Formy opodatkowania (ryczałt, zasady ogólne, karta podatkowa, podatek liniowy) - : Formy opodatkowania (ryczałt, zasady ogólne, karta podatkowa, podatek liniowy) Pomysł na biznes - Nowy-Biznes.com - Biznes plan, Własna firma, Działalność gospodarcza
Żródło danych firm Promocja Twojej Firmy
Nawigacja
Pomysł na biznes
Zakładanie firmy
Klasyfikacja PKD
Formy opodatkowania
Dotacje z Unii Europejskiej (UE)
Dotacja z urzędu pracy
Biznes Plan
Download
Forum
Reklama
Kontakt
Szukaj
Partnerzy
Wyszukiwarka PKD
Finanse
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 3,876
Najnowszy użytkownik: etymat
Ostatnio czytane
Bines plan Cooking house
Bines plan Spawanie metodą TIG
Bines plan Czy warto zakładać własną siłownię?
Bines plan Sport to zdrowie – jak to wykorzystać w biznesie
Bines plan Ścianka wspinaczkowa
Bines plan Sprzątanie biur i mieszkań
Bines plan Dom weselny
Bines plan Pomysł na biznes – sklep spożywczy
Bines plan Kursy maturalne
Bines plan Pub
Bines plan Wynajem mieszkań
Bines plan Coworking
Bines plan Sklep z akcesoriami ślubnymi
Bines plan Jak stworzyć atrakcyjny program lojalnościowy?
Bines plan Jak nie być smutnym w swojej pracy
Polecamy


Reklama dla Twojej firmy!
Formy opodatkowania (ryczałt, zasady ogólne, karta podatkowa, podatek liniowy)
Założenie firmy wiąże się z opłacaniem podatków. Jednak formę opodatkowania możemy wybrać sami. Dokonując wyboru najlepiej wziąć pod uwagę kilka czynników. Ważne są: rodzaj działalności (nie w każdym przypadku można wybrać każdy rodzaj opodatkowania), łatwość w rozliczaniu podatku (nie powinno nam to sprawiać trudności szczególnie wówczas, kiedy rozliczamy się sami, bez księgowego), a także prognozy dotyczące przychodów oraz kosztów (dzięki temu możemy zminimalizować odprowadzane podatki). Aby dokonać wyboru opodatkowania należy wypełnić specjalny formularz podatkowy.

Każdy przedsiębiorca powinien określić, według jakich zasad będzie rozliczana jego działalność. Do wyboru jest kilka opcji. Są to:
- zasady ogólne,
- karta podatkowa,
- podatek liniowy,
- ryczałt ewidencjonowany.

Podatek dochodowy na zasadach ogólnych polega na płaceniu podatku od uzyskanego dochodu (czyli przychodów od których odjęto koszty uzyskania przychodów) odpowiednio według skali podatkowej. Zasady ogólne dotyczą zarówno tych przedsiębiorców, którzy dokonali wyboru tej formy opodatkowania, jak i tych, którzy nie wybrali rodzaju opodatkowania zakładając własną firmę. W przypadku prowadzenia działalności na zasadach ogólnych należy prowadzić ewidencję w formie ksiąg rachunkowych (dla dużych firm) lub Księgi Przychodów i Rozchodów (dla mniejszych przedsiębiorstw).

Karta podatkowa stosowana jest jedynie do niektórych, wybranych zawodów. Wymienione są one w ustawie, która reguluje możliwość korzystania z karty podatkowej. Z tej formy opodatkowania korzystać mogą drobni przedsiębiorcy działający głównie w przedsiębiorstwach gastronomicznych, handlowych oraz usługowych. Jest to najprostsza forma opodatkowania, ponieważ polega na opłacaniu comiesięcznej stałej kwoty do Urzędu Skarbowego. Kwota obliczana jest raz w roku poprzez wzięcie pod uwagę kilku kryteriów (rodzaj działalności, liczba pracowników, a także ilość mieszkańców w gminie, w której zarejestrowana jest firma).

