Co to jest lokata?
Lokata terminowa jest najpopularniejszą formą inwestowania kapitału. To dlatego, że jest nie tylko w pełni bezpieczna, ale i łatwa w obsłudze. Co więcej, inwestor ma do wyboru tak dużo opcji, że może wybrać najbardziej dogodną, zgodnie z jego oczekiwaniami, ale też możliwościami.
Istota lokaty jest prosta. Inwestor „zamraża” określoną sumę pieniędzy w banku, a ten może tymi środkami dowolnie dysponować w trakcie trwania umowy. W zamian odwdzięcza się oprocentowaniem, czyli odsetkami, które stanowią realny zysk. Co ciekawe, przy odpowiednim wyborze lokaty, inwestor zyskuje gwarancję nie tylko zwrotu całości wniesionego kapitału, ale też wypracowanych odsetek – nawet wtedy, gdy zdecyduje się zerwać umowę z bankiem.
Dla kogo lokata na 3 miesiące?
Rzeczywiście, im dłużej będzie trwać inwestycja, tym inwestor może liczyć na większe zyski. Są jednak przypadki, w których to lokata na 3 miesiące okazuje się najbardziej opłacalna. Krótka inwestycja jest idealna dla osób, które nie chcą na długo pozbywać się oszczędności.
Oprocentowanie takiej inwestycji również może być wysokie – sporym zyskiem bank wynagradza w tej sytuacji przede wszystkim nowych klientów albo tych, którzy zdecydują
się „zamrozić” dużą sumę gotówki.
Lokaty tylko na chwilę
Lokata na 3 miesiące nie jest najkrótszą inwestycją, jaką oferuje bank. Jest za to najbardziej optymalną ze wszystkich, które określa się mianem krótkoterminowych. Okazuje się jednak, że inwestorzy mogą lokować swoje oszczędności na jeszcze krócej.
Do wyboru mają lokaty miesięczne albo nawet kilkutygodniowe. Takie inwestycje są opłacalne dla osób, które dysponują naprawdę pokaźnymi oszczędnościami. Na korzystne oprocentowanie mogą w tych przypadkach liczyć inwestorzy, którzy dysponują oszczędnościami w kwocie co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Zalety inwestycji w krótkim terminie
Chociaż przeważnie zyski z inwestycji krótkoterminowych są nieco mniejsze niż z tych, które trwają długo, to dla wielu inwestorów właśnie takie opcje okazują się o wiele bardziej atrakcyjne. Weźmy pod uwagę, że na rynku ofert bankowych ciągle pojawiają się nowe produkty.
Może okazać się, że konkurencyjny bank proponuje o wiele lepsze warunki i większy zysk. Wtedy krótki okres trwania umowy pozwala na natychmiastową reakcję i przeniesienie oszczędności tam, gdzie będą one generować większy zysk. Zaletą jest również to, że inwestor nie „zamraża” pieniędzy na długi czas. Dzięki temu może swobodnie dysponować własnym kapitałem.