Uprawa winorośli - : Pomysł na biznes - Nowy-Biznes.com - Biznes plan, Własna firma, Działalność gospodarcza
 • Promocja Twojej Firmy
  Nawigacja
  Pomysł na biznes
  Zakładanie firmy
  Klasyfikacja PKD
  Formy opodatkowania
  Dotacje z Unii Europejskiej (UE)
  Dotacja z urzędu pracy
  Biznes Plan
  Download
  Forum
  Reklama
  Kontakt
  Szukaj
  Partnerzy
  Wyszukiwarka PKD
  Finanse
  Aktualnie online
  Gości online: 1

  Użytkowników online: 0

  Łącznie użytkowników: 4,204
  Najnowszy użytkownik: ixiwexin
  Ostatnio czytane
  Bines plan Kartki świąteczne
  Bines plan Kolejny salon kosmetyczny?
  Bines plan Ekologiczna żywność
  Bines plan Dom seniora
  Bines plan Drewniana łazienka - czy to dobry pomysł?
  Bines plan Ślub z klasą
  Bines plan Fotografia ślubna
  Bines plan Przeprowadzki
  Bines plan Uprawa winorośli
  Bines plan Prowadząc firmę w Internecie musisz wiedzieć o plusach i minusach
  Bines plan Jak założyć biznes, który przyniesie sukces? Poradnik krok po kroku
  Bines plan Kolportaż ulotek reklamowych
  Bines plan Wypożyczalnia sprzętu narciarskiego
  Bines plan Czy warto zakładać własną siłownię?
  Bines plan Ogrody zimowe
  Polecamy


  Reklama dla Twojej firmy!

  Uprawa winorośli

  Uprawianie w Polsce owoców wymagających odpowiednich warunków nie jest zbyt popularne. Mowa tu oczywiście o plantacjach owoców cytrusowych czy też winorośli. Jeżeli chcemy to traktować jako biznes z prawdziwego zdarzenia, powinniśmy posiadać jak największą wiedzę teoretyczną na ten temat. Decydując się na uprawę winogron musimy przygotować się na ...


  Formalności
  Wymogiem koniecznym jest załatwienie całego szeregu formalności, co wiąże się ze składaniem wniosków oraz gromadzeniem dokumentów. Wiele problemów nastręcza przede wszystkim proces rejestracji win i otrzymaniem koncesji, dlatego nie jest to zbyt popularny biznes. Jeżeli dodamy do tego często kontrole i konsultacje (m.in. z Inspektorem Jakości Handlowej), wymogi sanitarne oraz specjalny nadzór podatkowy dla procesu produkcji wina w Polsce (kontrole urzędu celnego), to jasną rzeczą staje się, że prowadzenie winiarni wymaga od nas przede wszystkim ścisłej samokontroli działalności oraz cierpliwości w samym załatwianiu formalności.


  Lokalizacja i przeznaczenie
  Winne krzewy oraz ich owoce potrzebują dużej dawki promieni słonecznych oraz ciepłego klimatu, co w Polsce nie w każdym rejonie może być zapewnione. Oczywiście nie bez znaczenia jest również zadbanie o naturalne nawożenie oraz dostawę odpowiedniej ilości wody. Według doniesień prasowych w Polsce (stan na kwiecień 2011 rok) istnieje około 500 winnic. Największa część z nich jest położona w rejonie Małopolski oraz na Podkarpaciu, a powodem takiego stanu rzeczy są podobno sprzyjające uprawie winorośli warunki klimatyczne. Oczywiście zakładając własną winnicę w tamtych rejonach możemy liczyć na lepsze zbiory, jednak rzecz jasna konkurencja jest tam znacznie bardziej okazała.


  Inna sprawa to przeznaczenie naszej uprawy. Z jednej strony możemy zajmować się tylko i wyłącznie uprawą winorośli dla sprzedaży owoców, z drugiej strony z pewnością będzie nas kusiła wizja własnej winiarni. Niezależnie od wariantu, na który się ostatecznie zdecydujemy, musimy liczyć się pokaźnym hamulcem ręcznym, jakim są dla każdego biznesu ...


  Koszty
  Uprawa winorośli to konieczność zakupu lub też dzierżawy ziemi.


  Kupno to koszt oscylujący w granicach 20-30 tysięcy złotych za 1 ha, a ostateczna wysokość opłat jest uzależniona od samej lokalizacji. Im bardziej atrakcyjna, tym zapłacimy więcej. Kolejna kwestia to zakup sadzonek - koszt jednej mieści się w górnej granicy 10 zł, a na powierzchnię 1 ha można pomieścić w granicach 5 tysięcy sadzonek.


