Jednym z doskonałych pomysłów na własny biznes jest otwarcie sklepu florystycznego – kwiaciarni. Jest to pomysł szczególnie atrakcyjny dla osób o dużym zmyśle estetycznym. Ważną umiejętnością, którą trzeba posiadać jest umiejętność tworzenia. Szczególnie przydatna podczas składania bukietów.
Zanim założysz kwiaciarnię:
należy znaleźć dobrą lokalizację oraz poznać cenę jej wynajmu lub kupna– musi być to miejsce uczęszczane przez wielu ludzi (przy głównej drodze, w centrum handlowym), a najlepiej w pobliżu miejsc, w których wykorzystuje się kwiaty – cmentarze, kina,
należy znaleźć miejsca zaopatrzenia – należy się dowiedzieć gdzie w okolicy znajdują się giełdy lub hurtownie kwiatowe,
należy poznać ceny hurtowe kwiatów i akcesoriów niezbędnych do tworzenia bukietów,
należy poznać koszty założenia własnej działalności gospodarczej – zarówno te związane z formalnościami w urzędach jak i te związane przykładowo z zakupem kasy fiskalnej.
Posiadając powyżej opisane informacje można sobie stworzyć wstępny biznesplan, który z kolei pozwoli na oszacowanie inwestycji do realizacji zanim zostanie przyjęty pierwszy klient.
Jeśli osoba chcąca otworzyć kwiaciarnię posiada odpowiednią ilość środków finansowych to może zabrać się za formalności, natomiast jeśli sytuacja jest odwrotna to z odpowiednio sporządzonym biznesplanem należy się postarać o odpowiednie dofinansowanie.
Jeśli jest już biznesplan i środki finansowe to należy zabrać się za realizację pomysłu.
Pierwszym krokiem jest wynajęcie lub zakup interesującego lokalu – na razie tylko tyle.
Drugim krokiem jest formalne otworzenie działalności gospodarczej – dlatego jest to drugi krok ponieważ należy podać dokładny adres nowo powstałej firmy.
/>
Trzecim z kolei krokiem jest przystosowanie zajmowanego lokalu na potrzeby kwiaciarni – należy zadbać o odpowiednie kolory ścian, ich wystrój. Wszystko musi być estetyczne i zachęcające do zakupu kwiatów i bukietów. Nie wystarczą kwiaty jako wystrój – są one piękne, ale muszą one harmonizować z estetyką całego wnętrza. Można tutaj wynająć firmę remontową, ale w przypadku chęci redukcji kosztów otwarcia kwiaciarni lepiej remonty wykonać samemu lub z pomocą bliskich.
Następnym posunięciem jest odpowiednie zaopatrzenie kwiaciarni czyli zakup niezbędnych narzędzi takich jak przykładowo kasa fiskalna czy nożyczki. Dobrze jest jeszcze przed otwarciem kwiaciarni posiadać wszystkie możliwe narzędzia, które zwiększą później zaufanie klientów do profesjonalizmu umiejętności bukieciarskich. Taki drobny detal, ale bardzo istotny.
Każdy odwiedzając nowe miejsce podświadomie ocenia. Duża rolę odgrywają właśnie wykorzystywane do tworzenia bukietów narzędzia oraz umiejętność posługiwania się nimi. Im większe zaufanie zdobędzie klient tym większe prawdopodobieństwo, że pojawi się ponownie lub poleci kwiaciarnię znajomemu.
Marketing jest w dzisiejszych czasach niezbędny do rozpoczęcia i funkcjonowania jakiejkolwiek działalności gospodarczej zatem należy również zadbać o to aby potencjalni klienci dowiedzieli się o nowo powstałym miejscu, w którym mogą dokonać zakupu kwiatów czy też bukietów.
Jeśli lokalizacja kwiaciarni jest dobra i przejeżdża tuż obok dużo samochodów to wystarczy odpowiednio duży i ładny szyld, który zachęci do odwiedzenia.
Później pozostaje już tylko sprzedawać i tworzyć, a sumienną pracą i ciągłym rozwojem zdobywać coraz większe zaufanie wśród klientów. Wtedy na pewno z czasem zacznie ich przybywać.