• Promocja Twojej Firmy
  Nawigacja
  Pomysł na biznes
  Zakładanie firmy
  Klasyfikacja PKD
  Formy opodatkowania
  Dotacje z Unii Europejskiej (UE)
  Dotacja z urzędu pracy
  Biznes Plan
  Download
  Forum
  Reklama
  Kontakt
  Szukaj
  Partnerzy
  Wyszukiwarka PKD
  Finanse
  Aktualnie online
  Gości online: 1

  Użytkowników online: 0

  Łącznie użytkowników: 3,806
  Najnowszy użytkownik: otuhe
  Ostatnio czytane
  Bines plan Kolektura lotto
  Bines plan Elektrownie wiatrowe
  Bines plan Zacznij od biznesplanu
  Bines plan Odśnieżanie dachów
  Bines plan Produkcja form plastikowych
  Bines plan Salon SPA
  Bines plan Sklep z gadżetami i śmiesznymi prezentami
  Bines plan Trudy pierwszego roku
  Bines plan Dobry wygląd, dobry biznes – dbanie o wizerunek jako pomysł na firmę
  Bines plan Prowadząc firmę w Internecie musisz wiedzieć o plusach i minusach
  Bines plan Jak wybrać pracownika
  Bines plan Firma wynajmująca przyczepy campingowe
  Bines plan Przed otwarciem biznesu nastaw się na miejsce prowadzenia zakładu.
  Bines plan Kolekcjonowanie numimzatów - na czym polega?
  Bines plan Pub sportowy
  Polecamy


  Reklama

  Sukces biznesowy i gospodarczy

  Dla wielu krajów prowadzenie gospodarki liberalnej jest czymś naturalnym i oczywistym. Amerykanie nie znają praktycznie innej formy organizacji rynku i nigdy też w swojej historii nie musieli zmagać się chociażby z komunistycznymi rządami, socjalistyczną centralnie sterowaną gospodarką i wielką biedą – jak miało to miejsce chociażby w byłych krajach ZSRR. Podobnie można powiedzieć o Wielkiej Brytanii, która wprawdzie zawsze odgrywała ważną rolę w wojnach i konfliktach światowych, niejednokrotnie tracąc bardzo wiele, ale także od zawsze była to jedna z najważniejszych gospodarek Europy. To w Anglii doszło do wybuchu pierwszej i drugiej rewolucji przemysłowej, dzięki którym kraj ten na długie dekady zdystansował inne nacje i gospodarki w Europie. Oczywiście dzisiaj już Niemiecka gospodarka jest warta więcej niż brytyjska, ale bardzo nieznacznie i obie wydają się stać na dużo mocniejszych fundamentach niż gospodarka francuska. Te trzy kraje niewątpliwie nadają jednak rytm zmianom gospodarczym i kreują poniekąd sposób myślenia o ekonomii w całej Unii Europejskiej. Oczekiwania i plany tych krajów mają wielkie znaczenie dla instytucji europejskich i bez zgody tej trójki na jakieś większe zmiany strategiczne lub gospodarcze – Unia po prostu danych decyzji nie podejmie.
  Dlatego gospodarka i biznes w Europie w ostatnich latach zmieniły się nie do poznania i nawet kryzys ekonomiczny nie uderzył tak mocno w podstawy najpotężniejszych gospodarek. Oczywiście dało się zauważyć spowolnienie lub nawet zatrzymanie wzrostu gospodarczego w latach największego kryzysu na globalnych rynkach, ale też szybko podjęte działania naprawcze tamtejszych rządów pozwoliły tym krajom odpowiednio szybko wydostać się ze strefy recesji i wrócić do regularnego wzrostu gospodarczego. Niewątpliwie to właśnie lata doświadczenia w materii i odpowiedzialność polityczna czy też właściwe przygotowanie merytoryczne osób zarządzających administracją publiczną – przyczyniają się w tych krajach do rozsądniejszego obchodzenia się z gospodarką. W krajach byłego bloku komunistycznego bez wątpienia nauka funkcjonowania w warunkach globalnej konkurencji i innowacyjnego biznesu oraz liberalnego kapitalizmu musi zająć odpowiednio więcej czasu i nie obędzie się bez licznych błędów.
  Oczywiście ekonomia to nauka, która pozwala odpowiednio przewidywać pewne reakcje rynkowe czy zmiany trendów po dokonaniu określonych zmian. Wiele przewidywań i projekcji zysku dla gospodarki w danym okresie sprawdza się bezbłędnie – trzeba jednak dysponować stosownymi modelami oraz ekspertami z zakresu ekonomii, którzy będą chcieli współpracować z rządem nad opracowywaniem i analizowaniem takich danych. Każde państwo musi jednak starać się dzisiaj robić wszystko, co tylko znajduje się w jego mocy, aby podnosić konkurencyjność własnego sektora publicznego, przy jednoczesnym aktywnym wspieraniu inwestycji prywatnych i przedsiębiorstw narodowych. Tylko sprzyjanie przedsiębiorcom i tworzenie na rynku warunków do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, nawet jednoosobowej, jest w stanie szybko zbudować klasę średnią w kraju. Klasa średnia jest natomiast gwarantem nie tylko w miarę stabilnej i rozsądnej sytuacji politycznej, ale