  Oczywiście sadzonki oraz kupno ziemi to nie jedyne koszty własnej winnicy, a w przypadku założenia dodatkowo jeszcze własnej winiarni opłaty wzrastają. Orientacyjnie za winnicę o powierzchni 1 ha trzeba liczyć się z wydatkami rzędu mniej więcej 130-170 tysięcy zł. Do własnej winiarni będą nam jeszcze potrzebne młynki oddzielające szypułki od owocu, kadzie ze stali szlachetnej, korkownice z beczki na wino itp. Trzeba też wspomnieć o takich kosztach jak wydatki na gaz, telefon, prąd i wiele innych.


  Kolejne koszty związane są już z prowadzeniem własnej działalności. Wyrabianie własnego wina to konieczność uzyskania i opłacenia koncesji (około 500 zł rocznie) oraz płacenie podatku akcyzowego w wysokości mniej więcej 1 zł za butelką wina. Osoba produkująca wino może zdecydować się na trzy formy sprzedaży swoich produktów - detaliczną, hurtową oraz gastronomiczną. Niezależnie od wyboru formy trzeba spełnić szereg wymogów, które są kosztowne. Kolejne wydatki to opłacenie składowania naszych wyrobów w certyfikowanych piwnicach - koszt za jedną skrzynkę to około 70 zł rocznie.


  Czy to się opłaca?
  Potencjalny zysk uzyskany z prowadzenia winiarni jest uzależniony w dużej mierze od gatunku oraz jakości samego wina. Jeżeli ma ono charakter unikatowy i posiada oryginalny smak, za butelkę tego trunku możemy uzyskać z tytuły sprzedaży przynajmniej kilkadziesiąt, a czasami nawet i kilkaset złotych. Średnio szacuje się, że z jednego hektara można uzyskać nawet do 9 tysięcy butelek trunku. Ile faktycznie uda nam się wyprodukować - zależy to od zbiorów, jakości samych owoców, odpowiedniej aury pogodowej itp.
  Inne pomysły na biznes
  Biznes plan Bergson - franczyza
  Biznes plan Sklep rowerowy
  Biznes plan Dietoterapia
  Biznes plan Kwiaciarnia
  Biznes plan Wynajem mieszkań
  Komentarze
  Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
  Dodaj komentarz
  Nick:

  Kod potwierdzający:

  Oceny
  Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

  Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

  Brak ocen. Może czas dodać swoją?
  Reklama
  Pomysł na biznes, biznes plan, własna firma, działalność gospodarcza
  Jeśli nie przychodzi Ci do głowy żaden pomysł na biznes to dobrze trafiłeś, bo ten portal jest właśnie dla Ciebie. Znajdziesz tutaj pomysł na biznes oraz biznes plan dopasowany do twoich możliwości, uzyskasz również informacje jak rozpocząć własny biznes oraz otrzymać dotacje. Jeśli potrzebujesz informacji jak założyć przedsiębiorstwo zapoznaj się z naszymi artykułami. Zapraszamy także do dzielenia się z nami swoimi spostrzeżeniami, a także do publikowania swoich pomysłów, które na pewno będą pomocne innym osobom, które chcą założyć działalność gospodarczą i prowadzić własny biznes.
  Logowanie
  Nazwa użytkownika

  Hasło  Nie masz jeszcze konta?
  Zarejestruj się

  Nie możesz się zalogować?
  Poproś o nowe hasło
  Meta Tagi
  biznesplan zakładanie firmy dotacje z urzędu dotacje z UE pomysły na biznes własna firma przedsiębiorczość forma opodatkowania zysk
  Popularne
  Firma wynajmująca przyczepy campingowe
  Sklep z herbatą i kawą
  Reklama outdoor
  Pokazy i szkolenia barmańskie
  Uprawa szparagów
  Warto zobaczyć

  Ostatnio dodane
  Własna firma Drewniana łazienka - czy to dobry pomysł?
  Własna firma Czy lokaty krótkoterminowe się opłacajš?
  Własna firma Jak wybrać opakowanie na prezent œwišteczny?
  Własna firma Niezapłacone faktury - jak się przed nimi zabezpieczyć?
  Własna firma Jak zorganizować dobrš imprezę integracyjnš?
  Najczęściej czytane
  Własny biznes Domowa hodowla kur niosek82344
  Własny biznes Pieczarkarnia47264
  Własny biznes Firma porządkowa (sprzątająca)45037
  Własny biznes Myjnia parowa33907
  Własny biznes Gabinet masażu33748
  Najczęściej komentowane
  Pomysł na biznes Domowa hodowla kur niosek6
  Pomysł na biznes Myjnia parowa6
  Pomysł na biznes Hodowla ślimaka4
  Pomysł na biznes Gabinet masażu4
  Pomysł na biznes Piwa regionalne3