Zanim otworzymy biznes i zaczniemy na nim zarabiać musimy przejść naprawdę długą drogę, bo już sam proces otwierania przedsiębiorstwa bywa dość skomplikowany, a jeśli dodamy do tego kilka innych aspektów, możemy poczuć się zniechęceni. Trzeba jednak zauważyć, że warto, zwłaszcza, gdy nie mamy innych perspektyw lub też posiadamy świetny, innowacyjny pomysł na biznes.
Jeśli mamy pomysł na własny biznes, ale nie mamy pieniędzy, wcale nie oznacza to, że musimy rezygnować z jego realizacji, warto zorientować się, czy istnieją jakieś dofinansowania do takich pomysłów. Przede wszystkim musimy pamiętać o dotacji dla osób bezrobotnych, która może wynosić nawet 23 tysiące i co istotne jest bezzwrotna, o ile nie przestaniemy prowadzić działalności. Oczywiście bywa też tak, że Urzędnicy odmawiają pomocy, ale najbardziej uparte osoby docierają do odpowiedniego pokoju i znajdują pieniądze, chociaż nie leżą one na ulicy
Jeszcze raz przeanalizuj swój biznes plan, bo jeśli nie jest zbyt dobry, raczej nie odniesiesz większego sukcesu. Musisz szukać czegoś, co jest pożądane w danym miejscu lub też ma jakąś szansę na sukces w ujęciu krajowym, czy też globalnym. Czasem pierwszy pomysł sprawdzi się doskonale, innym razem niestety może upaść po pierwszym miesiącu, a jeśli weźmiesz dotację, musisz liczyć się z tym, że zamknięcie biznesu wiąże się z oddaniem pieniędzy.
Warto pamiętać, że na samym początku firma rzadko przynosi jakikolwiek zysk, często są to nawet straty, dlatego trzeba dobrze przemyśleć swoją decyzję. Nienajlepszym momentem na otwieranie biznesu jest kiepska sytuacja finansowa, długi, bo można je łatwo pomnożyć. Nie warto też podejmować pochopnych decyzji, podpisywać umowy z dostawcami, zanim biznes nie będzie oficjalnie otwarty. Ważne jest zaplecze, zwłaszcza w przypadku sklepu, ale za towar trzeba zapłacić i jeśli przedwcześnie zainwestujemy, możemy podwójnie stracić. Tutaj warto poruszyć kwestie rezygnowania z pracy w momencie, gdy decydujemy się na założenie własnego biznesu. Wiele osób podejmuje taką pochopne decyzje, chcąc poświecić się nowemu przedsięwzięciu, a to niestety może tylko potęgować nasze zadłużenie.
Zakładając firmę musimy pamiętać o wszystkich płatnościach, ubezpieczeniu dla siebie i pracowników. Jesteśmy zobligowania do ich płacenia. Oczywiście możemy
liczyć na pewne ulgi, o które warto zapytać, bo niektórzy urzędnicy nie są tak uprzejmi, żeby na są nich poinformować. Jeśli zakładamy, że posiadane fundusze są wystarczające, założymy za nie firmę, opłacimy lokal, ale także składki – nie ma obawy, ale jeśli zapomnimy zawrzeć tego w swoim kosztorysie, niestety kolejny kredyt obciąży naszą firmę lub rodzinę, bo okaże się, że jako młode przedsiębiorstwo kredytu nie dostaniemy.
Warto tutaj poruszyć również kwestie czysto psychologiczne, bo nie jest tak, że każdy z nas potrafi zająć rolę prezesa, sprawować władze nad pracownikami, czasem jest to bariera, której nie da się pokonać. Wiele osób przyjmuje, że nie ma nic trudnego w prowadzeniu firmy, zarządzaniu zasobami ludzkimi, nie umie postawić sprawy jasno, wydać poleceń, wchodzi w dziwne relacje z pracownikami. Wiele osób chcąc oszczędzić zatrudnia członków swojej rodziny, a to jak wiadomo nie zawsze ma korzystny wpływ na relacje w domu i w firmie. Jeśli chcemy, aby firma odniosła sukces, musimy mieć autorytet. Tutaj warto zahaczyć o kwestie wybierania pracowników, co też nie jest tak oczywiste, wydaje nam się, że rekrutacja to nic trudnego, ale stworzenie dobrej kadry też jest spory wyzwaniem, zwłaszcza dla osób bez doświadczenia.
Często biznes jest nasza ucieczką z korporacji, gdzie czujemy się zduszeni, wykorzystywani, nie mamy czasu na urlop, wracamy późno i biznes wydaje na się czymś idealnym, co pozwala nam na dowolne decyzje, owszem bywa taki, ale nie zawsze.
Jeśli planujemy otworzenie własnej firmy, musimy być świadomi tego, jak to wszystko przebiega, za co płacimy. Często osoby pracujące w wolnych zawodach zastanawiają się, czy nie jest to dobre rozwiązanie, wygodniejsze i bezpieczniejsze niż ciągle zmieniające się zawody. Warto jednak przeanalizować swój zysk, bo odprowadzanie skład w biznesie wygląda inaczej, trzeba być też bardziej ostrożnym, zwracać uwagę na wszelkie kwestie finansowe, które nie są tak oczywiste. Musimy też pamiętać o kryzysie, który wraca jak bumerang, różnych zmiennych, politycznych, czy finansowych społeczeństwa w danym regionie. Czasem lepiej jest trochę poczekać i otworzyć firmę w takim momencie, gdy znajdzie ona swoich klientów |