W Polsce sukcesywnie rozwijają się, dotychczas uważane za niszowe, sporty drugiego planu. Trudno im jest rywalizować z takimi dyscyplinami jak piłka nożna, siatkówka, czy też koszykówka, jednakże mogą one swobodnie wypełnić dość pokaźną lukę rynkową w zapotrzebowaniu na mniej popularne odmiany sportów. Jednym z przedstawicieli tej grupy jest bez wątpienia skateboarding, który sukcesywnie skupia wokół siebie coraz większą rzeszę zwolenników. Jeżeli widzimy przyszłość w tym segmencie i posiadamy niezbędną wiedzę na temat procesu produkcyjnego, to pomysł na biznes w postaci produkcji deskorolek różnego rodzaju będzie dla nas z pewnością godny rozważenia.
Na czym skupić swoją uwagę?
W produkcji deskorolek o różnych charakterystykach znajduje się jeden wspólny mianownik - jakość. To właśnie w oparciu o ten czynnik powinniśmy prowadzić nasz biznes. Firmy działające na naszym rynku czerpią wzorce produkcyjne przede wszystkim od przedsiębiorców zza oceanu, gdzie rynek skateboardingowy jest zdecydowanie bardziej rozwinięty. Świadczy o tym choćby konkurencja oraz ilość sprzedawanych deskorolek.
Do wykonania samej deskorolki potrzebne nam będą sklejki klonu kanadyjskiego, z których budowany jest praktyczne każdy egzemplarz w znaczących na rynku firmach. Z punktu widzenia samego procesu produkcyjnego najbardziej atrakcyjnym miejscem do wytwarzania desek skateboardingowych jest bez wątpienia kontynent azjatyckich. Powodem takiego stanu rzeczy są nieporównywalnie mniejsze koszty produkcji niż w przypadku otwarcia zakładu w naszym kraju. To pozwoli nam zaoszczędzić już w pierwszych etapach działalności.
Ze względu na znacznie większy popyt tradycyjnych odmian deskorolek warto w swojej ofercie uwzględnić przede wszystkim te modele cechujące się największą popularnością. Nasz zakład produkcyjny powinien również uwzględnić preferencje niszowych grup docelowych, które szukają czegoś odpowiedniego dla siebie. To właśnie z myślą o nich należałoby wzbogacić ofertę o różnego rodzaju odmiany klasycznych deskorolek. Dobrym przykładem są tutaj te
wykorzystywane w sporcie zwanym longboardingiem, na który prawdziwy popyt zaczyna się wraz z nadejściem lata. Pomiędzy klasycznymi odmianami deskorolek a longboradingowymi znajduje się miejsce także dla wersji cruiser, którą również warto uwzględnić w naszej ofercie.
W naszej produkcji musimy stawiać przede wszystkim na jakość. Sklejka powinna cechować się sporą elastycznością, sama deskorolka musi natomiast charakteryzować się nienagannymi właściwościami jezdnymi, za co odpowiadają również należycie dopasowane pod względem miękkości koła (ich miękkość jest uzależniona od danego rodzaju deskorolek) oraz sprawne łożyska. Jeżeli uda nam się połączyć te wszystkie cechy w jedną całość, wówczas nasz produkt będzie zapewniał użytkownikowi swobodne poruszanie się przy zachowaniu wysokiego poziomu komfortu jazdy.
Marketing i pozyskiwanie odbiorców
Zdobycie zaufania u odbiorców wiąże się z odpowiednim zaplanowaniem kampanii marketingowej. Klientów powinniśmy szukać przede wszystkim wśród ludzi młodych, którzy posiadają ugruntowaną wiedzę na temat sprzętu. Przekonać ich do swojej oferty możemy organizując różnego rodzaju akcje promocyjne. Znanym procederem jest poszukiwanie osób pasjonujących się skateboardingiem i posiadających spore umiejętności. Takim jednostkom oferuje się możliwość korzystania za darmo ze sprzętu, natomiast wymagane jest, aby podczas różnego typu zawodów korzystali właśnie z produktów danej firmy.
Stworzenie sklepu internetowego z naszym asortymentem i skorzystanie z reklamy w sieci będzie z pewnością dobrym rozwiązaniem. Oprócz samych deskorolek warto poszerzyć naszą ofertę o odzież odpowiednią do jazdy na desce. Posiadanie sklepu stacjonarnego jest wygodne z punktu widzenia samego odbiorcy, gdyż może on w sposób namacalny ocenić już na pierwszy rzut oka jakość sprzętu.
Polskie firmy oferują podobne pod względem jakości deskorolki do przedsiębiorstw zza Oceanu. Rodzime produkty są jednak znacznie tańsze, dlatego chętnie sięgają po nie pasjonaci skateboardingu. Niekwestionowanym atutem jest posiadanie ugruntowanej już na polskim rynku marki.