Ogrody zimowe nie są wymysłem ludzi żyjących obecnie, gdyż znane są już od szesnastego wieku. W ubiegłym stuleciu wyszły z mody, a wróciły do łask dopiero dwie dekady temu. Stały się popularne, wiele osób pozwala sobie na tę ekstrawagancję. Nie każdego jeszcze stać na zbudowanie sobie zielonego salonu, jednak stale rośnie zapotrzebowanie rynku na tego typu usługi. Założenie firmy oferującej zimowe ogrody, może okazać się strzałem w dziesiątkę i stać się szansą ma zrobienie dobrego interesu.
Do otwarcia tego biznesu nie są potrzebne zbyt wysokie nakłady. Warto pomyśleć o miejscu, w którym można by było przyjmować klientów oraz o warsztacie, w którym wykonywano by projekty oraz elementy konstrukcji, a także o magazynie do przechowywania narzędzi i materiałów. Potrzebne elementy konstrukcyjne można zakupić dopiero po zaakceptowaniu danego projektu przez klienta, dzięki czemu nie musimy inwestować w materiały budowlane ani ich przechowywanie.
Nieocenionym skarbem dla takiej firmy są z pewnością pracownicy, którzy są fachowcami w danej dziedzinie, mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie, chętnie służą radą, jak również sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. Należy zatrudnić specjalistów z zakresu wykonywania projektów architektonicznych, budowlanych, a także z zakresu projektowania terenów zielonych oraz projektowania ogrodów. Warto również nawiązać współpracę z właścicielami firm produkujących sadzonki i rośliny, które można by zaadoptować do wyposażenia ogrodu zimowego.
Zainwestowanie w reklamę, również powinno przynieść efekt, w postaci większej liczby nabywców. Świetnym pomysłem jest złożenie własnej firmowej strony internetowej. Należy zamieścić na niej obszerną i jednocześnie przejrzystą ofertę naszej firmy, jak również zainwestować w formy reklamy lub promocji serwisu w Internecie czy w wyszukiwarkach internetowych. Dzięki temu będziemy mogli zdobyć klientów z całego kraju. W przypadku projektowania i wykonywania ogrodów zimowych dojazd d klienta na pewno się opłaci. Poza tym, w początkowych fazach projektowania i nawiązywania współpracy można oprzeć się na kontakcie internetowym oraz telefonicznym.
W ofercie należy umieścić ogrody ciepłe i zimne, czyli ogrzewane (umożliwia korzystanie przez cały rok) i nieogrzewane (można w nich w pełni korzystać tylko latem i w ciepłe dni). Należy przedstawić klientom możliwości stworzenia dodatkowej powierzchni mieszkalnej poprzez stworzenia salonu, jadalni, pracowni lub nawet basenu.
Każdy ogród zimowy musi być montowany według odpowiednio przygotowanego projektu. Często ogród zimowy budowany jest jako część nowego domu (uwzględniany musi być on wówczas już na etapie projektowania budynku), jednak zdarza się, że jest dostawiany do domu już istniejącego. Wtedy należy wykonać projekt, a następnie wystąpić do starostwa o pozwolenie na budowę, o ile powierzchnia konstrukcji przekracza 25 m². Po jego uzyskaniu można dopiero podpisać umowę, w której należy zawrzeć pełen koszt usługi, zakres robót, które firma ma wykonać, i termin oddania ogrodu do użytku.
Warto nawiązać współpracę z producentami aluminiowych profili, które tworzą szkielet konstrukcji (montuje się je na zbrojonych ławach lub płytach fundamentowych z betonu), a także z producentami szyb zespolonych, które montuje się między elementami konstrukcji oraz z firmami produkującymi bądź dystrybuującymi otwierane okna i drzwi. W ofercie trzeba zawrzeć różnego rodzaju szyby: z powłoką odbijającą promienie słoneczne (szkło refleksyjne), ograniczające ich przenikanie (antisole) lub bezbarwne. Dodatkowo można zaproponować bogaty wybór markiz, rolet, żaluzji oraz rynien. Należy także zadbać o inne materiały, takie jak: pianki poliuretanowe, taśmy polipropylenowe (do uszczelniania), jak również płytki ceramiczne, które kładzie się na podłodze. Dobrym pomysłem jest zasugerowanie klientom zamontowania grzejników, ogrzewania podłogowego (wodnego lub elektrycznego) lub klimatyzacji.
Warto zaznaczyć, iż nie ma jasno wyznaczonych kryteriów, które wyznaczały by standardy dotyczące wyglądu czy wielkości ogrodów zimowych. Oprócz wyglądu zewnętrznego, a także materiałów, z jakich zostają zbudowane, ogrody zimowe mogą się także różnić między sobą roślinnością, jaka zostanie użyta do ich wyposażenia. Aby jednak ułatwić klientom podjęcie decyzji, warto wykonać katalog, w którym zamieścimy projekty takich ogrodów. Wówczas możemy realizować je, jeśli klient się na któryś zdecyduje, jak i dawać dodatkowo możliwość wyboru projektu według wskazań i oczekiwań konkretnego klienta.
Założenie firmy projektującej oraz montującej ogrody zimowe, zwane dawniej oranżeriami lub szklarniami, to znakomity pomysł na biznes. Klienci zwiększają powierzchnię mieszkalną i uzyskują miejsce do uprawy roślin, a także zyskują pomieszczenie idealne do wytchnienia i wypoczynku. Dzięki odpowiednio wykonanym projektom ogrodów zimowych i zadowoleniu klientów firma zbiera pochlebne opinie na swój temat (darmowa reklama), a dzięki temu zyskuje nowych nabywców swoich usług. |