Przed wieloma domami, na stacjach benzynowych czy też parkingach znajdują się dziesiątki, setki, a nawet tysiące metrów kwadratowych kostki brukowej, która łatwo się brudzi i z czasem mniej atrakcyjnie wygląda. Na parkingach czy też stacjach benzynowych i parkingach często pojawiają się plamy od oleju czy też paliwa, które nie wyglądają ładnie i w krytycznych przypadkach mogą spowodować zmniejszenie liczby klientów. Dlatego też pomysł na czyszczenie kostki brukowej jest doskonałym pomysłem na biznes.
Co jest potrzebne do czyszczenia kostki brukowej?
Aby wyczyścić dokładnie kostkę brukową niezbędna jest odpowiednia myjka ciśnieniowa. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które posiadają zróżnicowane parametry. Najważniejszym z nich jest ciśnienie wody wypuszczanej przez myjkę. Zasada jest taka, że im większe ono jest tym większa skuteczność czyszczenia, ale i większe zużycie wody. Dlatego też należy się zaopatrzyć w model, którego ciśnienie wystarczy do usunięcia najtrudniejszych zabrudzeń, ale nie pobierze dużej ilości wody. Rozważając zakup należy również zwrócić uwagę na wymagane napięcie do uruchomienia myjki – mocniejsze z nich wymagają do pracy agregatu prądotwórczego, którego zakup jest związany z dodatkowym dużym kosztem. Jednak aby wyczyścić bruk dokładnie z głęboko umieszczonych zabrudzeń nie wystarczy wysokociśnieniowa myjka. Niezbędna jest szorowarka, która używając odpowiednich preparatów czyszczących i szczotek
oczyści głęboko strukturę kostki usuwając najtrudniejsze zabrudzenia.
Jak czyścić kostkę brukową?
Należy tutaj powiedzieć, że pod pojęciem czyszczenia kostki brukowej zawarty jest szereg usług takich jak: czyszczenie, zabezpieczenie i impregnacja kostki brukowej. Całość odbywa się etapami rozpoczynając od czyszczenia. W zależności od rodzajów zanieczyszczeń wykorzystuje się w tym celu różne środki jednak proces odbywa się prawie zawsze tak samo. W pierwszej kolejności całą powierzchnię czyści się dokładnie szorowarką, a następnie myjką wysokociśnieniową. Później rozprowadza się środek zapobiegający pokrywaniu bruku i szczelin pomiędzy kostkami przez mchy i porosty, które nie tylko szpecą, ale również niszczą kostkę. Następnie czas na impregnację, którą można wykonać na dwa sposoby: penetrująco (nieścieralna warstwa impregnatu pokrywa powierzchnię nie przepuszczając niczego w głąb struktury kostki; kostka nie zmienia barwy) i powierzchniowo (ogranicza wnikanie brudu w głąb kostki jednak mniej skutecznie; zmienia zabarwienie kostki na ciemniejsze).
Czyszczenie kostki brukowej to bardzo dobry pomysł na biznes zwłaszcza dla osób, które posiadają zaprzyjaźnioną firmę zajmującą się układaniem kostki brukowej. Firma ta może wtedy polecać usługi czyszczenia kostki reklamując je. Inwestycja jest stosunkowo duża ponieważ profesjonalny sprzęt sporo kosztuje jednak zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi jest ogromne ponieważ wielu jest majętnych ludzi, którzy dbają o swoje podwórka.