Jeszcze kilka/kilkanaście lat temu kiedy rynek zaczęły zalewać produkty z hipermarketów wszyscy cieszyli się, że można tak tanio kupić tak dużą ilość jedzenia czy też innych produktów codziennego użytku. Obecnie kiedy wiele mniejszych sklepów i producentów zbankrutowało przez tak wielkie zainteresowanie społeczeństwa tymi niskiej jakości produktami lepsze wyroby cieszą się dużo większym zainteresowaniem i znajdują wielu ludzi, którzy potrafią docenić ich jakość nie patrząc na cenę. Dlatego doskonałym pomysłem na biznes jest otwarcie cukierni, która zajmowałaby się produkcją ciastek, ciast i tortów najlepszej jakości z dobrych i swojskich produktów.
Co jest potrzebne?
Aby uruchomić ciastkarnię potrzebny jest przede wszystkim budynek spełniający wymagania sanepidu (który bardzo rygorystycznie kontroluje tego rodzaju miejsca). Muszą w nim być pomieszczenia na odpowiednie maszyny oraz zaplecze sanitarne. Jednym z wymogów sanepidu jest chociażby osobne pomieszczenie do wybijania jaj. Cała podłoga oraz przynajmniej połowa wysokości ścian powinny być wyłożona płytkami, a wszystko to po to, żeby łatwiej dało się utrzymać budynek w czystości. Dlatego też planując otwarcie takiego zakładu należy liczyć się ze sporym kosztem (niezależnie od tego czy będzie on budowany, wynajmowany czy też wynajmowany) gdyż powierzchnia musi być bardzo duża. Budynek jednak to nie wszystko – trzeba go wyposażyć w odpowiednie maszyny, które pozwolą na zrealizowanie zamierzonych celów.
Komu sprzedać produkty?
Otwierając cukiernię należy przede wszystkim należy zadbać o odbiorcę, który będzie przyjmował odpowiednie ilości produktów najwyższej klasy za stosunkowo wysoką cenę. Sprzedawać można w następujących miejscach:
niewielkie sklepy spożywcze, które zawsze można znaleźć na różnego rodzaju osiedlach – najlepiej samodzielnie pojechać do wszystkich takich sklepów z próbką produktów
do spróbowania,
firmy cateringowe – dobrze jest skontaktować się z okolicznymi firmami oferującymi pełny catering – różnego rodzaju ciastka czy torty najchętniej kupowane są na przyjęcia takie jak wesela, komunie, chrzciny czy inne,
stoisko w galerii handlowej – można tam spotkać wielu chętnych do zakupienia pysznych ciasteczek – można zatem wynająć stoisko na środku przejścia w galerii.
Oczywiście możliwości jest zdecydowanie więcej – to zależy od pomysłowości cukiernika. Prawdą jest jednak to, że chętni na tego rodzaju wyroby (które w gruncie rzeczy trudno jest dostać) są i zawsze będą.
Z czego piec?
Jeśli chce się sprzedawać towar możliwie najlepszej jakości należy zadbać o to żeby produkty, w które będzie zaopatrywana cukiernia były tylko z najlepszych źródeł. Nie można na tym oszczędzać ponieważ odbije się to na jakości produktu końcowego. Dlatego jaja najlepiej zamawiać bezpośrednio u gospodarzy posiadających sprawdzone warunki chowu kur i dających im tylko najbardziej wartościową paszę. W mąkę najlepiej zaopatrywać się bezpośrednio we młynie. Podobnie z pozostałymi produktami – źródła muszą być sprawdzone ponieważ tylko dzięki temu ciastka, torty i ciasta będą na tyle smaczne, że znajdą wielu chętnych niezależnie od ceny.
Kiedy jest już przystosowany i wyposażony lokal, znani kupcy i umówione zaopatrzenie czas zacząć produkcję. Z całą pewnością będą do tego potrzebni wykwalifikowani pomocnicy, którzy nie zmarnują produktów i dostarczą klientowi najlepszy produkt. Najważniejsze jest to, żeby odpowiednio wyposażyć się już na początku – nie żałować na maszyny. Oczywiście produkcja na początku będzie na dużo mniejszą skalę, ale chętnych z całą pewnością będzie szybko przybywało. Trzeba być na to przygotowanym. |