Właściciele sklepów stacjonarnych wiedzą doskonale, że kluczową rolę praktycznie w każdym segmencie handlowym odgrywa odpowiednia lokalizacja oraz umiejętne rozpoznanie potrzeb konsumenta. Sam pomysł na biznes niestety może nie wystarczyć, dlatego ważne jest zaplanowanie każdego kroku naszego działania. Jeżeli posiadamy zamiłowanie do handlu i potrafimy realizować sukcesywnie nakreślony wcześniej biznesplan, to wartym rozważenia pomysłem będzie założenie własnego sklepu z artykułami sportowymi.
Formalności
Prowadzenie sklepu sportowego wymaga od nas spełnienia wymagań typowych dla prowadzenia działalności gospodarczej. Po załatwieniu wszelkich niezbędnych formalności musimy się dobrze zastanowić nad odpowiednim wyborem lokalizacji (o ile wcześniej jeszcze tego nie zrobiliśmy). Najbardziej atrakcyjne miejsca generują oczywiście znacznie wyższe koszty utrzymania, ale również pozwalają na pozyskanie większej grupy odbiorców. W zależności od tego czy zdecydujemy się na wynajem powierzchni na potrzeby sklepu lub też zakupimy powierzchnię, koszty inwestycji będą się znacząco różnić.
Atrakcyjna lokalizacja to znacznie wyższe wydatki związane z kosztami wynajmu lub zakupu powierzchni. Miejsce prowadzenia naszego biznesu jest często uwarunkowane dostępnością interesujących nas terenów. Chętnych na najbardziej łakome kąski nigdy nie brakuje, dlatego warto już odpowiednio wcześniej rozpocząć starania o powierzchnię użytkową na potrzeby naszego sklepu.
Z zakupem powierzchni pod zabudowę wiąże się konieczność uzyskania pozwolenia nie tylko na samą budowę, ale również na jej późniejsze
użytkowanie. Minusem tej opcji jest z pewnością czas realizacji inwestycji i potrzeba załatwienia całego szeregu formalności. Wynajmując dany lokal musimy uzyskać jedynie pozwolenie na jego użytkowanie.
Zakup towaru
To, co znajdzie się w sklepie, powinno być zaadresowane do szerokiego grona odbiorców. Warto zastanowić się nad pozyskiwaniem produktów cechujących dużym zróżnicowaniem cenowym. Dzięki temu uda nam się poszerzyć ofertę, co z reguły przekłada się na większe zainteresowanie.
Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrywanie się w towar, który jest najbardziej popularny w danym okresie. W przypadku sklepów sportowych mamy do czynienia z sezonowością, dlatego wato mieć to na uwadze. Zamawiając produkty bezpośrednio od producenta lub też od hurtowni możemy uzyskać znaczący rabat.
Sklepy sportowe chętnie nawiązują współpracę z klubami reprezentującymi różne dyscypliny sportowe. Przygotowując ofertę handlową warto postarać się także o taką grupę klientów.
Szacowanie zysków
Na obliczanie potencjalnych zysków składa się wiele czynników, których nie da się do końca przewidzieć. Wpływ na ewentualny sukces rynkowy mają natomiast z pewnością bogata oferta sklepu oraz jego atrakcyjna z punktu widzenia klienta lokalizacja. Wymogiem koniecznym jest posiadanie funduszy na m.in. zakup towaru, wynajem lub zakup powierzchni użytkowej i jej wyposażenie oraz utrzymanie, zatrudnienie pracownika. Decydując się na ten biznes powinniśmy przygotować co najmniej 200-300 tysięcy zł.