W dobie wysokich cen za surowiec drzewny biznesy związane z ich obróbką oraz wykorzystywaniem wydają się zdecydowanie mniej opłacalne, jak to miało miejsce jeszcze dobre kilka lat temu. Osoby mające jednak odpowiednie kontakty i potrafiące pozyskać za rozsądną cenę towar, mają wszelkie dane ku temu, aby ich firma z powodzeniem rywalizowała z silną konkurencją na rynku. Przykładem takiej działalności może był produkcja palet drewnianych, która przy spełnieniu odpowiednich warunków może być wartym przemyślenia pomysłem na biznes.
Pozyskiwanie surowca i jego obróbka
Jak już wcześniej zostało wspomniane, kluczową sprawą przy produkcji palet jest pozyskanie odpowiednich surowców za rozsądną cenę, która pozwoli nam realnie myśleć o opłacalności naszego biznesu. Do wykonania palety dopuszczalne są następujące rodzaje drewna: świerk, jodła, sosna, modrzew, olcha, brzoza, topola, osika, dąb, jesion, buk, wiąz, akacja, klon, platan, kasztan szlachetny.
Kolejna kwestia to surowe przestrzeganie norm dotyczących samego procesu produkcyjnego. Drewno użyte do zbijania palet nie może być heblowane na powierzchni ładunkowej i części spodniej, akceptowana jest postać surowa. Do impregnacji nie powinno się używać środków konserwujących i zabezpieczających przed oznakami sinizny. Jedyny akceptowalny impregnat nosi nazwę techniczną TC3. Drewno musi być również pozbawione zgnilizny, pleśni, kory czy szkodników (tolerancja pojedynczych dróg wytyczonych przez szkodliwe organizmy).
Po wykonaniu palety zostaje ona poddana próbie wytrzymałościowej, podczas której jej wilgotność powinna wynosić dla drewna ok. 20 procent (z tolerancją do 2 procent). Normy dopuszczają określony charakter sinizny oraz zabarwienia drewna, związane z porą roku, natomiast niedopuszczalne są wszelkie zabarwienia i
sinizna spowodowane nieprawidłowymi warunkami suszenia.
Jakie palety produkować?
W naszej ofercie możemy umieścić standardowe palety drewniane, jak i palety EURO. W przypadku tych drugich konieczne będzie uzyskanie licencji EPAL, która zezwala na produkcję i naprawę palet przez każdą firmę posiadającą ową licencję.
Oprócz produkcji możemy świadczyć również usługi naprawcze palet. Dzięki temu możemy pozyskać do współpracy dodatkową grupę odbiorców. Wynajem palet jest również dobrym pomysłem.
Inwestycja i rynek zbytu
Do zbijania palet będzie nam potrzebny specjalistyczny pistolet, którego koszt szacuje się na 2-3 tysiące zł. W przypadku dużej produkcji rzecz jasna będziemy musieli się zaopatrzyć w przynajmniej kilka ich egzemplarzy. Niezbędny zakup to również specjalistyczne gwoździe, które są znacznie droższe od tradycyjnych. Należy się również zatroszczyć o odpowiednie ich składowanie, aby ograniczyć do minimum odrzuty z palet. Koniecznością będzie posiadanie magazynu i hali produkcyjnej. Ich wielkość będzie zależna od skali naszego przedsięwzięcia. Można się pokusić o automatyzację lub też półautomatyzację naszego procesu produkcyjnego.
Poszukiwanie stałego odbiorcy dla naszych palet powinniśmy poszerzyć o rynki zagraniczne, szczególnie takie jak niemiecki i francuski. Posiadając licencję EPAL na produkcję palet EURO będzie nam znacznie łatwiej znaleźć potencjalnego odbiorcę. Poza tym otwierając się na zagraniczny rynek będziemy mogli wynegocjować znacznie lepszą cenę za nasze usługi niż ma to miejsce w przypadku naszego rodzimego rynku. Ceny palet EURO oscylują średnio w granicach 25-30 zł, za używaną zapłacimy natomiast przynajmniej kilka złotych mniej. Na rynkach zachodnich jest ona rzecz jasna wyższa (nawet o 100-200 procent).