• terrorbytegaming.co.uk
 • Promocja Twojej Firmy
  Nawigacja
  Pomysł na biznes
  Zakładanie firmy
  Klasyfikacja PKD
  Formy opodatkowania
  Dotacje z Unii Europejskiej (UE)
  Dotacja z urzędu pracy
  Biznes Plan
  Download
  Forum
  Reklama
  Kontakt
  Szukaj
  Partnerzy
  Wyszukiwarka PKD
  Finanse
  Aktualnie online
  Gości online: 1

  Użytkowników online: 0

  Łącznie użytkowników: 3,806
  Najnowszy użytkownik: otuhe
  Ostatnio czytane
  Bines plan Biuro rachunkowe
  Bines plan Znaczenie rodzinnych firm
  Bines plan Korepetycje
  Bines plan Myjnia bezdotykowa
  Bines plan Uprawa roślin energetycznych
  Bines plan Produkcja prefabrykatów
  Bines plan Produkcja zaprawy klejącej
  Bines plan Sklep z odzieżą używaną
  Bines plan Secondhand
  Bines plan Sklep z akcesoriami ślubnymi
  Bines plan Elektrownie wiatrowe
  Bines plan Produkcja ozdób świątecznych
  Bines plan Wypożyczalnia przyczep kempingowych
  Bines plan Apteka
  Bines plan Drukarnia
  Polecamy
  http://www.autojet.com.pl/
  http://kancelaria-temida.pl/uslugi/prawo-karne-skarbowe/
  it-blog.pl
  Reklama

  Farma fotowoltaiczna

  Inwestowanie w energetykę odnawialną jest coraz chętniej rozpatrywaną perspektywą założenia biznesu, jednak wielu potencjalnych chętnych jest szybko zniechęcanych wysokością środków własnych, jakie będą musieli wyłożyć na początku samej działalności w instalację. Nie inaczej jest w przypadku inwestycji w farmę fotowoltaiczną. Jeżeli jednak posiadamy odpowiednie zaplecze finansowe (warto postarać się także o dofinansowanie), zaznaczenie swojej obecności na rynku fotowoltaicznym może się okazać dla nas całkiem ciekawym pomysłem na biznes.

  Czym jest fotowoltaika?

  W energetyce odnawialnej fotowoltaika stanowi dziedzinę, która rozpatruje kwestie przetwarzania emitowanego światła słonecznego na energię elektryczną przy wykorzystaniu odpowiednich ogniw, w których kluczowym elementem składowym jest krzem krystaliczny. Stanowi ona alternatywę dla konwencjonalnych metod pozyskiwania energii przede wszystkim ze względów ekologicznych oraz praktycznych. Z ekonomicznego punktu widzenia farma fotowoltaiczna jest mało atrakcyjną inwestycją. Ogniwa fotowoltaiczne montowane są w panelach, które posiadają ograniczoną powierzchnię od 0,2 m2 do 1 m2. Szacuje się, że pojedyncze ogniwo potrafi wygenerować moc od 1 do prawie 7 Watów. Ważnym argumentem przemawiającym za inwestycją jest żywotność ogniwa - nawet do 30 lat. Czołowym instalatorem paneli fotowoltaicznych są Niemcy.

  Farma fotowoltaiczna w Polsce - wizja inwestycji

  Rynek fotowoltaiczny w naszym kraju stanowi delikatnie rzecz ujmując drobną niszę w stosunku do pozostałych segmentów w dziedzinie energetyki. Powodem takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim opłacalność samej inwestycji oraz jej lokalizacja. Nawet regiony o dobrym nasłonecznieniu nie są wykorzystywane odpowiednio do budowania farm fotowoltaicznych, czego przykładem jest chociażby województwo lubelskie, mające największy pod tym względem potencjał.

  Potencjalnych inwestorów odstraszają przede wszystkim bardzo wysokie wymagania inwestycyjne. Dość powiedzieć, że sama fotowoltaika to obecnie najdroższy sposób na uzyskiwanie energii elektrycznej. Zwrot włożonego kapitału jest możliwy de facto dopiero po kilkudziesięciu latach, w zależności od uzyskanego dofinansowania. W najgorszej sytuacji


  pod tym względem jest prywatny przedsiębiorca, który może liczyć na mniej więcej 50-60 procent dotacji na koszty instalacji. Oznacza to, że na zwrot będziemy musieli poczekać ok. 30-40 lat. Pod tym względem w uprzywilejowanej sytuacji są gminy, które mogą liczyć nawet na dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości do 85 procent planowanych kosztów instalacji. W tym przypadku na zwrot kosztów czekalibyśmy przez mniej więcej 10 lat.

