Liczba zarejestrowanych w naszym kraju samochodów wciąż rośnie. Wydawałoby się, że powinno wreszcie nastąpić spowolnienie tego wzrostu jednak prawda jest taka, że coraz więcej aut jeździ po naszych drogach. Im więcej aut tym więcej wypadków. Jest to zależność co najmniej wprost proporcjonalna choć wydawałoby się, że funkcja ta rośnie wykładniczo ponieważ im więcej samochodów tym niższa ich wartość. Z kolei im niższa wartość aut tym mniejsze poszanowanie zakupionego samochodu przez właściciela (wielu kierowców nie ma na tyle wyobraźni, żeby brać pod uwagę również zdrowie i życie swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego). Dlatego też coraz więcej jest wypadków w wyniku których wiele samochodów nie nadaje się już do dalszego użytku. W takim przypadku nadają się jedynie do kasacji lub do skupu samochodów powypadkowych.
Opisane powyżej zjawisko powoduje, że coraz ciekawszym pomysłem na biznes jest otwarcie skupu samochodów powypadkowych lub po prostu uszkodzonych.
Na czym polega tego rodzaju działalność?
Ogólna zasada prowadzenia tego rodzaju działalności gospodarczej polega na tym, że:
pojawia się klient zainteresowany sprzedażą uszkodzonego samochodu – przeważnie nie pojawia się sam lecz za pomocą polecenia znajomych czy wyszukanych w internecie informacji,
wartość samochodu jest wyceniana przez specjalistę zatrudnionego w skupie,
dokonywana jest transakcja sprzedaży samochodu za oszacowaną wcześniej sumę,
samochód jest rozbierany na części,
części, które się nadają do użytku są sprzedawane,
części nie nadające się do dalszego użytkowania są złomowane lub traktowane jako odpad do utylizacji.
/>
Jakie warunki trzeba spełniać?
Wydaje się to prostym zadaniem jednak rzeczywistość jest nieco inna. Poniżej opisane są podstawowe warunki jakie należy spełnić, aby móc rozpocząć tego rodzaju działalność:
należy posiadać lub dzierżawić teren przemysłowy, który ma przewidzianą tego rodzaju działalność w Planie Zagospodarowania Przestrzennego,
trzeba posiadać pozwolenie budowlane,
stosowne pozwolenie wojewody na prowadzenie tego rodzaju działalności,
posiadać odpowiednie fundusze.
Czy można liczyć na pomoc finansową ze źródeł publicznych?
Państwo dopłaca do prowadzenia tego rodzaju działalności co jest zdecydowanym plusem, który dodatkowo zwiększa korzyści całego przedsięwzięcia. Dopłaty są zależne od ilości oraz masy kupionych i zdemontowanych samochodów. Tego rodzaju dopłata ma zachęcać do prowadzenia legalnej działalności.
Jakie są problemy skupujących samochody powypadkowe?
Największym problemem jest konkurencja. Wydawałoby się, że tak jak w każdej branży jednak w tym przypadku jest nieco inaczej ponieważ podstawowym konkurentem jest szara strefa, która nie chce przechodzić kosztownych i czasochłonnych procedur związanych z prowadzeniem legalnej działalności tego rodzaju i robi dokładnie to samo tylko bez uiszczania odpowiednich opłat związanych z recyklingiem odpadów powstałych w wyniku demontażu samochodów. Mogą oni zaproponować bardziej atrakcyjne stawki ponieważ ogólny koszt prowadzenia ich działalności jest dużo niższy co zmniejsza ilość klientów dla legalnych firm. Jest to zjawisko masowe dlatego stanowi poważny problem. Jednak można liczyć na to, że w niedługim czasie ktoś poważnie zainteresuje się tym tematem i ukróci nielegalne praktyki – wtedy działalność ta stanie się jeszcze bardziej zyskowna.