Produkcja rolna wymaga od nas nie tylko ciężkiej pracy, ale i odpowiedniej wiedzy na temat uprawy danego gatunku rośliny. Dlatego właśnie nie jest to biznes dla każdego. Spełnienie tych podstawowych warunków to jednak dopiero początek, w czasie prowadzenia działalności czeka nas jeszcze wiele innych wyzwań. Jeżeli nie boimy się postawić na ten rodzaj biznesu, z pewnością uprawa boczniaka będzie godnym rozważenia pomysłem.
Czego potrzebujemy?
Boczniak jako grzyb jadalny może być uprawiany zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na wolnym powietrzu. Przy planowaniu uprawy warto zaopatrzyć się w słomę, która będzie służyła do wyłożenia podłoża. Chcąc pozbyć się zarodników innych grzybów, które mogą być obecne w słomie, należy ją sparzyć używając do tego jutowego worka oraz wrzącej wody po uprzedniej zamianie słomy w sieczkę. Podłoże może być również wyłożone pniakami lub kłodami drzew liściastych.
Rozwój uprawy
Po okresie kilku tygodni podłoże powinno już przerosnąć grzybnią, zatem po tym okresie należy zmniejszyć temperaturę otoczenia (do ok. 8-15 stopni) i zadbać o odpowiedni dostęp światła oraz świeżego powietrza. W przypadku uprawy zamkniętej łatwiej kontrolować wszelkie parametry mające istotny wpływ na rozwój boczniaka. Niezbędna będzie
nam również folia, która stanowi bardzo dobrą izolację dla naszych grzybów. Wykształcenie się owocników to okres kolejnych przynajmniej 8 tygodni.
Należy wiedzieć, że boczniaki są odmianą grzyba, którego plony występują w kilku rzutach - po pierwszym na drugi zbiór możemy liczyć po kilkunastu dniach, jednakże ostateczny czas oczekiwania w dużej mierze jest to uzależniony od warunków, jakie zapewniliśmy naszej uprawie.
Inwestycja
Kluczowa kwestia to zaopatrzenie się w ziemię oraz dodatki wpływające korzystnie na rozwój samej uprawy. Sam koszt całej inwestycji uzależniony jest od skali przedsięwzięcia, którego chcemy się podjąć. Nie są to duże pieniądze, jednak w przypadku upraw decydującą kwestią jest dbałość o jakość naszych plonów. Szczególnie groźne dla tego typu upraw są pleśnie, które sieją ogromne spustoszenie w zbiorach. Dlatego trzeba zapewnić możliwie jak najlepsze warunki rozwoju regulując poziom wilgoci oraz dostęp świeżego powietrza w optymalny sposób.
Cena za kilogram boczniaka oscyluje wokół 12-16 zł na rynku. Ta odmiana grzyba ze względu na walory smakowe jest chętnie kupowana przez sporą grupę odbiorców, dlatego przy zapewnieniu odpowiednio wysokiej jakości uprawy możemy zarobić na tym interesie naprawdę poważne pieniądze.
|