  pozwala również na długotrwałe ustabilizowanie sytuacji gospodarczej kraju na stosunkowo wysokim pułapie i bez obaw o turbulencje czy jakiś chaos.
  Reformowanie gospodarki
  Każdy rząd bez wyjątku realizuje swoją własną wizję gospodarczą poprzez prowadzenie określonych reform i zmian w funkcjonowaniu gospodarki. Zdecydowana większość polityków odpowiedzialnych za stan państwa stara się raczej nie tworzyć szczególnie populistycznych programów wyborczych, gdyż realizowanie takich obietnic praktycznie zawsze musi wiązać się ze sporymi kosztami dla budżetu. W krajach, gdzie sytuacja polityczna i społeczne jest jednak dynamiczna i niestabilna – a takich krajów po ostatniej recesji jest w Europie całkiem sporo – nie brakuje nowych sojuszy politycznych i partii, które starają się na mocno demagogicznych hasłach zbudować swój kapitał polityczny. Rosnąc w sondażach i przekonując do siebie kolejnych radykalistów, a także zadowalając elektorat mocno socjalny, oczekujący redystrybucji dóbr w gospodarce i zwiększenia opiekuńczości finansowej państwa – można odnieść bardzo spektakularny sukces podczas wyborów. A ponieważ takie partie mają ogromne zobowiązanie wobec swoich wyborców, często bardzo szybko i bez odpowiednich analiz oraz przygotowań wprowadzają ustawy zapowiedziane w kampanii wyborczej. Takie działanie może być naturalnie dla gospodarki zgubne, gdyż nawet mądre w założeniach reformy, napisane pospiesznie na kolanie, absolutnie nie mają prawa wyjść ani gospodarce, ani biznesowi na zdrowie.
  Reform gospodarki domagają się jednak same społeczeństwa, poprzez opinię publiczną i media wyrażając swoje poglądy, ale coraz częściej manifestując je nawet na ulicach największych miast Europy. Wszystko to stwarza dość dobry moment do przeprowadzenia istotnych zmian gospodarczych – potrzeba jednak silnego przywództwa, które nie będzie bało się dokonywać trudnych i radykalnych zmian w imię wyprowadzenia kraju z zadłużenia czy wprowadzenia go na nowe szlaki. Obecnie cała gospodarka opiera się na innowacjach, pomysłach i nowoczesnych produktach oraz usługach. Ich wymyślanie, projektowanie i produkowanie, wymaga bardzo nowoczesnego zaplecza technologicznego, stosownej infrastruktury, ale także know-how, czyli doświadczenia i wykwalifikowanej kadry. Takie gospodarki jak polska niestety cały czas nie są w stanie dostarczyć na tyle dużo specjalistycznie przygotowanych pracowników, aby odpowiedni poziom innowacyjności i konkurencyjności gospodarce zapewnić.
  Atuty naszego kraju to przede wszystkim tania i bardzo pracowita siła robocza – co niestety wkrótce przestanie wystarczać. Niezbędne jest zoptymalizowanie gospodarki, jej unowocześnienie i przede wszystkim zadbanie o to, aby kapitał intelektualny zgromadzony wokół ośrodków naukowych nie szedł na marne, tylko był jak najlepiej wykorzystywany, adaptowany i wchłaniany przez lokalny biznes. Taka daleko idąca współpraca uczelni z lokalnymi przedsiębiorstwami nie tylko na zasadzie stażu i praktyk studenckich, ale dalej idącego dokształcania do zawodu – to bardzo istotny krok do wykonania. Sama koncepcja jest oczywiście słuszna – pytanie jak zwykle dotyczy tego, jakimi mechanizmami i instrumentami doprowadzić do tego, aby współpraca biznesu i nauki faktycznie dynamicznie się w Polsce rozwijała.

