Przemysł motoryzacyjny w dobie kryzysu gospodarczego nie jest w najlepszej kondycji, a dowodem takiego stanu rzeczy jest spadek sprzedaży aut zarówno nowych, jak i używanych. Brak realnych perspektyw na poprawę tej sytuacji sprawia, że chęć zaistnienia w tej branża może się okazać mało opłacalna. Dlatego właśnie pomysł na biznes w postaci salonu samochodowego przeznaczony jest dla osób, które nie boją się pokaźnych i ryzykownych inwestycji.
Początek
O tym, że własny salon samochodowy to bardzo kosztowna inwestycja, przekonujemy się już na samym początku. W pierwszej kolejności czeka nas zakup działki na potrzeby postawienia budynku wraz z całą infrastrukturą. Jeżeli mamy wystarczająco dużo funduszy, powinniśmy przede wszystkim rozejrzeć się nad ziemią położoną w atrakcyjnym miejscu. Zapłacimy za nią znacznie więcej, jednak będziemy mogli liczyć na nieporównywalnie większe zainteresowanie odbiorców.
Prócz samego salonu samochodowego warto poszerzyć swoją ofertę o profesjonalną myjnię, serwis aut czy też usługi blacharskie. Dzięki temu będziemy mogli pozyskać znacznie większe grono klientów.
Uzyskanie autoryzacji
Firmowanie naszego biznesu zastrzeżonym znakiem handlowym przez znaną markę samochodową jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Jak to jednak zwykle bywa, musimy bezwzględnie spełnić w takim wypadku szereg warunków. Chodzi oczywiście o listę wymogów formalnych wynikających z możliwości uzyskania autoryzacji przez znany koncern. Najczęściej dotyczy to minimalnej powierzchni salonu, przeszklenia budynku, parkingu z określoną ilością miejsc dla klientów i z możliwością prezentacji aut znajdujących się w ofercie. W przypadku zdecydowania się również na serwis samochodów, także i on
powinien posiadać odpowiedni metraż oraz wyposażenie. Do tego dochodzą jeszcze wytyczne dotyczące magazynu na części zamienne, parkingu na używane auta, myjni itp. Średniej wielkości salon samochodowy z infrastrukturą jest położony na działce o powierzchni 4-5 tysięcy metrów kw., natomiast sama powierzchnia budynku wraz z infrastrukturą mieści się w przedziale 1200-1500 metrów kw.
Droga inwestycja
Jak już wcześniej zostało wspomniane autoryzowany salon samochodowy to potężna inwestycja dla ludzi o zasobnym portfelu. Niestety trudno nam będzie uzyskać dotację na prowadzenie takiej działalności ze względu na niską rentowność salonów. Kiedy będziemy kalkulować i podliczać wszelkie niezbędne wydatki, szybko dojdziemy do kwoty przynajmniej 5 milionów zł - budowa i wyposażenie salonu to koszt rzędu kilku milionów, do tego dochodzi zakup działki w dobrym położeniu, kupno aut z koncernu i części zamiennych.
Uzyskanie autoryzacji i dbanie o jakość naszych usług może być dla nas jedyną sensowną drogą. Standardowo koncerny samochodowe narzucają marżę rzędu 4-5 procent netto, jednak dla salonów wyróżniających się wielkością sprzedaży oraz dobrą opinią odbiorców przewidziane są również premie w postaci podniesienia marży o kilka procent. Odwrotna sytuacja może nastąpić również w przypadku słabych wyników oraz słabej jakości usług - wówczas koncern może nam cofnąć autoryzację, co praktycznie wiąże się z końcem naszego salonu. Wysokie ryzyko tego biznesu w dobie licznej i silnej konkurencji powoduje, że jest to pomysł na biznes wyłącznie dla pasjonatów posiadających odpowiednie fundusze i zdeterminowanych w swych dążeniach.