W związku z ogólną poprawą finansowych warunków życia większości Polaków oraz z dużo łatwiej dostępnymi kredytami hipotecznymi mocna wzrasta od kilku już lat sprzedaż/kupno mieszkań oraz budowa domów. Razem ze wzrostem popytu można zaobserwować klasyczne zjawisko – wzrost cen nieruchomości. Mimo to popyt nie maleje. Jest to czas, w którym wszelkiego rodzaju firmy budowlane mają możliwość zrobić tak zwany „interes życia”. W jaki sposób inni ludzie nie będący specjalistami w dziedzinie budownictwa mający za to duże pojęcie o programowaniu, sieciach i innych aspektach elektroniki i automatyki mogą zarobić na ludziach wydających krocie na budowę domu?
Inteligentne domy - temat przyszłości?
Wielu może przerażać ten temat, który kojarzy się niejednokrotnie z filmami science-fiction, w których można zobaczyć sterowane komputerowo urządzenia w mieszkaniach czy ogrodach. Prawda jest taka, że ten temat jest już jak najbardziej współczesny i osiągalny prawie każdym domu. Co więcej - sporo można na nim zarobić. Wystarczy tylko poważnie zainteresować się tematem i zagłębić w informacje związane z metodami wykonania i programowania systemów inteligentnych domów.
Dlaczego warto?
Ponieważ jest mnóstwo ludzi budujących domy, którzy chcą to zrobić według swojego wyobrażenia. Wystarczy tylko odpowiednio uzasadnić takim ludziom celowość zakupu takiego systemu i nie będą żałowali kilkudziesięciu tysięcy złotych (stanowiących tylko pewien procent wartości nowo budowanego domu) na to, aby ich dom stał się „inteligentny” czyli wygodny, bezpieczny i oszczędny.
Jak to działa?
W całym domu rozprowadzone jest odpowiednie okablowanie pozwalające na działanie systemu. Wszystkie dostępne w systemie funkcje (ich możliwości jest tak wiele jak pomysłów klienta jednak zawsze decyduje się na jakieś konkretne, mniej lub bardziej rozbudowane rozwiązanie) są dostępne dla administrującego systemem z poziomu sterowników (jest ich dość spory wybór na
rynku), które mogą być zarówno przenośne jak i zamontowane w stałym miejscu. Za ich pomocą można na przykład sterować dopływem prądu do konkretnych gniazdek czy też otwierać bramę, rolety i okna. To czym się steruje jest zależne tylko i wyłącznie od tego czy zostało podpięte do systemu czy też nie.
Najciekawszą (tą prawdziwie „inteligentną”) opcją jest uruchamianie trybu automatycznego niektórych urządzeń, które same się otwierają czy zamykają w zależności na przykład od warunków pogodowych czy temperatury w mieszkaniu. Wszystko to za pomocą wielu czujników połączonych z systemem, które wysyłają sygnały przez niego rozpoznawalne. W następnej kolejności do konkretnych urządzeń przekazywane są odpowiednie polecenia, wynikające z zaprogramowanych w systemie informacji. Dobrym przykładem może być zamknięcie okien i balkonu podczas deszczu.
Co jest potrzebne do rozpoczęcia biznesu?
Niezbędnymi elementami do rozpoczęcia tego rodzaju biznesu są niewątpliwie:
wiedza na temat tego rodzaju rozwiązań i pomysły na realizację nietypowych zamówień klientów; należy tutaj doskonale posługiwać się programami oraz montowanymi instalacjami i urządzeniami,
pieniądze – inwestycja w marketing, odpowiedni sprzęt i narzędzia,
ekipa montażowa – dobrze zorganizowana i przygotowana ekipa pracowników zajmujących się montażem,
klienci – ważne jest to, aby ich poszukiwać wśród właściwych ludzi (posiadających możliwości finansowe); jeśli wie się już kogo chce się przekonać to po prostu trzeba go przekonać o tym do czego może mu się przydać taki system – nie powinno to być trudne.
Tworzenie „inteligentnych domów” to doskonały pomysł na biznes dla każdego kto posiada odpowiednie środki finansowe, pomysły i wiedzę na temat tego rodzaju instalacji. Wystarczy odrobina odwagi i zaangażowanie w pozyskiwanie odpowiednich klientów, a sukces jest gwarantowany ponieważ konkurencja na tym rynku jest jeszcze stosunkowo niewielka w porównaniu z zapotrzebowaniem.