Wielu ludzi zastanawia się jaki rodzaj biznesu założyć nie posiadając wielkich funduszy i czasu na prowadzenie tego rodzaju działalności, a przy okazji osiągnąć z tego realne zyski. Świetnym pomysłem dla takich osób (i nie tylko) jest założenie hodowli zwierząt futerkowych, a konkretnie szynszyli.
Dlaczego jest to dobry pomysł dla każdego?
Jest to wyjątkowo dobry pomysł dla każdego ponieważ tak naprawdę to wystarczą do tego:
odpowiednie pomieszczenie – w praktyce stosowany jest każdy rodzaj wolnego pomieszczenia w domu czy garażu, a jest to możliwe dzięki temu, że do prowadzenia tego rodzaju hodowli nie potrzeba wiele miejsca; co więcej - szynszyle nie wydzielają przykrych zapachów, które miałyby przeszkadzać w ich hodowli w domu,
klatki z wyposażeniem - jest to pewien koszt (ok. 150 zł za sztukę) i jest on zależny od planowanych rozmiarów hodowli jednak jeśli ktoś posiada rozwinięte zdolności manualne i może na to poświęcić czas to wykonanie takich klatek własnoręcznie nie powinno stanowić dla niego problemu,
szynszyle – ich cena się waha w zależności od płci, wieku oraz miejsca sprzedaży; najlepszym rozwiązaniem jest dokonać zakupu 4 samic na jednego samca,
odrobina czasu każdego dnia – wystarczy tylko jeden obchód dziennie, podczas którego jednak należy wykonać wszystkie czynności i zabiegi związane z pielęgnacją tych zwierząt.
Nic więcej nie jest potrzebne, a rozmiar hodowli można w znacznym stopniu uzależnić od możliwości finansowych przed rozpoczęcie tak, aby z czasem rozwijać interes.
Zanim rozpocznie się hodowlę
Należy się zorientować w jakiej odległości znajdują się skupy szynszyli oraz dostawcy zarówno zwierząt jak i elementów niezbędnych do ich hodowli. Najbardziej korzystne są lokalizacje, w których jest wiele terenów porolnych, gdzie rolnictwo przestało być opłacalne. Dlaczego akurat takie miejsca? Ponieważ hodowla zwierząt futerkowych jest uważana
jako alternatywa dla rolnictwa i w takich terenach łatwo będzie można znaleźć w okolicy stosowną fermę szynszyli.
Co należy zapewnić szynszylom?
Przede wszystkim należy odpowiednio przystosować miejsce ich pobytu. Warunki jakie musi spełniać miejsce hodowli to:
brak wilgoci – suche pomieszczenie,
niskie roczne amplitudy temperatur – zimą ok. 14°C, a latem ok. 24°C, zatem zimą należy dogrzewać, a latem ochładzać,
klatki muszą być wykonane z siatki ocynkowanej i posiadać: karmidełka samozasypowe, kąpieliska, półkę i szuflady na wióry.
Na czym polega hodowla?
Hodowla polega na wykonywaniu raz dziennie (zaleca się godziny popołudniowe – co jest szczególnie atrakcyjne dla ludzi pracujących na etat) ogólnych oględzin zwierząt czyli sprawdzenie czy wszystko z nimi w porządku (czy nie pojawiły się jakieś choroby i inne nieprzewidziane sytuacje oraz jak wygląda rozród). Kilka razy w tygodniu należy udostępnić kąpieliska (ze specjalnym piaskiem do kąpieli) na czas około 15 minut. Ponadto dosypanie suchej karmy, siana i dolanie wody.
Ogólnie dąży się do jak największego rozrodu i po około 2 – 4 miesiącach od narodzin należy młode przenieść do osobnej klatki tak, aby po 8-10 miesiącach życia sprzedać jego skórę, albo żywe zwierzę.
Skórka czy całe zwierzę?
Odwieczny dylemat wszystkich rozpoczynających hodowlę zwierząt futerkowych. Za skórkę można dostać więcej, a za żywe zwierzę mniej. Jednak na zabicie i oskórowanie traci się czas i dodatkowo trzeba posiadać odpowiednie umiejętności. Wybór jest trudny jednak rozstrzygany indywidualnie. Czasami problem ten rozwiązuje skup, który posiada preferowaną formę zakupu.
Hodowla zwierząt futerkowych jest niewątpliwie ciekawym pomysłem na biznes, który posiada wiele swoich zalet takich jak niewielka ilość potrzebnego miejsca czy poświęcanego czasu. Należy przy tym pamiętać, że im więcej posiada się szynszyli na starcie tym większa szansa na powodzenie przedsięwzięcia.