Uprawa roślin energetycznych - : Pomysł na biznes - Nowy-Biznes.com - Biznes plan, Własna firma, Działalność gospodarcza
Żródło danych firm Promocja Twojej Firmy
Nawigacja
Pomysł na biznes
Zakładanie firmy
Klasyfikacja PKD
Formy opodatkowania
Dotacje z Unii Europejskiej (UE)
Dotacja z urzędu pracy
Biznes Plan
Download
Forum
Reklama
Kontakt
Szukaj
Partnerzy
Wyszukiwarka PKD
Finanse
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 3,728
Najnowszy użytkownik: axymubow
Ostatnio czytane
Bines plan Smart working: elastyczność i ergonomia kluczem do sukcesu firmy?
Bines plan Założenie firmy nie jest wcale takie kosztowne!
Bines plan Salon meblowy
Bines plan Pomysł na biznes – szkoła tańca
Bines plan Bergson - franczyza
Bines plan Wypożyczalnia sprzętu narciarskiego
Bines plan Dobry wygląd, dobry biznes – dbanie o wizerunek jako pomysł na firmę
Bines plan Wynajem mieszkań
Bines plan Pieczarkarnia
Bines plan Uprawa szparagów
Bines plan Organizacja imprez firmowych i integracyjnych
Bines plan Inspiracja na biznes, spróbuj swoich sił!
Bines plan Produkcja palet z tektury
Bines plan Centrum jogi
Bines plan Jak nie być smutnym w swojej pracy
Polecamy


Reklama dla Twojej firmy!

Uprawa roślin energetycznych

W związku z bardzo szybkim kurczeniem się zasobów paliw kopalnych pojawia się coraz większe zainteresowanie alternatywnymi źródłami energii. W Unii Europejskiej uprawa roślin energetycznych jest bardzo popularna w Polsce ta dziedzina dopiero raczkuje. Najczęściej uprawia się rośliny wykorzystywane do produkcji paliw o zerowym bilansie CO2. Zdecydowanie jest to dobry pomysł na biznes

Zgodnie z nowymi przepisami Unii Europejskiej dotyczących polityki klimatycznej i energetycznej na państwa członkowskie nakładany jest obowiązek ograniczania emisji gazów cieplarnianych, a także zwiększenie udziału energii odnawialnej w ogólnym bilansie energetycznym. Zgodnie z tymi przepisami Polska w roku 2010 musi osiągnąć siedmiu i pół procentowy udział energii odnawialnej, a w roku 2020 ma to być minimum 15%. W chwili obecnej ten wskaźnik wynosi 4,5% a co za tym idzie polska nie ma praktycznie szans do spełnienia warunków postawionych przez unie europejską. W związku z tym polska będzie musiała kupować zielone certyfikaty od innych krajów, które posiadają nadwyżki energii produkowanej z odnawialnych źródeł. Jest to dziwne ponieważ Polska zajmuje trzecie miejsce pod względem wielkości ziemi przeznaczonej pod uprawy. Pod tym względem wyprzedza nas tylko Francja i Niemcy. Dziwne jest to, że polska nie wykorzystuje tego potencjału.

W związku z tym rząd Polski zmuszony jest do wspomagania tego typu działalności aby spełnić wymogi stawiane przez Unię Europejską. Aby sprostać wymaganiom UE rząd podjął decyzję o wspieraniu finansowym inwestycji które mają pomóc osiągnąć progi narzucone przez UE.

Istnieją różne źródła wspierania tych projektów, zależą one od wielości oraz charakteru danego projektu. Organami wspierania tego typu inwestycji są: Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, 16 regionalnych programów operacyjnych oraz PROW. Ponadto liczne banki komercyjne oferują kredyty na bardzo atrakcyjnych warunkach dla osób chcących prowadzić plantacje roślin energetycznych.

W związku z wszelkiego typu dopłatami oraz atrakcyjnymi kredytami pewne jest, że będzie popyt na surowce roślinne z których można produkować energie. W chwili obecnej problemem jest praktycznie zerowa podaż, spowodowana nieudolną kampanią informacyjną. Należy jednak zwrócić uwagę na


