• Promocja Twojej Firmy
  Nawigacja
  Pomysł na biznes
  Zakładanie firmy
  Klasyfikacja PKD
  Formy opodatkowania
  Dotacje z Unii Europejskiej (UE)
  Dotacja z urzędu pracy
  Biznes Plan
  Download
  Forum
  Reklama
  Kontakt
  Szukaj
  Partnerzy
  Wyszukiwarka PKD
  Finanse
  Aktualnie online
  Gości online: 1

  Użytkowników online: 0

  Łącznie użytkowników: 3,806
  Najnowszy użytkownik: otuhe
  Ostatnio czytane
  Bines plan Drukowanie wielkoformatowe
  Bines plan Tworzenie stron internetowych
  Bines plan Ajentura
  Bines plan Hodowla ślimaka
  Bines plan Taxi
  Bines plan Franczyza Lody Bonano
  Bines plan Plantacja choinek
  Bines plan Zaproszenia ślubne
  Bines plan Sprzątanie biur i mieszkań
  Bines plan Myjnia parowa
  Bines plan Dyskoteka
  Bines plan Organizacja imprez dla dzieci
  Bines plan Wyprowadzanie psów
  Bines plan Zarabianie na sukcesach sportowych
  Bines plan Studio Figura - Pomysł na biznes dla Ciebie!
  Polecamy


  Reklama

  Uprawa roślin energetycznych

  W związku z bardzo szybkim kurczeniem się zasobów paliw kopalnych pojawia się coraz większe zainteresowanie alternatywnymi źródłami energii. W Unii Europejskiej uprawa roślin energetycznych jest bardzo popularna w Polsce ta dziedzina dopiero raczkuje. Najczęściej uprawia się rośliny wykorzystywane do produkcji paliw o zerowym bilansie CO2. Zdecydowanie jest to dobry pomysł na biznes

  Zgodnie z nowymi przepisami Unii Europejskiej dotyczących polityki klimatycznej i energetycznej na państwa członkowskie nakładany jest obowiązek ograniczania emisji gazów cieplarnianych, a także zwiększenie udziału energii odnawialnej w ogólnym bilansie energetycznym. Zgodnie z tymi przepisami Polska w roku 2010 musi osiągnąć siedmiu i pół procentowy udział energii odnawialnej, a w roku 2020 ma to być minimum 15%. W chwili obecnej ten wskaźnik wynosi 4,5% a co za tym idzie polska nie ma praktycznie szans do spełnienia warunków postawionych przez unie europejską. W związku z tym polska będzie musiała kupować zielone certyfikaty od innych krajów, które posiadają nadwyżki energii produkowanej z odnawialnych źródeł. Jest to dziwne ponieważ Polska zajmuje trzecie miejsce pod względem wielkości ziemi przeznaczonej pod uprawy. Pod tym względem wyprzedza nas tylko Francja i Niemcy. Dziwne jest to, że polska nie wykorzystuje tego potencjału.

  W związku z tym rząd Polski zmuszony jest do wspomagania tego typu działalności aby spełnić wymogi stawiane przez Unię Europejską. Aby sprostać wymaganiom UE rząd podjął decyzję o wspieraniu finansowym inwestycji które mają pomóc osiągnąć progi narzucone przez UE.

  Istnieją różne źródła wspierania tych projektów, zależą one od wielości oraz charakteru danego projektu. Organami wspierania tego typu inwestycji są: Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, 16 regionalnych programów operacyjnych oraz PROW. Ponadto liczne banki komercyjne oferują kredyty na bardzo atrakcyjnych warunkach dla osób chcących prowadzić plantacje roślin energetycznych.

  W związku z wszelkiego typu dopłatami oraz atrakcyjnymi kredytami pewne jest, że będzie popyt na surowce roślinne z których można produkować energie. W chwili obecnej problemem jest praktycznie zerowa podaż, spowodowana nieudolną kampanią informacyjną. Należy jednak zwrócić uwagę na


  fakt, że nie zawsze opłaca się produkować niektóre surowce energetyczne. Dla przykładu wierzbę energetyczną opłaca się produkować na dużych zasobach ziemi. Ponadto jest to inwestycja długo terminowa która będzie przynosić zyski przez bardzo wiele lat, jednak pierwsze zyski pojawią się dopiero po trzecim roku naszej działalności. Osoby posiadające specjalistyczną wiedzę związaną z surowcami energetycznymi polecają najbardziej właśnie uprawę wierzby. Wynika to z jej wysokiej plenności i produktywności a także dużej tolerancji środowiska. Jest to roślina wieloletnia, która nie ma dużych wymagań gruntowych. Szacuje się, że coroczny zbiór wierzby z jednego hektara wynosi około 15-30 ton biomasy.
  To właśnie ta biomasa wykorzystywana jest do produkcji paliw, warto nadmienić że są to paliwa ekologiczne. Także UE dopłaca do uprawy plantacji wierzby, w roku 2007 było to aż 416 zł do jednego hektara plantacji, Ponadto Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwraca sporą część kosztów poniesionych na założenie plantacji. Uprawa roślin energetycznych jest także bardzo dobrą inwestycją dla firm niezwiązanych z rolnictwem ponieważ tego typu uprawa nie absorbuje czasu inwestora i jest wysoko rentowna. Na rynku pojawiły się także firmy zajmujące się prowadzeniem tego typu plantacji, zaczynając od założenia, poprzez nasadzanie na zbiorach kończąc. Ponadto dają one gwarancję skupu surowca.

