W dobie ciągłego rozwoju technologicznego coraz więcej osób decyduje się realizować własne potrzeby za pośrednictwem Internetu. Jest to duża szansa dla tych, którzy pragną realizować swój biznes zwłaszcza w sieci. Problemem może być jednak wzrastająca w dużym tempie konkurencja, pragnąca również uzyskać coś dla siebie. Biznes w sieci jest zarezerwowany dla tych osób, które mają pomysł na siebie i nie boją się go realizować. Księgarnia internetowa to propozycja godna rozważenia dla miłośników e-biznesu.
Nasz rynek
Zainteresowanie zakupami przez Internet przybiera sukcesywnie na sile. Nic zatem dziwnego, że chcąc pozyskać jak największą grupę klientów do współpracy księgarnie oferując te same pozycje książkowe stawiają na wojnę cenową. Obniżanie jednak ceny w nieskończoność może jednak doprowadzić do niebezpiecznego poziomu progu opłacalności naszego biznesu lub nawet spaść poniżej tego wskaźnika. Dlatego sensownym rozwiązaniem będzie stawianie na jakość naszych usług. Chodzi tu w głównej mierze o kwestię obsługi klienta oraz terminową realizację zamówień. W przypadku gdy jednak problemy z terminową dostawą nie leżą w naszej kompetencji, warto informować odbiorcę na bieżąco o zaistniałych kłopotach.
Wartość rynku księgarni internetowych w Polsce oszacowany został w 2010 roku na prawie 600 milionów zł. Łącznie mamy do czynienia z ponad 200 księgarniami działającymi w sieci. Groźną konkurencję stanowią również indywidualni sprzedawcy oferujący pozycje książkowe na Allegro. Ich sporą zaletą jest przede wszystkim niska cena zakupu, przez
co potrafią oni przekonać do siebie sporą grupę odbiorców.
Dropshipping ciekawą opcją
Przeniesienie obowiązku wysyłki towaru na jego dostawcę (proces zwany dropshippingiem) jest zabiegiem często praktykowanym w biznesie internetowym. Dzięki temu e-księgarnie mogą skupić się jedynie na pozyskiwaniu grupy klientów i przekazywaniu zamówień do dostawcy. Posiadając własny sklep internetowy nie będziemy musieli zatem martwić się o kwestię transportu zamówionych pozycji.
W przypadku księgarni internetowych najczęściej pozycję dostawcy zajmuje hurtownia ze względu na atrakcyjne ceny swoich produktów.
W procesie realizacji zamówień możemy wygospodarować miejsce dla pośrednika transakcji. Jego zadaniem będzie odbiór towaru z hurtowni i przesłanie go do klienta. Oczywiście istotną rzeczą jest ustalenie odpowiedniego poziomu opłaty za tą usługę - zbyt wysoki będzie dla nas nieopłacalny, zbyt niski nieatrakcyjny dla pośrednika. Wynegocjowanie dobrej i satysfakcjonującej obie strony ceny to już przynajmniej połowa sukcesu.
Ofertę naszego sklepu można z powodzeniem wzbogacić o coraz popularniejsze ebooki, czyli książki w wydaniu elektronicznym.
Odpowiedni marketing
Dużą rolę w przypadku sklepów internetowych występujących w roli księgarni jest ich konstrukcja. Jako że sprzedaż odbywa się w Internecie, warto zastosować i zoptymalizować skrypt pod kątem wyszukiwarek internetowych. Nic zatem dziwnego, iż otwieraniem własnych sklepów internetowych zajmują się w dużej mierze specjaliści z branży SEO. Jeżeli zatem nie mamy wielkiego pojęcia o tych kwestiach, warto skorzystać z pomocy specjalisty w tej dziedzinie.