fakt, że nie zawsze opłaca się produkować niektóre surowce energetyczne. Dla przykładu wierzbę energetyczną opłaca się produkować na dużych zasobach ziemi. Ponadto jest to inwestycja długo terminowa która będzie przynosić zyski przez bardzo wiele lat, jednak pierwsze zyski pojawią się dopiero po trzecim roku naszej działalności. Osoby posiadające specjalistyczną wiedzę związaną z surowcami energetycznymi polecają najbardziej właśnie uprawę wierzby. Wynika to z jej wysokiej plenności i produktywności a także dużej tolerancji środowiska. Jest to roślina wieloletnia, która nie ma dużych wymagań gruntowych. Szacuje się, że coroczny zbiór wierzby z jednego hektara wynosi około 15-30 ton biomasy.
To właśnie ta biomasa wykorzystywana jest do produkcji paliw, warto nadmienić że są to paliwa ekologiczne. Także UE dopłaca do uprawy plantacji wierzby, w roku 2007 było to aż 416 zł do jednego hektara plantacji, Ponadto Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwraca sporą część kosztów poniesionych na założenie plantacji. Uprawa roślin energetycznych jest także bardzo dobrą inwestycją dla firm niezwiązanych z rolnictwem ponieważ tego typu uprawa nie absorbuje czasu inwestora i jest wysoko rentowna. Na rynku pojawiły się także firmy zajmujące się prowadzeniem tego typu plantacji, zaczynając od założenia, poprzez nasadzanie na zbiorach kończąc. Ponadto dają one gwarancję skupu surowca.

Zaletą tego typu inwestycji jest jest jej długofalowość oraz bezpieczeństwo jakie ze sobą niesie
Biorąc pod uwagę konieczność spełnienia nałożonego na Polskę obowiązku zwiększania udziału OZE w produkcji energii oraz nieuniknioną restrukturyzację rolnictwa, związaną z nadprodukcją żywności w UE, przeznaczenie części areałów rolniczych na produkcję roślin energetycznych jest działaniem celowym i bardzo opłacalnym, Poza wymienionymi wcześniej gwarancjami tej opłacalności, należy pamiętać o tym, że cena surowca pochodzącego z odnawialnych źródeł energii będzie rosnąć proporcjonalnie do wzrostu cen energii i paliw pozyskiwanych tradycyjnymi metodami przy najniższym koszcie wytworzenia 1 GJ energii.

Plantacja wierzby energetycznej to bardzo bezpieczna, długofalowa inwestycja, generująca zyski przez okres wielu lat. Można powiedzieć, że zapewni inwestorowi emeryturę, rosnącą szybciej i pewniej, niż w jakimkolwiek funduszu inwestycyjnym.
Inne pomysły na biznes
Biznes plan Recykling plastiku
Biznes plan Akcesoria turystyczne
Biznes plan Hurtownia produktów z Chin
Biznes plan Fotografia ślubna
Biznes plan Wypożyczalnia samochodów
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Nick:

Kod potwierdzający:

Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Reklama
Pomysł na biznes, biznes plan, własna firma, działalność gospodarcza
Jeśli nie przychodzi Ci do głowy żaden pomysł na biznes to dobrze trafiłeś, bo ten portal jest właśnie dla Ciebie. Znajdziesz tutaj pomysł na biznes oraz biznes plan dopasowany do twoich możliwości, uzyskasz również informacje jak rozpocząć własny biznes oraz otrzymać dotacje. Jeśli potrzebujesz informacji jak założyć przedsiębiorstwo zapoznaj się z naszymi artykułami. Zapraszamy także do dzielenia się z nami swoimi spostrzeżeniami, a także do publikowania swoich pomysłów, które na pewno będą pomocne innym osobom, które chcą założyć działalność gospodarczą i prowadzić własny biznes.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Meta Tagi
biznesplan zakładanie firmy dotacje z urzędu dotacje z UE pomysły na biznes własna firma przedsiębiorczość forma opodatkowania zysk
Popularne
Alkomaty w pubach
Produkcja obrazów
Kawiarenka internetowa
Hodowla ryb akwariowych
Pizzeria
Warto zobaczyć

Ostatnio dodane
Własna firma Czy lokaty krótkoterminowe się opłacajš?
Własna firma Jak wybrać opakowanie na prezent œwišteczny?
Własna firma Niezapłacone faktury - jak się przed nimi zabezpieczyć?
Własna firma Jak zorganizować dobrš imprezę integracyjnš?
Własna firma Jak stworzyć dobry biznes plan?
Najczęściej czytane
Własny biznes Domowa hodowla kur niosek81141
Własny biznes Pieczarkarnia46518
Własny biznes Firma porządkowa (sprzątająca)44363
Własny biznes Myjnia parowa33362
Własny biznes Gabinet masażu32799
Najczęściej komentowane
Pomysł na biznes Domowa hodowla kur niosek6
Pomysł na biznes Myjnia parowa6
Pomysł na biznes Hodowla ślimaka4
Pomysł na biznes Gabinet masażu4
Pomysł na biznes Piwa regionalne3