  Zaletą tego typu inwestycji jest jest jej długofalowość oraz bezpieczeństwo jakie ze sobą niesie
  Biorąc pod uwagę konieczność spełnienia nałożonego na Polskę obowiązku zwiększania udziału OZE w produkcji energii oraz nieuniknioną restrukturyzację rolnictwa, związaną z nadprodukcją żywności w UE, przeznaczenie części areałów rolniczych na produkcję roślin energetycznych jest działaniem celowym i bardzo opłacalnym, Poza wymienionymi wcześniej gwarancjami tej opłacalności, należy pamiętać o tym, że cena surowca pochodzącego z odnawialnych źródeł energii będzie rosnąć proporcjonalnie do wzrostu cen energii i paliw pozyskiwanych tradycyjnymi metodami przy najniższym koszcie wytworzenia 1 GJ energii.

  Plantacja wierzby energetycznej to bardzo bezpieczna, długofalowa inwestycja, generująca zyski przez okres wielu lat. Można powiedzieć, że zapewni inwestorowi emeryturę, rosnącą szybciej i pewniej, niż w jakimkolwiek funduszu inwestycyjnym.
  Inne pomysły na biznes
  Biznes plan Recykling plastiku
  Biznes plan Akcesoria turystyczne
  Biznes plan Hurtownia produktów z Chin
  Biznes plan Fotografia ślubna
  Biznes plan Wypożyczalnia samochodów
  Komentarze
  Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
  Dodaj komentarz
  Nick:

  Kod potwierdzający:

  Oceny
  Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

  Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

  Brak ocen. Może czas dodać swoją?
  Reklama
  Pomysł na biznes, biznes plan, własna firma, działalność gospodarcza
  Jeśli nie przychodzi Ci do głowy żaden pomysł na biznes to dobrze trafiłeś, bo ten portal jest właśnie dla Ciebie. Znajdziesz tutaj pomysł na biznes oraz biznes plan dopasowany do twoich możliwości, uzyskasz również informacje jak rozpocząć własny biznes oraz otrzymać dotacje. Jeśli potrzebujesz informacji jak założyć przedsiębiorstwo zapoznaj się z naszymi artykułami. Zapraszamy także do dzielenia się z nami swoimi spostrzeżeniami, a także do publikowania swoich pomysłów, które na pewno będą pomocne innym osobom, które chcą założyć działalność gospodarczą i prowadzić własny biznes.
  Logowanie
  Nazwa użytkownika

  Hasło  Nie masz jeszcze konta?
  Zarejestruj się

  Nie możesz się zalogować?
  Poproś o nowe hasło
  Meta Tagi
  biznesplan zakładanie firmy dotacje z urzędu dotacje z UE pomysły na biznes własna firma przedsiębiorczoœć forma opodatkowania zysk
  Popularne
  Alkomaty w pubach
  Produkcja obrazów
  Kawiarenka internetowa
  Hodowla ryb akwariowych
  Pizzeria
  Warto zobaczyć

  Ostatnio dodane
  Własna firma Biuro rachunkowe Protegga – usługi księgowe w Katowicach
  Własna firma Uzupełnij swój miesięczny dochód handlem kontraktami CFD online
  Własna firma Jak nadać drewnu estetyczny wygląd?
  Własna firma Inwestycja w Zdrowie - Wartość Pakietów Medycznych dla Firm
  Własna firma Kolekcjonowanie numimzatów - na czym polega?
  Najczęściej czytane
  Własny biznes Domowa hodowla kur niosek89423
  Własny biznes Pieczarkarnia53447
  Własny biznes Firma porządkowa (sprzątająca)49001
  Własny biznes Plantacja choinek39292
  Własny biznes Pierogi37812
  Najczęściej komentowane
  Pomysł na biznes Domowa hodowla kur niosek6
  Pomysł na biznes Myjnia parowa6
  Pomysł na biznes Hodowla ślimaka4
  Pomysł na biznes Gabinet masażu4
  Pomysł na biznes Piwa regionalne3