Do niedawna młodzi ludzie, którzy wychowywali się na wsi i pomagali swoim rodzicom od najmłodszych lat, uciekali ze wsi, kiedy tylko ukończyli szkoły i decydowali się na osiedlenie w mieście i rozpoczęcie tam kariery zawodowej. W Polsce dominowały małe gospodarstwa rolne, które były rozdrobnione i najczęściej nierentowne. Rolnicy uważani byli za dość ubogą grupę społeczną. Wszystko to zmieniło się jednak po naszym przystąpieniu do struktur Unii Europejskiej. Polska uzyskała wówczas możliwość korzystania z dofinansowania unijnego w zakresie rolnictwa. Tak naprawdę wiele pomogły nam już programy przedakcesyjne, które miały na celu dostosowanie naszych gospodarstw rolnych do standardów ustanowionych przez Unię Europejską.
Kiedy już staliśmy się członkami Unii Europejskiej, rolnicy zaczęli masowo korzystać z programów pomocowych. Przede wszystkim zmienił się bardzo profil przeciętnego rolnika. Starsi skorzystali z tak zwanych rent strukturalnych, masowo przepisując swoje gospodarstwa na rzecz swoich dzieci, które automatycznie skorzystały z programu Młody Rolnik. Był to ogromny zastrzyk gotówki dla nowych gospodarzy, który wynosił kilkdziesiąt złotych. Za te dopłaty każdy rolnik mógl zakupić dowolnie wybrane przez siebie sprzęty rolnicze, lub też ziemię, aby powiększyć swoje gospodarstwo, co zwiększało jego rentowność. Ponadto, wszyscy rolnicy mieli prawo co roku ubiegać się o płatności obszarowe oraz rolnośrodowiskowe, które to realizowane są do tej pory, w nieco zmienionym kształcie. Jest to potężny zastrzyk
gotówki dla każdego gospodarstwa, który może być rozdysponowywany w dowolny sposób, najlepiej jednak związany z rolnictwem. Przybyło dzięki temu w Polsce większych gospodarstw, które mogą korzystać z kolejnych dopłat. Unia Europejska dofinansowuje bowiem w znaczny sposób rozbudowywanie budynków gospodarczych, zakup ziemi, zwierząt i sprzętu. Wielu rolników dzięki tym środkom zmieniło skromne dziesięciohektarowe gospodarstwa swoich rodziców w prawdziwe biznesy, które są nowoczesne i zmodernizowane, dzięki temu przynoszą też spore zyski. Bardzo premiowane jest również zrzeszanie się w tak zwane grupy producentów rolnych, którzy to mogą otrzymywać pomoc liczoną w milionach złotych.
Dzięki dostępnym nowoczesnym technologiom i sprzętom, bardzo zmieniła się praca w rolnictwie. Stała się ona przede wszystkim dużo łatwiejsza, ponieważ to maszyny rolnicze wykonują największą jej część. Ze względu na narzucone zasady higieny i bezpieczeństwa, wielu rolników może pozwolić sobie na sprzedaż swoich płodów i nawet eksport ich za granicę. Unia zadbała również o to, aby produkowana żywność była bezpieczna dla naszego zdrowia, dlatego bardzo premiowani są ci rolnicy, którzy zdecydują się na ekologiczne prowadzenie gospodarstwa. Związane jest to z niedogodnościami, jednakże to dzięki nim możemy się cieszyć warzywami i owocami bez sztucznych nawozów i oprysków. Osiągają oni również wyższe ceny na rynku skupu owoców i warzyw, ponieważ ich produkty trafiają do sklepów jako oznakowana żywność ekologiczna.
|