Obuwie to niewielka część stroju, jednak niezwykle istotna. Z jednej strony buty mogą być ciekawym i estetycznym dodatkiem do określonego ubioru, a także elementem mody, z drugiej natomiast są one jednym z elementów codziennego użytku, który chroni nas przed wpływem wielu niekorzystnych czynników atmosferycznych i pogodowych. Kupujemy buty na różne pory roku, na przeróżne okazje, podążając nierzadko za trendami i ulegając sezonowym modom. To dobry znak dla osób chcących otworzyć własną działalność gospodarczą i związać się z branżą obuwniczą. Jest to po prostu dobry pomysł na biznes.
Wiele kobiet kocha buty. Zdarzają się nawet osoby, które są wręcz uzależnione od ich kupowania. Obuwie również wiele mówi o człowieku, jest jego wizytówką. Dawniej niemal tylko panie przywiązywały wagę do odpowiedniego doboru butów do stroju, obecnie zauważalne jest również zainteresowanie panów tym zagadnieniem. Ciekawym zjawiskiem z biznesowego punktu widzenia, jest przeznaczanie coraz większych sum pieniędzy na buty.
Jeżeli zdecydujemy się na otwarcie sklepu obuwniczego, warto zastanowić się nad szczegółami. Nasz sklep może proponować obuwie jedynie dla pań albo też skupić się na promowaniu butów zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Możemy skupić się na oferowaniu klientom przede wszystkim butów do strojów codziennych lub też droższych modeli dla wymagających. Może warto pomyśleć o sklepie z butami dla dzieci, bowiem takich sklepów nie ma zbyt wiele i rynek nie jest jeszcze nimi przesycony. Niezależnie od tego, jakie rodzaje butów będziemy sprzedawać, warto przyjrzeć się kilku ważnym kwestiom, jakie wiążą się z realizacją projektu biznesowego takiego, jak sklep obuwniczy.
Ważna jest w tym przypadku lokalizacja naszego sklepu. Najlepiej będzie znaleźć lokum w centrum, gdzie codziennie przechodzi wiele osób. Dobrym pomysłem jest sąsiedztwo sklepów odzieżowych lub salonów piękności. Warto również pomyśleć o galeriach handlowych czy osiedlowych pawilonach. W przyszłości można się zastanowić nad utworzeniem sieci sklepów pod wspólnym szyldem i rozszerzyć działalność na różne dzielnice miasta, a następnie także na inne miejscowości.
Po znalezieniu odpowiedniego lokalu, należy ciekawie zaaranżować jego wnętrze, kupić ładne i nowoczesne półki na buty, zamontować lustra, a także wyposażyć sklep w wygodne kanapy, krzesła lub pufy dla klientów pragnących przymierzyć buty. Warto stworzyć eleganckie i przestronne wnętrze, gdyż
ta inwestycja na pewno zaprocentuje (klienci chętnie wydadzą większą sumę pieniędzy w salonie obuwniczym, którego wystrój będzie gustowny i ekskluzywny).
Nawiązanie współpracy z producentami obuwia jest niezbędnym warunkiem do zaproponowania klientowi atrakcyjnych i konkurencyjnych cen oraz wyboru z szerokiej gamy obuwia. W tym miejscu trzeba zastanowić się, czy w sklepie będzie sprzedawana jedna marka, czy wiele. Nie musimy ograniczać się tylko do obuwia damskiego, może warto zaproponować także obuwie dziecięce (stopa szybko rośnie i często trzeba kupować buty) i męskie, tak aby całe rodziny mogły tam robić zakupy. Po zorientowaniu się w kwestii rynku obuwniczego trzeba również podjąć decyzję czy oferta ma być skierowana do osób z zasobnym portfelem (obuwie drogie, ekskluzywne, z najwyższej półki), czy do osób średniozamożnych i nieco gorzej sytuowanych.
Po podjęciu tych kilku strategicznych decyzji, warto będzie umieścić reklamę naszego sklepu w lokalnych mediach, w Internecie oraz wykorzystać reklamę outdoor. Dzięki temu będziemy mogli trafić do szerokiej rzeszy potencjalnych klientów, na przykład z najbliższego otoczenia. Reklama i promocja jest niezwykle ważna szczególnie na początku, kiedy klienci nie znają jeszcze sklepu i trzeba zatroszczyć się o to aby ich przyciągnąć.
W zakresie oferty, jaką zaproponujemy warto podążać za trendami, przyciągnąć młodzież (poprzez swój wygląd i strój młode osoby podkreślają bowiem swoją niezależność, oryginalność), gdyż stanowi ona ważną część klientów, którzy często kupują obuwie. Nie należy zapominać o różnorodności oferowanego obuwia: baleriny, czółenka, klapki, japonki, półbuty, sandały, obuwie sportowe i domowe (łapcie), kozaki, botki, kalosze, trampki, buty trekkingowe i trapery, na obcasie, koturnie i platformie. A także obuwie ślubne i komunijne, wizytowe, sylwestrowe i balowe, wykonane z różnych materiałów, ale o wysokiej jakości. W sklepie powinniśmy również umieścić stoisko z akcesoriami do pielęgnacji obuwia, sznurówkami, flekami, wkładkami itp. Ciekawym pomysłem jest również wprowadzenie do oferty sprzedaży galanterii skórzanej, na przykład: pasków, portfeli, torebek, które mogłyby pasować do prezentowanego obuwia (co zagwarantuje klientom łatwość doboru).
Otwarcie sklepu obuwniczego stwarza możliwości do zarobienia sporych pieniędzy, jest więc interesującym pomysłem na biznes. Wielkość zysku zależy jednak od obserwowania rynku i sprostania jego wymaganiom oraz wyjścia naprzeciw oczekiwaniom klientów, a także stawiania na wysoką jakość oferowanych produktów. |
Akurat się natknąłem na Wasz artykuł i w międzyczasie znalazłem gotowy plan marketingowy na sklep z obuwiem. Może kogoś zaciekawi: http://nowoczesny-marketing.pl/wp-content/uploads/2011/03/Sklep-Obuwniczy-Plan-Marketingowy1.pdf