• więcej
 • Promocja Twojej Firmy
  Nawigacja
  Pomysł na biznes
  Zakładanie firmy
  Klasyfikacja PKD
  Formy opodatkowania
  Dotacje z Unii Europejskiej (UE)
  Dotacja z urzędu pracy
  Biznes Plan
  Download
  Forum
  Reklama
  Kontakt
  Szukaj
  Partnerzy
  Wyszukiwarka PKD
  Finanse
  Aktualnie online
  Gości online: 1

  Użytkowników online: 0

  Łącznie użytkowników: 3,806
  Najnowszy użytkownik: otuhe
  Ostatnio czytane
  Bines plan Crowdfunding, czyli jak zdobyć pieniądze na biznes
  Bines plan Szkoła gotowania
  Bines plan Nadruki na koszulkach
  Bines plan Dom seniora
  Bines plan Sukces biznesowy i gospodarczy
  Bines plan Dobry wygląd, dobry biznes – dbanie o wizerunek jako pomysł na firmę
  Bines plan Doradztwo prawne
  Bines plan Tworzenie stron internetowych
  Bines plan Pan złota rączka
  Bines plan Wędzarnia domowa
  Bines plan Lecznica dla zwierząt
  Bines plan Drobny catering
  Bines plan Nowy biznes – wyzwania
  Bines plan Forex
  Bines plan Pub
  Polecamy


  Reklama
  Zakładanie (założenie) firmy
  Zakładając firmę musimy liczyć się z faktem iż konieczne będzie znalezienie sporo czasu na bieganie po wszelkiego typu urzędach i załatwianie formalności. Poza napisaniem dobrego biznes planu musimy także zarejestrować naszą działalność gospodarczą.

  Pierwszą czynnością jaką musimy wykonać jest rejestracja przedsiębiorcy w Urzędzie Gminy/Miasta

  Od dnia 31 marca 2009 w życie weszły nawet przepisy dotyczące zmiany ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zmiany te mają na celu zmniejszenie biurokracji oraz umożliwienie zakładania firmy bez konieczności biegania po różnych urzędach. Tak aby dało się załatwić wszystkie formalności podczas jednej wizyty. Od dnia 31 marca osoba która chce założyć firmę musi wypełnić wniosek o wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej i złożyć go we właściwym dla niego Urzędzie Gminy czy miasta.
  Wypełniony wniosek powinien zawierać: numer telefonu kontaktowego, datę rozpoczęcia działalności, określenie przedmiotu wykonywanej działalności (zgodnie z klasyfikacją PKD), określenie miejsca zamieszkania i adresu firmy o ile działalność gospodarcza będzie wykonywana poza miejscem zamieszkania, numer ewidencyjny PESEL oraz NIP oraz dane personalne przedsiębiorcy. Obecnie nie istnieje, żaden oficjalny wzór takiego wniosku. Obecnie złożenie takiego wpisu jest bezpłatne.

  Kolejnym wymaganym elementem do założenia firmy jest Reglamentacja działalności gospodarczej, chodzi tu o fakt posiadania koncesji, uprawnień czy zezwoleń w niektórych dziedzinach gospodarki. Aby je uzyskać musimy złożyć wniosek w odpowiednim organie administracji lub w jednostce samorządu.

  Następną czynnością którą powinniśmy wykonać jest uzyskanie numeru REGON. Od 31 marca 2009 osoba chcąca założyć firmę nie ma obowiązku udania się do Urzędu Statystycznego. Po złożeniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej organ gminy zobowiązany jest do przesłania odpowiednich dokumentów w ciągu 3 dni (jednak może to zająć trochę


  dłużej). Ustawa z dani 31 marca 2009 zniosła obowiązek posiadania numeru REGON. Tak więc nie jest on już konieczny.

  Kolejną czynnością jaką musimy wykonać zakładając firmęjest założenie konta firmowego. Opłaty za zakładanie konta firmowego są różne w zależności od banku na jaki się zdecydujemy. Posiadanie konta bankowego jest koniecznością. Aby założyć konto firmowe musimy posiadać wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub koncesji, wzór pieczątki firmowej no i oczywiście dowód osobisty.

