• psychomologia.pl
 • Promocja Twojej Firmy
  Nawigacja
  Pomysł na biznes
  Zakładanie firmy
  Klasyfikacja PKD
  Formy opodatkowania
  Dotacje z Unii Europejskiej (UE)
  Dotacja z urzędu pracy
  Biznes Plan
  Download
  Forum
  Reklama
  Kontakt
  Szukaj
  Partnerzy
  Wyszukiwarka PKD
  Finanse
  Aktualnie online
  Gości online: 2

  Użytkowników online: 0

  Łącznie użytkowników: 3,806
  Najnowszy użytkownik: otuhe
  Ostatnio czytane
  Bines plan Biznes kobiecym okiem - w jakiej dziedzinie chciałabyś działać?
  Bines plan Produkcja form plastikowych
  Bines plan Salon SPA
  Bines plan Warsztat samochodowy
  Bines plan Zarabianie na sukcesach sportowych
  Bines plan Pub
  Bines plan Szkoła gotowania
  Bines plan Kartki świąteczne
  Bines plan Kalendarze reklamowe 2018 – efektywny sposób promocji
  Bines plan Hodowla zwierząt futerkowych
  Bines plan Faktoring dla transportu, jak to działa?
  Bines plan Dom weselny
  Bines plan Reklama outdoor
  Bines plan Program do fakturowania i rachunków
  Bines plan Sklep z odzieżą używaną
  Polecamy


  Reklama
  Formy opodatkowania (ryczałt, zasady ogólne, karta podatkowa, podatek liniowy)
  Założenie firmy wiąże się z opłacaniem podatków. Jednak formę opodatkowania możemy wybrać sami. Dokonując wyboru najlepiej wziąć pod uwagę kilka czynników. Ważne są: rodzaj działalności (nie w każdym przypadku można wybrać każdy rodzaj opodatkowania), łatwość w rozliczaniu podatku (nie powinno nam to sprawiać trudności szczególnie wówczas, kiedy rozliczamy się sami, bez księgowego), a także prognozy dotyczące przychodów oraz kosztów (dzięki temu możemy zminimalizować odprowadzane podatki). Aby dokonać wyboru opodatkowania należy wypełnić specjalny formularz podatkowy.

  Każdy przedsiębiorca powinien określić, według jakich zasad będzie rozliczana jego działalność. Do wyboru jest kilka opcji. Są to:
  - zasady ogólne,
  - karta podatkowa,
  - podatek liniowy,
  - ryczałt ewidencjonowany.

  Podatek dochodowy na zasadach ogólnych polega na płaceniu podatku od uzyskanego dochodu (czyli przychodów od których odjęto koszty uzyskania przychodów) odpowiednio według skali podatkowej. Zasady ogólne dotyczą zarówno tych przedsiębiorców, którzy dokonali wyboru tej formy opodatkowania, jak i tych, którzy nie wybrali rodzaju opodatkowania zakładając własną firmę. W przypadku prowadzenia działalności na zasadach ogólnych należy prowadzić ewidencję w formie ksiąg rachunkowych (dla dużych firm) lub Księgi Przychodów i Rozchodów (dla mniejszych przedsiębiorstw).

  Karta podatkowa stosowana jest jedynie do niektórych, wybranych zawodów. Wymienione są one w ustawie, która reguluje możliwość korzystania z karty podatkowej. Z tej formy opodatkowania korzystać mogą drobni przedsiębiorcy działający głównie w przedsiębiorstwach gastronomicznych, handlowych oraz usługowych. Jest to najprostsza forma opodatkowania, ponieważ polega na opłacaniu comiesięcznej stałej kwoty do Urzędu Skarbowego. Kwota obliczana jest raz w roku poprzez wzięcie pod uwagę kilku kryteriów (rodzaj działalności, liczba pracowników, a także ilość mieszkańców w gminie, w której zarejestrowana jest firma).

  Podatek liniowy wynosi


  19% i jest to opłata stała, a więc nie zmienia się. Należy jednak podkreślić, iż w przypadku zdecydowania się na podatek liniowy nie można korzystać z ulg, które przysługiwać nam będą w przypadku rozliczania podatku na zasadach ogólnych. Takie rozwiązanie jest dobre dla osób, które w ramach działalności gospodarczej generują dochody powyżej pierwszego progu podatkowego. Wówczas stały podatek liniowy okazuje się znacznie bardziej opłacalny. Podatek liniowy może nie być opłacalny dla osób prowadzących działalność i posiadających dzieci. Wówczas nie dostaną one sporej ulgi podatkowej na dzieci. Nie ma w tym przypadku również możliwości rozliczania się wspólnie z małżonkiem.

