Dobry biznesplan to absolutna podstawa działalności firmy! Jest cennym punktem oparcia dla początkujących przedsiębiorców i pomaga dookreślić fundamenty swojej działalności. Dokument opisuje biznes, jego produkty lub usługi, cele, finansowanie, sposób wejścia na rynku i funkcjonowanie na nim, potencjalną grupę odbiorców, etc. Przemyślenie i napisanie biznesplanu przeważnie stanowi istotny etap przejścia ze sfery planów i zamierzeń do konkretnego działania.
Biznesplan może spełniać różne funkcje biznesowe:
planowania – pozwala zaplanować cele firmy;
informacyjną – jest cennym źródłem informacji dla inwestorów, pożyczkodawców, kontrahentów;
kontrolna – pozwala na analizę sposobu działania i realizacji założonych odgórnie celów.
Podstawowy schemat struktury biznesplanu
Struktura biznesplanu różni się w zależności od rodzaju i charakteru przedsięwzięcia. Jednak każdy taki dokument powinien zawierać kilka podstawowych elementów. Są to:
1.Opis przedsięwzięcia (streszczenie) – najważniejsza część, ponieważ to tutaj zachęcasz potencjalnego inwestora do zainwestowania w Twój pomysł. Musisz przykuć jego uwagę poprzez konkretne, realistyczne i ciekawe przedstawienie głównych założeń i celów swojego biznesu. Streszczenie najlepiej jest napisać na samym końcu, kiedy już określisz inne punkty.
2.Charakterystyka firmy – nazwa przedsiębiorstwa, forma prawna, dane adresowe, przedstawienie właścicieli, krótka historia firmy. Jeżeli Twoja firma ma wyróżnienia, certyfikaty, nagrody – tutaj warto je wymienić.
3.Charakterystyka przedsięwzięcia – koncepcja biznesowa firmy, dokładny opis
przedmiotu jej działalności, sposoby i formę dystrybucji, technologię stosowaną przy produkcji, prawa autorskie, patenty i znaki towarowe, profil potencjalnych odbiorców.
4.Otoczenie wewnętrzne – pracownicy i kadra zarządzająca. Powinieneś opisać ich kwalifikacje, strukturę organizacyjną, wynagrodzenia.
5.Otoczenie zewnętrzne – analiza rynku, przeważnie SWOT (słabe i mocne strony firmy, szanse i zagrożenia). Warto też przeanalizować segmentację rynku, jego funkcjonowanie, rządzące nim reguły.
6.Reklama, marketing, zasady sprzedaży
7.Analiza finansowa – jedna z najistotniejszych części biznesplanu. Powinna zawierać bilans, rachunek zysków i strat, analizę progu rentowności, wykaz środków trwałych.
8.Harmonogram działań – warto zaplanować go jak najbardziej szczegółowo. Powinien zostać rozpisany na co najmniej 5 lat, z uwzględnieniem konkretnych celów i czasu ich realizacji.
Napisałem biznesplan i… jakie będę miał z tego korzyści?
Nie jest ich wcale mało! Zalety dobrego biznesplanu to przede wszystkim:
rzetelna prezentacja pomysłu na biznes,
pomoc w uzyskaniu zasobów finansowych dla przedsięwzięcia,
pomoc w odkryciu słabości, szans i zagrożeń projektu,
określenie indywidualnych mierników oceny działalności,
pomoc w identyfikacji okazji do rozwoju,
pomoc w przewidywaniu zmian zachodzących na rynku i przystosowaniu się do nich,
sprawdzenie zaangażowania członków zespołu w kreowanie marki.
Nie zapomnij o absolutnej podstawie – biznesplan musi być skierowany do adresata!
|