Jak rozpocząć prowadzenie sklepu internetowego?
Sklep internetowy można stworzyć od podstaw, co wymaga sporej ilości czasu i nakładów finansowych, ale nie jest to jedyna z dostępnych opcji. Obecnie do dyspozycji mamy znacznie więcej możliwości i sklep internetowy można stworzyć w zaledwie jeden dzień. Nie trzeba nawet posiadać własnego magazynu, gdyż istnieje coś takiego jak dropshipping, czyli usługa umożliwiająca sprzedawanie produktów bez konieczności ich magazynowania. Wystarczy rozpocząć współpracę z hurtowaniami funkcjonującymi w modelu dropshipping, których jest bardzo dużo.
Najważniejszą kwestią w przypadku rozpoczynania swojej przygody z e-handlem jest to, aby wybrać platformę do utworzenia sklepu internetowego. Najprostszym i najszybszym sposobem jest zdecydowanie się na gotową platformę, co pozwala na założenie e-sklepu w przeciągu kilkudziesięciu minut. Chodzi tutaj o sklep działający w modelu SaaS np. sklep internetowy na Sky-Shop.pl. Dostajemy gotowy sklep internetowy w zamian za płacenie miesięcznego abonamentu w wysokości kilkudziesięciu złotych. Do dyspozycji są różne pakiety, a więc każdy najdzie dla siebie coś odpowiedniego – zarówno małe sklepiki, jak również średnie sklepy czy też te duże i prężnie się rozwijające. Z całą pewnością jest to znacznie tańsze i wygodniejsze rozwiązanie niż zlecenie firmie zewnętrznej stworzenie sklepu internetowego od podstaw.
Po wyborze platformy, można przejść do zarejestrowania domeny i hostingu. Aby to zrobić, należy określić
nazwę swojej domeny, sprawdzić jej dostępność i kupić. Jeśli zdecydujemy się na gotową platformę, to kwestią hostingu nie trzeba w ogóle zawracać sobie głowy. W przypadku oprogramowania typu SaaS, sklep internetowy znajduje się w chmurze a więc hostingiem i konfiguracją sklepu zajmuje się dostawca usługi.
Co dalej?
W celu skonfigurowania swojego sklepu internetowego należy zarejestrować się na wybranej platformie, wypełniając krótki formularz i podając swoje dane. Dzięki temu można uzyskać dane dostępu, a więc przejść do konfiguracji swojego e-sklepu. Wystarczy się zalogować do panelu, aby mieć dostęp do obszaru ustawień zaawansowanych. Kolejną kwestią są integracje z hurtowniami funkcjonującymi w modelu dropshipping, serwisami aukcyjnymi i pasażami, systemami płatności online, firmami kurierskimi, porównywarkami cenowymi, systemami sprzedaży ratalnej/leasingu. Warto również postawić na integrację z kontami na portalach społecznościowych. Dalej jest kwestia wyboru szaty graficznej, stworzenie regulaminu sklepu, odpowiednie rozmieszczenie produktów w sklepie i ich właściwa ekspozycja. Jeśli wybraliśmy gotowy e-sklep, to możemy być pewni, że jest on w pełni zgodny z wymogami RODO.
Pozostaje nam zatem zadbać o promocję swojego sklepu internetowego, z czym nierozerwalnie wiąże się optymalizacja sklep pod kontem SEO. W przypadku gotowego oprogramowania można liczyć na to, że będzie ono wyposażone są w szereg najróżniejszych narzędzi marketingowych - co ułatwi nam różnorodne działania marketingowe. |