  Ryczałt ewidencjonowany polega na płaceniu podatku jako określonego procentu przychodów ze sprzedaży usług lub towarów. Podobnie jak karta podatkowa ryczałt ewidencjonowany nie jest przeznaczony dla każdego. Mogą z niego skorzystać jedynie niektóre rodzaje działalności gospodarczej. Ryczałtowy podatek nalicza się od przychodu, który nie został pomniejszony o koszty uzyskania przychodów. Ryczałt może obejmować różne wartości procentowe w zależności od rodzaju działalności. W przypadku wyboru ryczałtu ewidencjonowanego zachowujemy ulgi podatkowe, jednak nie ma wówczas możliwości rozliczania się wspólnie z małżonkiem.

  Odpowiedni wybór opodatkowania zależy od formy oraz rodzaju działalności, jaką prowadzimy. Warto dobrze się zastanowić nad wyborem formy opodatkowania, ponieważ dzięki temu możemy wiele zaoszczędzić. Najlepiej wybrać taki podatek, który będzie w jak najmniejszym stopniu obciążać nasze przedsiębiorstwo. Aby dokonać najlepszego wyboru należy najpierw posiąść podstawową wiedzę o naszej działalności, niezależnie od tego czy nasza firma jest na etapie planowania czy jest to już funkcjonujące przedsiębiorstwo. Najważniejsze będzie określenie rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej, wysokość przychodu, jaką uzyskamy oraz koszty uzyskania tego przychodu.
  Reklama
  Pomysł na biznes, biznes plan, własna firma, działalność gospodarcza
  Jeśli nie przychodzi Ci do głowy żaden pomysł na biznes to dobrze trafiłeś, bo ten portal jest właśnie dla Ciebie. Znajdziesz tutaj pomysł na biznes oraz biznes plan dopasowany do twoich możliwości, uzyskasz również informacje jak rozpocząć własny biznes oraz otrzymać dotacje. Jeśli potrzebujesz informacji jak założyć przedsiębiorstwo zapoznaj się z naszymi artykułami. Zapraszamy także do dzielenia się z nami swoimi spostrzeżeniami, a także do publikowania swoich pomysłów, które na pewno będą pomocne innym osobom, które chcą założyć działalność gospodarczą i prowadzić własny biznes.
  Logowanie
  Nazwa użytkownika

  Hasło  Nie masz jeszcze konta?
  Zarejestruj się

  Nie możesz się zalogować?
  Poproś o nowe hasło
  Meta Tagi
  biznesplan zakładanie firmy dotacje z urzędu dotacje z UE pomysły na biznes własna firma przedsiębiorczoœć forma opodatkowania zysk
  Popularne
  Kiosk z warzywami
  Inteligentny dom
  Firma cateringowa - dostawa kanapek do biur
  Zaproszenia ślubne
  Hodowla ślimaka
  Warto zobaczyć

  Ostatnio dodane
  Własna firma Biuro rachunkowe Protegga – usługi księgowe w Katowicach
  Własna firma Uzupełnij swój miesięczny dochód handlem kontraktami CFD online
  Własna firma Jak nadać drewnu estetyczny wygląd?
  Własna firma Inwestycja w Zdrowie - Wartość Pakietów Medycznych dla Firm
  Własna firma Kolekcjonowanie numimzatów - na czym polega?
  Najczęściej czytane
  Własny biznes Domowa hodowla kur niosek89496
  Własny biznes Pieczarkarnia53561
  Własny biznes Firma porządkowa (sprzątająca)49086
  Własny biznes Plantacja choinek39356
  Własny biznes Pierogi37913
  Najczęściej komentowane
  Pomysł na biznes Domowa hodowla kur niosek6
  Pomysł na biznes Myjnia parowa6
  Pomysł na biznes Hodowla ślimaka4
  Pomysł na biznes Gabinet masażu4
  Pomysł na biznes Piwa regionalne3