W dobie podnoszących się w sposób wyraźny cen za energię oraz materiały opałowe coraz częściej szukamy oszczędności w tych dziedzinach, które generują jak największe koszty. Jedną z nich jest ogrzewanie, a konkretnie jego konstrukcja. Domy rodzinne wyposażane są często w tradycyjne piece opalane drewnem, węglem oraz miałem, natomiast rzadko wykorzystywany jest do tego celu materiał zwany peletem. Badania pokazują jednak, że coraz większa grupa osób decyduje się na jego zakup. Produkcja peletu to zatem całkiem sensowny pomysł na biznes.
Czym jest pelet?
Ten występujący w postaci granulatu materiał opałowy wykorzystuje się do ogrzewania przede wszystkim w krajach wysoko rozwiniętych ze względu na swoją wydajność oraz ekologiczność w stosunku do innych paliw.
Pozyskiwanie surowców i proces produkcyjny
Chcąc rozpocząć produkcję peletu musimy zaopatrzyć się w materiał grzewczy w postaci kawałków drewna (wykorzystuje się do tego celu także słomę). Warto zauważyć, że ten materiał grzewczy w porównaniu do innych paliw jest bardzo wygodny wygodny i czysty w eksploatacji, co wpływa na wzrost jego popularności. Efektem tego może być zwiększone zainteresowanie na pelet, zatem dobrym rozwiązaniem jest zapewnienie sobie stałego źródła surowców do produkcji.
Posiadając odpowiednie surowce możemy zaplanować nasz proces produkcyjny. W pierwszej kolejności będzie to rozdrabnianie kawałków drewna w specjalnym zasobniku zasilającym w systemie hydraulicznym młynek, po czym następuje czyszczenie z ewentualnych zbędnych kawałków metali. Następnie ma
miejsce suszenie tak rozdrobnionego materiału w generatorze ciepłego powietrza, natomiast później ma wykonywane jest rafinowanie i selekcjonowanie przesuszonego surowca (następuje również obróbka do zadanej wielkości).
Do ostatecznego wytworzenia peletu potrzebna nam będzie specjalna prasa, niezbędne jest również schłodzenie materiału oraz jego oczyszczenie z pyłu (warto zaopatrzyć się w filtry oczyszczające). Zagospodarowaniem na cele energetyczne odpadów drzewnych w procesie produkcji zajmują się hydrauliczne maszyny brykietujące.
Orientacyjne koszty przedsięwzięcia
Każdy pomysł na biznes wymaga od nas zainwestowania mniejsze lub większej ilości gotówki. W przypadku produkcji peletu nawet na mniejszą skalę (do 1 tony na godzinę) kwota ta będzie naprawdę imponująca. Sama jakość tego materiału opałowego jest określana przez specjalne normy. Uzyskując certyfikat DIN będzie możliwe dyktowanie nieco wyższych cen niż miałoby to miejsce w przypadku peletu nie posiadającego go.
Szacuje się, że przy planach uruchomienia produkcji peletu w granicach 1 tony na godzinę musimy liczyć się z inwestycją rzędu przynajmniej miliona złotych. Najpoważniejszych odbiorców tego materiału opałowego warto poszukiwać przede wszystkim poza granicami naszego kraju (atrakcyjny jest szczególnie rynek niemiecki i skandynawski).
Dotacje
Dla nowych przedsiębiorstw przewidziana jest możliwość uzyskania dofinansowania. Projekty do 8 milionów wartości mogą liczyć na wsparcie finansowe w ramach programów regionalnych na zakup maszyn oraz urządzeń. Skorzystać możemy także z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (pomoc w tworzeniu i rozbudowie przedsiębiorstwa).