  Chcąc uatrakcyjnić tą formę prowadzenia biznesu nasz zachodni sąsiad (tj. Niemcy) wprowadził system dopłat dla osób prowadzących farmy fotowoltaiczne. Ich wysokość była determinowana przez źródło pozyskiwania energii, a w przypadku fotowoltaiki gratyfikacje finansowe były znacznie wyższe od pozostałych i sięgały nawet ceny 2000 zł za 1MWh.

  Koszt wybudowania samej farmy fotowoltaicznej to przynajmniej kilka milionów zł, a nierzadko przekracza on barierę 10 mln zł. Jeśli ten pomysł na biznes zyska naszą aprobatę lub też będziemy chcieli przygotować dokładny model inwestycji, warto skorzystać z usług firm zajmujących się przygotowaniem fachowej analizy opłacalności tego biznesu, która bada takie czynniki jak wielkość gruntu przeznaczonego pod inwestycję, nasłonecznienie terenu, moc przewidywanej instalacji, model finansowania w oparciu o możliwości dotacji itp. Na tej podstawie ustala się szacowany okres zwrotu kosztów, co dla inwestora przygotowującego biznes plan jest najważniejszym kryterium. Obliczając przychody bierze się również pod uwagę technologię paneli z ogniwami, kraj ich pochodzenia, wydatki na montaż paneli, wykonanie przyłącza, doprowadzenie energii, koszty eksploatacji (serwis, ubezpieczenie itp.).

  Według statystycznych danych przeciętny nakład inwestycyjny związany z założeniem farmy fotowoltaicznej to kwota prawie 5,6 mln zł. Kluczową zatem sprawą w sensie opłacalności jest wysokość uzyskanych dotacji unijnych. Widać zatem, że jest to pomysł na biznes z długim terminem oczekiwania na zwrot, sięgającym w skrajnych wypadkach nawet 50 lat.
  Inne pomysły na biznes
  Biznes plan Gabinet masażu
  Biznes plan Tartak
  Biznes plan Kolportaż ulotek reklamowych
  Biznes plan Biżuteria artystyczna
  Biznes plan Bowling
  Komentarze
  Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
  Dodaj komentarz
  Nick:

  Kod potwierdzający:

  Oceny
  Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

  Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

  Brak ocen. Może czas dodać swoją?
  Reklama
  Pomysł na biznes, biznes plan, własna firma, działalność gospodarcza
  Jeśli nie przychodzi Ci do głowy żaden pomysł na biznes to dobrze trafiłeś, bo ten portal jest właśnie dla Ciebie. Znajdziesz tutaj pomysł na biznes oraz biznes plan dopasowany do twoich możliwości, uzyskasz również informacje jak rozpocząć własny biznes oraz otrzymać dotacje. Jeśli potrzebujesz informacji jak założyć przedsiębiorstwo zapoznaj się z naszymi artykułami. Zapraszamy także do dzielenia się z nami swoimi spostrzeżeniami, a także do publikowania swoich pomysłów, które na pewno będą pomocne innym osobom, które chcą założyć działalność gospodarczą i prowadzić własny biznes.
  Logowanie
  Nazwa użytkownika

  Hasło  Nie masz jeszcze konta?
  Zarejestruj się

  Nie możesz się zalogować?
  Poproś o nowe hasło
  Meta Tagi
  biznesplan zakładanie firmy dotacje z urzędu dotacje z UE pomysły na biznes własna firma przedsiębiorczoœć forma opodatkowania zysk
  Popularne
  Organizacja imprez firmowych i integracyjnych
  Salon fryzjerski
  Wulkanizacja
  Forex
  Domowa hodowla kur niosek
  Warto zobaczyć
  https://hostinghouse.pl/kontakt
  Ostatnio dodane
  Własna firma Ant Group: największa na świecie oferta publiczna, która nigdy się nie wydarzyła
  Własna firma Gdzie stosuje się wózki paletowe i kiedy są przydatne?
  Własna firma Otwieranie własnego sklepu internetowego - od czego zaczšć?
  Własna firma Dlaczego warto kupować nowe mieszkanie wykończone pod klucz?
  Własna firma Apartamenty na sprzedaż w Gdańsku - dobry pomysł na lokatę pieniędzy?
  Najczęściej czytane
  Własny biznes Domowa hodowla kur niosek88860
  Własny biznes Pieczarkarnia52312
  Własny biznes Firma porządkowa (sprzątająca)48628
  Własny biznes Plantacja choinek38913
  Własny biznes Gabinet masażu37200
  Najczęściej komentowane
  Pomysł na biznes Domowa hodowla kur niosek6
  Pomysł na biznes Myjnia parowa6
  Pomysł na biznes Hodowla ślimaka4
  Pomysł na biznes Gabinet masażu4
  Pomysł na biznes Piwa regionalne3