  Inne pomysły na biznes
  Biznes plan Program do fakturowania i rachunków
  Biznes plan Produkcja lodu
  Biznes plan Ochrona meczów
  Biznes plan Organizacja wesel
  Biznes plan Organizacja wieczorów kawalerskich i panieńskich
  Komentarze
  Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
  Dodaj komentarz
  Nick:

  Kod potwierdzający:

  Oceny
  Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

  Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

  Brak ocen. Może czas dodać swoją?
  Reklama
  Pomysł na biznes, biznes plan, własna firma, działalność gospodarcza
  Jeśli nie przychodzi Ci do głowy żaden pomysł na biznes to dobrze trafiłeś, bo ten portal jest właśnie dla Ciebie. Znajdziesz tutaj pomysł na biznes oraz biznes plan dopasowany do twoich możliwości, uzyskasz również informacje jak rozpocząć własny biznes oraz otrzymać dotacje. Jeśli potrzebujesz informacji jak założyć przedsiębiorstwo zapoznaj się z naszymi artykułami. Zapraszamy także do dzielenia się z nami swoimi spostrzeżeniami, a także do publikowania swoich pomysłów, które na pewno będą pomocne innym osobom, które chcą założyć działalność gospodarczą i prowadzić własny biznes.
  Logowanie
  Nazwa użytkownika

  Hasło  Nie masz jeszcze konta?
  Zarejestruj się

  Nie możesz się zalogować?
  Poproś o nowe hasło
  Meta Tagi
  biznesplan zakładanie firmy dotacje z urzędu dotacje z UE pomysły na biznes własna firma przedsiębiorczoœć forma opodatkowania zysk
  Popularne
  Dekoracje okienne
  Sprzątanie biur i mieszkań
  Kursy maturalne
  Parking strzeżony
  Korepetycje
  Warto zobaczyć

  Ostatnio dodane
  Własna firma Kolekcjonowanie numimzatów - na czym polega?
  Własna firma Czy inwestycja w numizmaty to dobry pomysł?
  Własna firma Czyste miejsce pracy - dlaczego jest to ważne?
  Własna firma Czy reklama na bawełnianych gadżetach przyciąga klientów?
  Własna firma Jaki biznes warto otworzyć w małym mieście?
  Najczęściej czytane
  Własny biznes Domowa hodowla kur niosek89041
  Własny biznes Pieczarkarnia52584
  Własny biznes Firma porządkowa (sprzątająca)48731
  Własny biznes Plantacja choinek39027
  Własny biznes Pierogi37364
  Najczęściej komentowane
  Pomysł na biznes Domowa hodowla kur niosek6
  Pomysł na biznes Myjnia parowa6
  Pomysł na biznes Hodowla ślimaka4
  Pomysł na biznes Gabinet masażu4
  Pomysł na biznes Piwa regionalne3