycyjnych nośników energii takich jak gaz, olej opałowy, węgiel czy prąd elektryczny, tym bardziej opłacalny jest zestaw solarny), uniezależnienie się od niepewnych źródeł podgrzewania wody (takich jak ropa naftowa z krajów arabskich czy gaz z Rosji), bycie ekologicznym (co niesie z sobą ochronę przed globalnym ociepleniem) oraz prestiż.
Najpowszechniej energia pozyskana z kolektorów wykorzystywana jest do podgrzewania wody użytkowej i wody basenowej, wspomagania centralnego ogrzewania, chłodzenia budynków, a także ciepła technologicznego. Dzięki niej można znacznie ograniczyć wielkość rachunków za podgrzanie wody, jak i za ogrzewanie. Warto podkreślić, iż kolektory słoneczne mogą być dodatkową, wspomagającą formą dostarczania energii, jak i zupełnie samodzielnym systemem grzewczym.
Z pewnością klientów zainteresują liczne dotacje i dopłaty związane z instalacją systemów solarnych, między innymi z Unii Europejskiej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wiadomości o tym na pewno pomogą im podjąć decyzję o zakupie kolektorów, warto udzielić im pomocy w celu uzyskania tych pieniędzy. Poza tym, użytkując zestaw solarny klienci stają się: nowocześni, modni, ekologiczni i bogatsi, a firma działająca w tej branży zyskuje rozgłos i renomę, a co za tym idzie kolejnych odbiorców. Tego typu branża staje się niewątpliwie opłacalnym biznesem.
|