Odpowiednie przedstawienie swojej oferty w ogromnym stopniu pomaga dzisiejszym przedsiębiorcom w skutecznym poszukiwaniu grupy docelowej. Nie inaczej jest w przypadku segmentu budownictwa, gdzie należyta ekspozycja usługi odgrywa dziś jedną z kluczowych ról. Osoby szukające konkretnych materiałów do wykończenia i aranżacji wnętrza kierują się przede wszystkim odpowiednim stosunkiem ceny do jakości. Przemysł meblowy rozpatrując nasze realia rynkowe to przede wszystkim eksport najlepszych towarów na bardziej atrakcyjne rynki. Tylko niewielka część produktów jest z powodzeniem sprzedawana na polskim rynku. Pozyskanie do współpracy określonej grupy docelowej z rynków zachodnich może się okazać znakomitym posunięciem - znacznie łatwiej znaleźć tam nabywców. Jeżeli zatem nie boimy się wyzwań i posiadamy już ugruntowaną wiedzę na temat segmentu meblarskiego, pomysł na biznes w postaci otworzenia własnego sklepu oraz salonu meblowego może się okazać wartym rozważenia.
Wzrost sprzedaży
Sprzedaż mebli cechuje znaczący wzrost na poziomie kilku procent z roku na rok. Szacuje się, że w roku 2012 wartość produkcji sprzedanej przekroczy pułap 31 mld zł. Utrzymuje się również stała tendencja eksportowania towarów na rynki zachodnie - obecnie około 90 procent mebli jest przeznaczonych do eksportu, natomiast pozostałe 10 procent oferowane jest na rynku rodzimym. Powodem takiego stanu rzeczy są dwie kwestie: za wytworzone produkty eksportowane na inne rynki możemy otrzymać znacznie więcej, a ponadto na zakup mebli przykładowo obywatel Niemiec przeznacza na ten cel przynajmniej 400-500 euro w ciągu roku, co jest wartością znacznie przekraczającą możliwości finansowe przeciętnego Polaka (przeciętnie zaledwie kilkadziesiąt euro rocznie przeznaczamy na zakup mebli). Motorem napędowym stałego wzrostu popularności przemysłu meblowego jest z pewnością stale rosnący rynek mieszkaniowy.
Odpowiedni lokal
Na potrzeby naszego biznesu musimy zainwestować w odpowiedni lokal. Obecnie w przemyśle meblowym franczyza jest już mniej popularna (niepośrednią rolę odgrywają wysokie koszty inwestycji - rzędu przynajmniej 300-400 tysięcy zł), gdyż przedsiębiorcy starają się w
znacznie większym stopniu promować własne produkty pod swoim logo.
Produkcja
Własna stolarnia to spory komfort prowadzenia własnego salonu meblowego, jednak wiąże się to z niemałymi kosztami. Inną opcją jest nawiązanie współpracy ze stolarzami (najlepiej doświadczonymi i solidnymi dostawcami). W przemyśle meblowym istotną rzeczą jest dbałość o odpowiednie wzornictwo, które powinno kojarzyć się z daną marką. Oryginalne oraz opatentowane rozwiązania znakomicie wpływają na budowanie wizerunku firmy na rynku. Utrzymanie własnej stolarni jest znacznie tańsze, jeżeli nasz zakład produkcyjny otworzymy na terenach podmiejskich lub też w dalszej okolicy. Problemem jednak może być terminowy transport wytwarzanych mebli ze względu na znaczną odległość zakładu produkcyjnego od docelowego salonu meblowego. Wybierając tą opcję warto zatem wyposażyć się w odpowiednie możliwości transportowe.
Najbardziej atrakcyjne dla prowadzenia salonu i sklepu meblowego są rzecz jasna duże miasta. Mniejsze salony (najczęściej wykonujące meble na zamówienie) usytuowane są raczej na obszarach mniej atrakcyjnych z marketingowego punktu widzenia.
Co możemy zaoferować klientom?
Salony meblowe oferują swoim klientom bardzo podobny asortyment - z reguły są to krzesła, stoły, meble tapicerskie. Często również bardziej rozwinięte sieci angażują się także w wykonywanie zabudowy na zamówienie klienta. Istotna rzecz to zaangażowanie się w kwestie marketingowe - odpowiednia reklama naszych usług to wymóg konieczny. Inna rzecz to unikalność naszych wyrobów, które powinny być kojarzone tylko z naszą marką.
Zatrudnienie przeszkolonego personelu potrafiącego doradzić klientom w kwestii wyboru odpowiednich mebli to również wymóg konieczny. Oprócz tego należy również zainwestować w środek transportu, dostosowany do naszych potrzeb. Obecnie w segmencie meblowym kluczową rolę odgrywa dziś jakość oraz realizowanie terminów wykonania zlecenia przez zleceniobiorcę. Konieczne będzie sukcesywne rozwijanie i usprawnianie naszej działalności, gdyż w pewnym momencie przy dużej liczbie zleceń możemy mieć problemy z terminowością oferowanych usług, co nie wpływa korzystnie na wizerunek firmy. |