Rozrywka na świeżym powietrzu może być znakomitą formą relaksu po ciężkich tygodniach spędzonych w pracy. Wypad z całą rodziną w miejsca atrakcyjne pod względem turystycznym to jednak dość pokaźna kwota, której wydanie nie przychodzi nam w sposób łatwy. Inaczej sprawa wygląda, jeżeli w naszej okolicy pojawią się różnego rodzaju atrakcje, z powodzeniem mogące przynajmniej w krótkiej perspektywie czasu, wakacyjny wypad w rejony turystyczne. Dla ludzi biznesu właśnie ta alternatywa wiąże się oczywiście ze znalezieniem grupy docelowej, poszukującej czegoś nietypowego i niewymagającego wydania przesadnej ilości gotówki. Takim właśnie pomysłem na biznes jest bez wątpienia budowa parku linowego w odpowiedniej lokalizacji.
Parki linowe w Polsce
Polski rynek, jeżeli chodzi o parki linowe, jest raczej ubogi ze względu na ilość tego rodzaj atrakcji. Liczba około 100 takich parków w Polsce nie jest imponująca, jednak sugerując się ich intensywnym przyrostem możemy śmiało stwierdzić, że jest to jak najbardziej perspektywiczna nisza.
Budowa projektu i spełnianie norm
Na potrzeby budowy parku linowego powinniśmy posiadać odpowiedni pod względem powierzchni teren (wystarczy nam powierzchnia już od kilkunastu arów). Najlepszym rozwiązaniem będzie wydzierżawić taki umożliwiający w późniejszym czasie rozbudowę naszego biznesu. Należy uważać na tereny parków narodowych, krajobrazowych i tych posiadających na swojej powierzchni okazy roślin będące pod ochroną, gdyż uzyskanie pozwoleń na wybudowanie parku linowego może zniechęcić nawet najbardziej cierpliwych, a nie warto już na samym początku działalności komplikować sobie życia. Na zwykłych terenach potrzebna będzie nam jedynie będzie zgoda właściciela ziemi na wykonanie budowy.
W przypadku realizacji samej budowy ważnym aspektem jest podjęcie możliwie jak najwcześniej decyzji odnośnie wizji samego parku. Z pewnością część konstrukcji będzie trzeba umieścić trwale na ziemi, co wiąże się z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Niezależnie od koncepcji czeka nas odbiór obiektu oraz jego nadzór w późniejszym terminie przez posiadających odpowiednie uprawnienia
kontrolerów.
Polskie prawo odnośnie takich budowli jak park linowy przepisy wzoruje na normach europejskich. Są to PN-EN 15567-1 oraz PN-EN 15567-2. Oprócz tego wymogiem koniecznym jest stosowanie się do przepisów oraz norm dotyczących budowy placów i sal zabaw.
Stosowanie się do różnego rodzaju przepisów powoduje, że realizacja projektu na własną rękę może się okazać uciążliwa przy braku odpowiedniej wiedzy dotyczącej wymaganych norm. Ratunkiem dla nas może się okazać wynajęcie wyspecjalizowanej firmy, która zajmie się przygotowaniem terenu, dostarczeniem wszelkich niezbędnych materiałów oraz wykonaniem budowy. Uzyskanie certyfikatu jest również znacznie łatwiejsze, gdy budową parku zajmie się wykwalifikowana grupa profesjonalistów w tej dziedzinie. Oczywiście należy liczyć się, w przypadku skorzystania z ich usług, ze zwiększeniem kosztów przeznaczonych na inwestycję, jednakże w dłuższej perspektywie czasu z pewnością będą to rozsądnie i mądrze wydane pieniądze. Czas wykonania budowy przez taką firmę z reguły nie przekracza 6 tygodni, a przede wszystkim jest on uzależniony od wielkości projektu.
Inwestycja i koszty
Na realizację projektu budowy parku linowego powinniśmy przeznaczyć przynajmniej 300-400 tysięcy zł (realizacja projektu budowy parku, zakup sprzętu, kampania reklamowa, dzierżawa terenu itp.). Dodatkowy koszt to konieczność ubezpieczenia działalności od odpowiedzialności cywilnej, który wynosi w skali roku kilka tysięcy zł. Korzystanie z certyfikowanego sprzętu i szeregu zabezpieczeń powoduje, że nie ma potrzeby zatrudniania do obsługi parku zbyt dużej ilości osób. Kilku operatorów w zupełności nam powinno wystarczyć.
Należy liczyć się również z kosztami związanymi z wymianą uszkodzonego sprzętu lub też jego naprawą. Wykonanie rozbudowy parku wymaga od nas dokonywania sukcesywnych inwestycji. Park musi bowiem przyciągać klientów nowymi atrakcjami, natomiast stały i niezmienny program rozrywek może zniechęcić i znużyć odbiorców, co zaowocuje zapewne spadkiem zainteresowania naszą ofertą, którą przed wszystkim powinniśmy kierować do młodszych przedstawicieli naszego społeczeństwa oraz firm chcących zorganizować imprezy integracyjne dla pracowników. |