  Kolejną czynnością jakiej nie da się obejść podczas zakładania firmy jest obowiązek uzyskania numeru NIP. Wniosek ten składa się w urzędzie Skarbowym odpowiednim do naszego miejsca zamieszkania. Dla podatników podatku od towarów i usług lub podatku akcyzowego wniosek należy złożyć przed dokonaniem pierwszej transakcji która jest opodatkowana. W zgłoszeniu musimy zawrzeć nasze dane, o ile to my mamy zostać przyszłym przedsiębiorcą oraz dane dotyczące prowadzonej przez nas działalności. Po złożeniu wniosku w Urzędzie gminy zmuszeni jesteśmy aby udać się do Urzędu Skarbowego aby wybrać formę opodatkowania. Zmiana formy opodatkowania możliwa jest dopiero po roku prowadzenia przez nas działalności

  Następnie musimy zgłosić siebie oraz pracowników do ZUSu. Zgłoszenie to dotyczy osób podlegających obowiązkowi ubezpieczeń społecznych oraz osób płacących składki na Fundusz Pracy. Zgłoszenie to trzeba dokonać w ciągu 7 dni od rozpoczęcia działalności lub też w terminie 7 dni od zatrudnienia pracownika.

  Ostatnią czynnością jaką musimy wykonać jest zawiadomienie inspekcji pracy o miejscu oraz o zakresie prowadzonej działalności gospodarczej. Zgłoszenie to musimy wykonać w ciągu 30 dni od momentu w którym rozpoczniemy prowadzenie działalności gospodarczej. Jako przedsiębiorca jesteśmy także pod przymusem płacenia składek na Fundusz Pracy oraz Gwarantowany Fundusz Świadczeń Pracowniczych.
  Reklama
  Pomysł na biznes, biznes plan, własna firma, działalność gospodarcza
  Jeśli nie przychodzi Ci do głowy żaden pomysł na biznes to dobrze trafiłeś, bo ten portal jest właśnie dla Ciebie. Znajdziesz tutaj pomysł na biznes oraz biznes plan dopasowany do twoich możliwości, uzyskasz również informacje jak rozpocząć własny biznes oraz otrzymać dotacje. Jeśli potrzebujesz informacji jak założyć przedsiębiorstwo zapoznaj się z naszymi artykułami. Zapraszamy także do dzielenia się z nami swoimi spostrzeżeniami, a także do publikowania swoich pomysłów, które na pewno będą pomocne innym osobom, które chcą założyć działalność gospodarczą i prowadzić własny biznes.
  Logowanie
  Nazwa użytkownika

  Hasło  Nie masz jeszcze konta?
  Zarejestruj się

  Nie możesz się zalogować?
  Poproś o nowe hasło
  Meta Tagi
  biznesplan zakładanie firmy dotacje z urzędu dotacje z UE pomysły na biznes własna firma przedsiębiorczoœć forma opodatkowania zysk
  Popularne
  Kiosk z warzywami
  Inteligentny dom
  Firma cateringowa - dostawa kanapek do biur
  Zaproszenia ślubne
  Hodowla ślimaka
  Warto zobaczyć

  Ostatnio dodane
  Własna firma Uzupełnij swój miesięczny dochód handlem kontraktami CFD online
  Własna firma Jak nadać drewnu estetyczny wygląd?
  Własna firma Inwestycja w Zdrowie - Wartość Pakietów Medycznych dla Firm
  Własna firma Kolekcjonowanie numimzatów - na czym polega?
  Własna firma Czy inwestycja w numizmaty to dobry pomysł?
  Najczęściej czytane
  Własny biznes Domowa hodowla kur niosek89165
  Własny biznes Pieczarkarnia52747
  Własny biznes Firma porządkowa (sprzątająca)48807
  Własny biznes Plantacja choinek39108
  Własny biznes Pierogi37565
  Najczęściej komentowane
  Pomysł na biznes Domowa hodowla kur niosek6
  Pomysł na biznes Myjnia parowa6
  Pomysł na biznes Hodowla ślimaka4
  Pomysł na biznes Gabinet masażu4
  Pomysł na biznes Piwa regionalne3