Pomimo kryzysu, w Polsce nadal świetnie sprzedają się towary luksusowe- dobre, markowe wina, tradycyjne szwajcarskie, włoskie i francuskie sery, a także najlepsza chińska i japońska herbata. Chętnie pijemy różne rodzaje herbaty ekspresowej -już nie tylko czarną klasyczną i aromatyzowaną, np. z dodatkiem owoców lub płatków kwiatów, ale także zieloną, czerwoną i białą. Dlatego właśnie otwarcie sklepu z wysokogatunkową herbatą, sprzedawaną na wagę, to bardzo dobry pomysł na biznes.
Na polskim rynku są właściwie tylko dwie duże firmy, które sprzedają herbatę i kawę na wagę - obie otwierają kolejne sklepy w dużych centrach handlowych, ale nie zajmują się sprzedażą w małych miastach. Tymczasem mieszkańcy mniejszych miast także chętnie kupują towary luksusowe - oprócz liściastej herbaty, sprowadzanej z Chin, Japonii, Indii czy Ceylonu, w sklepie z herbatą można sprzedawać także zioła - na przykład Rooibosa (zioło z Południowej Afryki, doskonałe na przeziębienia), coraz bardziej popularną Yerba Mate (narodowy napój Brazylijczyków, o właściwościach pobudzających), a także popularne od lat zioła z babcinego ogródka - miętę, melisę, rumianek itp.
Naszą ofertę możemy poszerzyć także o kawę ziarnistą. W czasach, gdy coraz więcej osób kupuje profesjonalne ekspresy do kawy, by parzyć ulubione espresso w domowych warunkach, popyt na kawę ziarnistą nieustannie rośnie. I tu mamy spore pole do popisu - kawy mogą być naturalne, sprowadzane z różnych stron świata (Kuba, Kenia, Nikaragua, Brazylia, Jamajka, Etiopia itd.), ale mogą też być
wzbogacone olejkami aromatycznymi i kusić po zaparzeniu przepięknym zapachem pomarańczy, cynamonu, czekolady, kokosa czy irlandzkiej whisky.
W sklepie z kawą i herbatą mogą znaleźć się także dodatki, takie jak cukier (koniecznie brązowy - w kryształkach lub kostkach), syropy (do herbaty owocowe, np. z malin czy żurawin, a do kawy słodkie, o zapachu czekolady czy orzechów), konfitury (najlepiej takie, które w składzie zawierają jak najmniej konserwantów i przypominają konfitury ze spiżarni babci).
Nie wolno zapominać także o akcesoriach do zaparzania herbaty czy kawy - od najprostszych bambusowych i metalowych sitek, przez kubeczki z zaparzaczami porcelanowymi, po kafetiery i dzbanki do parzenia kawy. Do ziół także przydadzą się specjalne akcesoria - jak choćby tykwy do parzenia yerba mate.
Jeśli do tak bogatego asortymentu dodamy przytulny, klimatyczny wystrój i miłą, fachową obsługę, możemy być pewni, ze klientów w naszym sklepie nie zabraknie. Jedynym minusem tego biznesu jest fakt, że trzeba w niego sporo zainwestować już na samym starcie. Wynajęcie lokalu, wyposażenie sklepu (od mebli, poprzez puszki lub słoje, w których będziemy przechowywać herbatę aż po komputer, kasę i wagę), towar (porcelana i akcesoria do parzenia to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, zaś herbata może kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za kilogram) - to spore wydatki. Ale jeśli będziemy oferować towar najwyższej jakości i zyskamy zaufanie klientów, możemy być pewni, że klienci będą do nas wracać. |