IKZE to indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego, dedykowane długofalowemu oszczędzaniu. Największe korzyści z posiadania IKZE osiągną osoby, które wypłacą środki po ukończeniu 65 r.ż.
Dlaczego?
IKZE - konsekwencje wcześniejszej wypłaty
Osoba, która wypłaci środki przed ukończeniem 65 r.ż, musi liczyć się z koniecznością uiszczenia podatku od całej wypłaconej kwoty. Jego wysokość zależy od aktualnego progu podatkowego, jakiemu podlega (może być to 18, 19 lub 32 proc.). Pieniądze wypłacone z IKZE są bowiem traktowane jako przychody z innych źródeł.
Warto wiedzieć również, że nie ma możliwości wypłacenia z IKZE jedynie części pieniędzy. Wypłata zgromadzonego kapitału oznacza automatyczne zamknięcie konta.
Wypłata pieniędzy po 65 r.ż. - korzyści podatkowe
Osoba, która wypłaci pieniądze z IKZE po ukończeniu 65 r.ż oraz wpłacała środki na rachunek w co najmniej 5 latach kalendarzowych, zapłaci ryczałtowy podatek dochodowy w wysokości 10 proc. od całej wypłaconej kwoty.
Nie zapłaci natomiast 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych, którym opodatkowane są zyski, wygenerowane przez wszelkie narzędzia finansowe (np. lokaty bankowe, fundusze inwestycyjne, rachunki maklerskie).
Możliwość uniknięcia podatku Belki jest jednym
z kluczowych powodów, przemawiających za założeniem indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego.
Indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego - jak wypłacić środki po ukończeniu 65 r.ż.
Wypłata środków z IKZE może zostać zrealizowana jednorazowo lub ratalnie. Jeśli wpłaty były dokonywane przez okres krótszy niż 10 lat, wypłata w ratach może być rozłożona na taki okres, w jakim dokonywane były wpłaty.
Warto wiedzieć także, że w przypadku wypłaty środków po ukończeniu 65 r.ż. nie ma konieczności uwzględniania wypłaconej kwoty w rocznej deklaracji PIT.
To instytucja finansowa, z którą podpisałeś umowę potrąci podatek dochodowy w wysokości 10% i przekaże pieniądze do Urzędu Skarbowego,
Wypłata transferowa
Jeśli oszczędzający zechce zmienić instytucję finansową na inną (np. z powodu złej obsługi bądź wysokich opłat), może skorzystać z tzw. wypłaty transferowej.
Jej przedmiotem może być wyłącznie całość środków. Przeniesienie środków jest możliwe jedynie na drodze IKZE-IKZE.
Co w przypadku śmierci oszczędzającego? Czy środki z IKZE są dziedziczone?
Pieniądze, zgromadzonego na rachunku IKZE są dziedziczone. Oznacza to, że w przypadku śmierci właściciela rachunku, środki zostaną przekazane wskazanym przez niego osobom lub staną się przedmiotem postępowania spadkowego.