Wymagania dotyczące prowadzenia własnego biznesu są mocno zróżnicowane i uzależnione od specyfiki branży, w której chcemy zaistnieć. Wymogi formalne w przypadku niektórych działalności sprawiają, że tylko niewielka grupa osób będzie w stanie podołać zadaniu. Dlatego właśnie pomysł na biznes taki jak agencja ubezpieczeniowa to zadanie dla fachowców posiadających odpowiednia wiedzę i przede wszystkim predyspozycje.
Wymogi
Nie każdy może zostać agentem ubezpieczeniowym, jednak jeżeli już zdecydowaliśmy się na prowadzenie tego rodzaju działalności, warto zapoznać się z kwestiami formalnymi, które musimy spełnić. Oczywiście na sam początek należy założyć własną działalność gospodarczą z przedmiotem działalności kryjącym się pod nazwą pośrednictwa ubezpieczeniowego. Osoba legitymująca się tytułem agenta ubezpieczeniowego zgodnie z ustawą o pośrednictwie ubezpieczeniowym:
- musi być niekarana
- musi posiadać min. średnie wykształcenie oraz pełną zdolność do wykonywania czynności prawnych
- musi odbyć szkolenie ogólne (zakres wiedzy podstawowej na temat ubezpieczeń) i szkolenie produktowe (zakres wiedzy specjalistycznej, obejmującej informacje o produktach ubezpieczeniowych oferowanych przez daną firmę, z którą potencjalny przyszły agent pragnie nawiązać współpracę). Organizacją tych kursów zajmują się towarzystwa ubezpieczeniowe lub upoważnione sieci agencji, a koszt takiego szkolenia wynosi około 200 zł (często jest też organizowany bezpłatnie).
Po spełnieniu tych warunków i pozytywnym ukończeniu szkoleń możemy już rozpocząć działalność i podpisać stosowne umowy - z firmą ubezpieczeniową lub multiagencją. Przy załatwianiu formalności związanych z współpracą (zawarcie umowy) musimy mieć przy sobie dokument potwierdzający ukończenie co najmniej szkoły średniej, dowód osobisty (jego kopię), zaświadczenie o niekaralności i kopię dokumentu rejestrowego naszej firmy.
Prowadzenie firmy
Osoba posiadająca własną agencję ubezpieczeniową musi być komunikatywna i zdyscyplinowana. Operowanie pieniędzmi nienależącymi do nas wymaga również od nas uczciwości oraz rzetelności, co jest w przypadku agenta ubezpieczeniowego niezwykle istotne.
Na początku naszej działalności nie jest konieczne posiadanie biura, jednak myśląc o rozwoju firmy i zatrudnieniu osoby bądź osób warto zastanowić się nad wynajęciem lokalu. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie posiadanie biura w atrakcyjnej okolicy, gdzie mamy szansę na
pozyskanie sporej grupy klientów. Spore udogodnienie to również łatwo dostępne miejsca parkingowe.
Nawiązanie współpracy
W tej kwestii z pomocą mogą nam przyjść multiagencje posiadające kontakty i współpracujące z wieloma firmami ubezpieczeniowymi. Atrakcyjne warunki, jakie oferuje dobra multiagencja, nie ograniczają się jedynie do przedstawienia korzystnych warunków współpracy agentowi, ale również opiekę i pomoc merytoryczną, która może się okazać bezcenna zwłaszcza w początkowym okresie prowadzenia naszej działalności.
Agent nawiązujący współpracę z multiagencją nie ma obowiązku wykupywania ubezpieczenia OC, gdyż przejmuje ona na siebie odpowiedzialność cywilną za tą osobę. Wykupienie OC jest jednak wymogiem w przypadku, gdy agencja ubezpieczeniowa chce podjąć współpracę z przynajmniej dwoma zakładami ubezpieczeń. Koszt zakupu OC oscyluje w granicach 2000 zł.
Odpowiedzialność agenta ubezpieczeniowego
Osoba będąca agentem ubezpieczeniowym podlega prawnej odpowiedzialności cywilnej w przypadku uzasadnienia działania na szkodę klienta, towarzystwa ubezpieczeniowego lub też samej multiagencji, jeżeli zawarła umowę z co najmniej dwoma towarzystwami ubezpieczeniowymi. W innym wypadku odpowiedzialność za agenta przejmuje sama multiagencja.
Oferta agencji ubezpieczeniowej
Chcąc pozyskać szerokie grono odbiorców warto zastanowić się nad wzbogaceniem naszej oferty o usługi finansowe związane dla przykładu z pośrednictwem kredytowym czy też leasingowym.
Pozyskiwanie klientów możemy zacząć od naszego najbliższego otoczenia. Poprzez budowanie łańcuszka poleconych będziemy mogli sukcesywnie budować coraz to szersze grono odbiorców. Warto również korzystać z udogodnień marketingu internetowego (pozycjonowanie strony własnej agencji, linki sponsorowane, reklama na portalach ubezpieczeniowych).
Koszt rozpoczęcia działalności i kalkulacja zysków
W przypadku własnej agencji ubezpieczeniowej wydatki na samym początku nie są zbyt pokaźne. Jeżeli nie myślimy o wynajęciu lokalu na potrzeby biura, nasza inwestycja w biznes powinna zamknąć się w granicach kilku tysięcy złotych. Największym wydatkiem może się okazać zakup laptopa oraz drukarki.
Szacowany potencjalny zysk jest uzależniony tak naprawdę od ilości umów, które uda nam się sfinalizować z klientem. Od ich wartości otrzymujemy prowizję, która mieści się w granicach od kilku do kilkunastu czy nieruchomości.