Podatek liniowy wynosi


19% i jest to opłata stała, a więc nie zmienia się. Należy jednak podkreślić, iż w przypadku zdecydowania się na podatek liniowy nie można korzystać z ulg, które przysługiwać nam będą w przypadku rozliczania podatku na zasadach ogólnych. Takie rozwiązanie jest dobre dla osób, które w ramach działalności gospodarczej generują dochody powyżej pierwszego progu podatkowego. Wówczas stały podatek liniowy okazuje się znacznie bardziej opłacalny. Podatek liniowy może nie być opłacalny dla osób prowadzących działalność i posiadających dzieci. Wówczas nie dostaną one sporej ulgi podatkowej na dzieci. Nie ma w tym przypadku również możliwości rozliczania się wspólnie z małżonkiem.

Ryczałt ewidencjonowany polega na płaceniu podatku jako określonego procentu przychodów ze sprzedaży usług lub towarów. Podobnie jak karta podatkowa ryczałt ewidencjonowany nie jest przeznaczony dla każdego. Mogą z niego skorzystać jedynie niektóre rodzaje działalności gospodarczej. Ryczałtowy podatek nalicza się od przychodu, który nie został pomniejszony o koszty uzyskania przychodów. Ryczałt może obejmować różne wartości procentowe w zależności od rodzaju działalności. W przypadku wyboru ryczałtu ewidencjonowanego zachowujemy ulgi podatkowe, jednak nie ma wówczas możliwości rozliczania się wspólnie z małżonkiem.

Odpowiedni wybór opodatkowania zależy od formy oraz rodzaju działalności, jaką prowadzimy. Warto dobrze się zastanowić nad wyborem formy opodatkowania, ponieważ dzięki temu możemy wiele zaoszczędzić. Najlepiej wybrać taki podatek, który będzie w jak najmniejszym stopniu obciążać nasze przedsiębiorstwo. Aby dokonać najlepszego wyboru należy najpierw posiąść podstawową wiedzę o naszej działalności, niezależnie od tego czy nasza firma jest na etapie planowania czy jest to już funkcjonujące przedsiębiorstwo. Najważniejsze będzie określenie rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej, wysokość przychodu, jaką uzyskamy oraz koszty uzyskania tego przychodu.
Reklama
Pomysł na biznes, biznes plan, własna firma, działalność gospodarcza
Jeśli nie przychodzi Ci do głowy żaden pomysł na biznes to dobrze trafiłeś, bo ten portal jest właśnie dla Ciebie. Znajdziesz tutaj pomysł na biznes oraz biznes plan dopasowany do twoich możliwości, uzyskasz również informacje jak rozpocząć własny biznes oraz otrzymać dotacje. Jeśli potrzebujesz informacji jak założyć przedsiębiorstwo zapoznaj się z naszymi artykułami. Zapraszamy także do dzielenia się z nami swoimi spostrzeżeniami, a także do publikowania swoich pomysłów, które na pewno będą pomocne innym osobom, które chcą założyć działalność gospodarczą i prowadzić własny biznes.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Meta Tagi
biznesplan zakładanie firmy dotacje z urzędu dotacje z UE pomysły na biznes własna firma przedsiębiorczość forma opodatkowania zysk
Popularne
Kiosk z warzywami
Inteligentny dom
Firma cateringowa - dostawa kanapek do biur
Zaproszenia ślubne
Hodowla ślimaka
Warto zobaczyć

Ostatnio dodane
Własna firma Czy lokaty krótkoterminowe się opłacajš?
Własna firma Jak wybrać opakowanie na prezent œwišteczny?
Własna firma Niezapłacone faktury - jak się przed nimi zabezpieczyć?
Własna firma Jak zorganizować dobrš imprezę integracyjnš?
Własna firma Jak stworzyć dobry biznes plan?
Najczęściej czytane
Własny biznes Domowa hodowla kur niosek81613
Własny biznes Pieczarkarnia46763
Własny biznes Firma porządkowa (sprzątająca)44624
Własny biznes Myjnia parowa33578
Własny biznes Gabinet masażu33151
Najczęściej komentowane
Pomysł na biznes Domowa hodowla kur niosek6
Pomysł na biznes Myjnia parowa6
Pomysł na biznes Hodowla ślimaka4
Pomysł na biznes Gabinet masażu4
Pomysł na biznes Piwa regionalne3