Masz nowy, unikalny pomysł na biznes? Szukasz pieniędzy na założenie swojej pierwszej firmy? Cennym źródłem finansów mogą być dotacje Unii Europejskiej. Ile aktualnie wynoszą stawki? Jakie masz możliwości, jeżeli jesteś początkującym przedsiębiorcą? Czego powinieneś się spodziewać? Poniżej kilka przydatnych informacji.
Jakie formy dotacji?
Zasadniczo dla startujących firm istnieją dwie formy dotacji unijnych:
1.Przelew kwoty na konto z góry – przeważnie w całości, czasami w transzach. Ta forma dotacji przeważnie jest stosowana w przypadku programów, w których kwota dofinansowania wynosi do 50 tysięcy złotych. Oczywiście z tych pieniędzy należy się później rozliczyć.
2.Częściowa refundacja – wówczas dofinansowanie jest wypłacane dopiero po przedstawieniu faktur z akcji dokonanych w ramach projektu. Przeważnie dotacje jest dzielona na etapy, można też starać się o otrzymanie z góry niewielkiej zaliczki.
Dotacje w praktyce – czy kolejność składania wniosków ma znaczenie?
Dotacje unijne bardzo często pozyskuje się w trybie konkursu. Bardzo wiele zależy od tego, jaką przyjmuje on formę.
1.Konkurs w trybie otwartym – odgórnie ustalona jest jedynie data rozpoczęcia konkursu. Jego koniec reguluje stosunek sumy dotacji do ustalonej wysokości alokacji, czyli możliwości funduszy do rozdania. Przeważnie jednak konkurs jest zamykany wówczas, kiedy suma potencjalnych dotacji znacznie przekracza poziom alokacji. Organizator kilka dni przed zamknięciem wydaje stosowny komunikat.
2.Konkurs w trybie zamkniętym – w nim wyznaczone zostają konkretne daty otwarcia i zamknięcia. Najpopularniejszym systemem oceny
wniosków jest skala punktowa w przedziale 0-100. Pozytywną ocenę najczęściej otrzymują wnioski z minimum 60% ogólnego zasobu punktów do zdobycia. Jeżeli wielu wnioskodawców remisuje, wówczas organizator bierze pod uwagę inne czynniki, bardzo rzadko jednak czas złożenia wniosków.
Dotacje unijne – pomoc zwrotna czy bezzwrotna?
Z zasady unijne dotacje to pomoc bezzwrotna. Jednak kluczowe znaczenie ma tutaj uczciwość i gra fair play. W przypadku niedotrzymania postanowień umowy będziesz musiał zwrócić dotacje razem z naliczonymi odsetkami. Pamiętaj – jeżeli godzisz się na warunki umowy, musisz dotrzymać je w 100%!
Najczęstszym przypadkiem jest wykorzystanie dofinansowania niezgodnie z przeznaczeniem. Jednak w przypadku dotacji dla firm zdarza się to dosyć rzadko, ponieważ tutaj obowiązuje pomoc na zasadzie refundacji. Trudno roztrwonić coś, czego nie dostaje się z góry. Wyjątkiem od reguły są zaliczki – wypłacane z góry i przed podjęciem konkretnych działań.
Fundusze unijne w Polsce
Polska jest aktualnie największym beneficjentem dotacji Unii Europejskiej. W latach 2014-2020 nasz kraj otrzyma aż 82,5 mld euro. Głównym kryterium przyznawania dotacji dla członków UE jest wysokość PKB na jednego mieszkańca. W Polsce średnia PKB wynosi zaledwie 70% średniej unijnej – stąd decyzja o przekazaniu nam tak dużej kwoty pieniędzy w ramach dotacji.
Polski rząd najwięcej dotacji przeznaczy na wspieranie przedsiębiorców i rozwój innowacyjnych technologii. I tu jest właśnie szansa dla Ciebie i dla Twojej firmy!