Obecnie na rynku istnieje wiele firm budowlanych, które oferują praktycznie kompleksowe usługi zarówno w kwestii projektowania, jak i wykonawstwa. Niekiedy natomiast mamy do czynienia z przedsiębiorstwami cechującymi się wąską specjalizacją i funkcjonujące na indywidualne zamówienie konkretnego klienta. Jeżeli budownictwo nie ma przed nami tajemnic, założenie firmy dachowej będzie dla nas bardzo ciekawym i wartym rozważenia pomysłem na biznes.
Od czego zacząć?
W pierwszej kolejności warto rozejrzeć się za odpowiednimi specjalistami w tej dziedzinie, których bezwzględnie będziemy potrzebowali do pomocy. Jeżeli chcemy wykonywać nie tylko projekty na zlecenie klienta, warto zastanowić się na zatrudnieniem lub też skorzystaniem z usług biura projektowego. W ten oto sposób będziemy mogli przedstawić zainteresowanej naszą ofertą osobie zestaw gotowych projektów, z których będzie mógł wybrać ten najbardziej jej odpowiadający.
Do wykonania określonego projektu potrzebne będą nam materiały budowlane w postaci dachówek, blachodachówek, gotowych płyt dachowych, elementów do postawienia konstrukcji drewnianych, akcesoriów budowlanych, narzędzi itp. Najlepszym rozwiązaniem będzie pozyskanie do współpracy marketu lub też hurtowni budowlanej, gdzie na brak odpowiedniego towaru nie powinniśmy narzekać.
Prócz stawiania od podstaw konstrukcji dachowych warto w swojej ofercie uwzględnić również ich ewentualny remont. Dzięki temu uda nam się pozyskać dodatkową grupę klientów do współpracy. Wszelkie obróbki balkonów, tarasów, kominów czy montaż okien dachowych również będą mile widziane z punktu widzenia potencjalnego odbiorcy.
Silna konkurencja - czym się wyróżnić?
W dobie wszędobylskiej konkurencji w tym segmencie warto poszukać elementów w naszej
ofercie, dzięki którym stanie się ona bardziej atrakcyjna od innych. Podstawową kwestią rzecz jasna jest cena naszych usług, jednak często zdarza się, że jej przesadne obniżanie powoduje balansowanie na granicy opłacalności. Warto zatem postawić w pierwszej kolejności na jakość oraz nietypowość oferty. Niewiele jest firm, które podejmą się wyzwania stworzenia konstrukcji dachowej o wysokim stopniu skomplikowania. Mowa tu o dachach cechujących się dużą ilością obłych kształtów oraz nieszablonowością rozwiązań.
Obliczanie zysku
Tam, gdzie pojawia się wizja założenia własnej firmy, zawsze musimy się liczyć z poniesieniem kosztów związanych z prowadzoną działalnością. W przypadku firmy trudniącej się pokryciami dachowymi w grę wchodzą przede wszystkim wydatki na akcesoria dachowe, na pensję dekarzy oraz transport materiałów i pracowników.
Za położenie metra kwadratowego powierzchni dachowej cena waha się w granicach 10-15 zł. W przypadku krycia blachą kwota ta jest nieco wyższa. Łatwo zatem obliczyć, że przy 100 metrach kwadratowych możemy otrzymać przynajmniej 10 tysięcy złotych, a z reguły w grę wchodzą znacznie wyższe kwoty. Jeżeli w ofercie znajduje się także stawianie od podstaw konstrukcji dachowych łącznie z ich pokryciem, zyski będą jeszcze wyższe.
Musimy brać pod uwagę fakt, że prowadzenie firmy dachowej ma z reguły charakter okresowy. Przeważnie na otrzymywanie zleceń możemy liczyć w okresie wiosna - jesień. Przestój zimowy możemy jednak wykorzystać na wykonanie projektów dachowych gotowych do wdrożenia i ewentualnie plan poszerzenia oferty. Dobrym rozwiązaniem będzie również próba pozyskiwania klientów do późniejszej współpracy.