W Polsce wciąż przybywa samochodów. Otwierając się na świat na początku lat dziewięćdziesiątych, w naszym kraju nastąpiła rewolucja. Polacy przesiedli się z maluchów do opli, mercedesów, pojawiło się wiele możliwości. Obecnie spotkać można samochody wszystkich marek, zarówno te starsze jak i najnowsze modele. Społeczeństwo coraz więcej pieniędzy wydaje w branży motoryzacyjnej, chcąc jeździć coraz lepszymi, nowszymi autami. Ten rynek pociąga za sobą bardzo wiele możliwości, grzechem jest ich nie wykorzystać. Sposobem na dobry biznes może stać się otwarcie autokomisu.
Założenie autokomisu nie nastręcza wielu problemów. Plusem jest posiadanie ogrodzonego terenu w dobrym punkcie (dobra lokalizacja może na przykład znajdować się obok warsztatu samochodowego, wulkanizacji, stacji diagnostycznej lub myjni) oraz niewielkiego biura w którym można załatwiać potrzebne formalności i prowadzić rozmowy z klientami.
Autokomis jest instytucją zajmującą się pośrednictwem w kupnie lub sprzedaży samochodów, do oferty można włączyć również możliwość zamiany aut. Każda transakcja odbywa się na podstawie umowy cywilnoprawnej, gdzie zleceniobiorca (komisant) zobowiązuje się do kupna lub sprzedaży auta na rzecz zleceniodawcy (komitenta), lecz w imieniu własnym, pobiera za tę usługę wynagrodzenie (prowizję). Często samochody (również na życzenie klienta) sprowadzane są do autokomisu z zagranicy (najczęściej z Niemiec lub Holandii), dlatego warto posiadać lawety oraz kontakty za granicą. W tym przypadku przydatna może się okazać znajomość języka obcego. W autokomisie warto zatrudnić osoby znające
się na samochodach np. mechaników, lakierników lub blacharzy, albo mieć zaprzyjaźnione warsztaty, w których będzie można sprawdzać samochody (diagnostyka) oraz je naprawiać.
Należy również dotrzeć z ofertą do jak najszerszej grupy odbiorców za pomocą reklamy w mediach lokalnych, kolportując ulotki, rozwieszając bannery reklamowe, a także jeżdżąc na giełdy samochodowe. Niezbędna może się okazać strona internetowa prezentująca auta na sprzedaż oraz informująca o możliwościach autokomisu. Im lepsza i bogatsza strona WWW, tym większa szansa na pozyskanie nabywców. Dobrym pomysłem jest umieszczenie danych firmy w internetowych katalogach firm, na stronach o motoryzacji, o giełdach samochodowych oraz o autokomisach, a także w serwisach ogłoszeń motoryzacyjnych.
Trzeba zastanowić się czy warto rozszerzyć ofertę o samochody dostawcze, busy, vany i auta ciężarowe oraz motocykle, przyczepy, a także auta uszkodzone oraz części samochodowe. Warto pomyśleć o zaproponowaniu również ubezpieczeń komunikacyjnych, sprzedaży ratalnej (i na przykład pomoc w załatwianiu kredytów) oraz leasingowej , jak również o współpracy z tłumaczami przysięgłymi (w zakresie tłumaczenia dokumentów samochodowych).
Rynek aut nowych przeżywa obecnie kryzys, natomiast rynek samochodów używanych kwitnie i daje możliwości na wypracowanie sporych zysków. Aby odnaleźć się w tego typu biznesie potrzeba chęci i zaangażowania oraz wiedzy motoryzacyjnej i znajomości realiów tej branży. Umiejętne radzenie sobie z klientem dodatkowo może pomóc obydwu stronom. |