Uprawa rabarbaru - : Pomysł na biznes - Nowy-Biznes.com - Biznes plan, Własna firma, Działalność gospodarcza
Żródło danych firm Promocja Twojej Firmy
Nawigacja
Pomysł na biznes
Zakładanie firmy
Klasyfikacja PKD
Formy opodatkowania
Dotacje z Unii Europejskiej (UE)
Dotacja z urzędu pracy
Biznes Plan
Download
Forum
Reklama
Kontakt
Szukaj
Partnerzy
Wyszukiwarka PKD
Finanse
Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 3,876
Najnowszy użytkownik: etymat
Ostatnio czytane
Bines plan Myjnia parowa
Bines plan Sklep internetowy z artykułami dziecięcymi
Bines plan Piwa regionalne
Bines plan Hodowla ślimaka
Bines plan Agencja eventowa
Bines plan Biuro matrymonialne
Bines plan Prowadzenie żłobka
Bines plan Ocieplanie budynków
Bines plan Produkcja palet z tektury
Bines plan Dobry wygląd, dobry biznes – dbanie o wizerunek jako pomysł na firmę
Bines plan Sklep z herbatą i kawą
Bines plan Czy warto zakładać własną siłownię?
Bines plan Pieniądze w świecie sportu
Bines plan Doradztwo podatkowe
Bines plan Inwestowanie w papiery wartościowe
Polecamy


Reklama dla Twojej firmy!

Uprawa rabarbaru

Zdecydowane i jasne dążenia Unii Europejskiej w kierunku ekologii powodują, że ciekawym pomysłem na własny biznes jest bez wątpienia spróbowanie swoich sił w uprawie roślin czy też wyrobie zdrowej żywności. Istnieje również duża szansa na uzyskanie atrakcyjnych form dotacji na potrzeby założenia i rozwoju naszej działalności, co stanowi dodatkowy atut tego rodzaju biznesu. Spośród niszowych i stosunkowo mało znanych na szeroką skalę upraw w Polsce interesującą alternatywą jest uprawa rabarbaru, który znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym. Wegetacja tej rośliny rozpoczyna się w okresie wczesnej wiosny, nie ma również specjalnych wymagań jeżeli chodzi o temperaturę, przez co nie powinny oddziaływać negatywnie na nią zdarzające się nocne spadki temperatury poniżej zera. Uprawia się go zarówno w przydomowych ogródkach, jak również na plantacjach specjalnie do tego przeznaczonych.

Odpowiednie nawodnienie i nasłonecznienie plantacji

Najważniejsza kwestia to dbanie o odpowiednią wilgotność naszej uprawy, gdyż duże wymagania w tym zakresie spowodowane są imponującą rozetą liściową i sporą powierzchnią blaszek liściowych. Niedostateczna ilość wody może spowodować znaczące spowolnienie wegetacji samej rośliny, przez co zbiory w naszej plantacji będą znacząco mniejsze. Poza tym niedostateczna wilgotność powoduje, że ogonki liściowe przeznaczone do sprzedaży są mało soczyste, z mniej charakterystyczną słabszą barwą i stają się włókniste, co powoduje zmniejszenie ich atrakcyjności w oczach potencjalnych odbiorców. To wszystko może spowodować brak odpowiedniego popytu na nasze plony.

Kolejna rzecz, na którą musimy zwrócić szczególną uwagę, jest odpowiednie nasłonecznienie naszej plantacji. Przyczynia się to do poprawy szybkości wzrostu samej rośliny i odpowiedniego urodzaju plonów, co znacząco przyczynia się do poprawy ilości samych zbiorów. Biorąc pod uwagę nasz kraj, rejonami cechującymi się najmniejszym nasłonecznieniem są tereny północy Polski oraz centralnej części województwa śląskiego, południowej części Podkarpacia oraz województwa dolnośląskiego (wartość poniżej 1000 kWh/m2/rok). Na przeciwnym biegunie znajduje się południowa część województwa lubelskiego, gdzie odnotowuje się największe nasłonecznienie o wartości w granicach 1050 kWh/m2/rok. W pozostałej części naszego kraju poziom nasłonecznienia oscyluje wokół 1022-1048 kWh/m2/rok.

Rabarbar jako roślina wieloletnia charakteryzująca się kwaśnym smakiem nie ma natomiast specjalnych wymagań dotyczących samej ziemi, jednak najlepszy jej rozwój odnotowuje się na glebach żyznych, o niskim poziomie wapienności oraz wilgotnych w okresie letnim. Wilgotność samej gleby jest kluczowym aspektem, o którym zostało już wspomniane powyżej.

Sadzenie rabarbaru na plantacji

Nasiona rabarbaru to koszt zakupu oscylujący wokół wartości 200-400 zł za 1 kg w przypadku rabarbaru malinowego. Można się również pokusić o zakup już gotowych sadzonek w cenie kilku zł za jedną sztukę. Warto wybierać sadzonki odpowiednio rozwinięte, gdyż znacznie szybciej będzie przebiegała ich wegetacja.

Sadzonki rabarbaru umieszczamy w specjalnie przygotowanych dołkach o średnicy 20-30 cm i równej głębokości co mniej więcej metr. Okres sadzenia powinien przypadać na marzec lub też przełom września i października. W każdym dołku należy oczywiście na dnie umieścić przynajmniej kilkucentymetrową warstwę obornika lub też kompostu. Ważną kwestią jest, aby pąki rabarbaru były


na poziomie gruntu lub też kilka centymetrów poniżej tego poziomu.

Pozbycie się chwastów z naszej plantacji to kolejny etap, którym powinniśmy się zająć. Po tej czynności należy zadbać o zastosowanie wieloskładnikowego nawozu mineralnego w proporcjach około 50 g na 1 m2 lub na 8- centymetrową warstwę kompostu, który jest już dobrze rozłożony. Proces nawożenia należy oczywiście wykonać po wcześniejszych usunięciu chwastów z plantacji.

Planowanie i realizacja zbioru

W okresie czerwca przystępujemy do usuwania pędów kwiatowych bezpośrednio tuż nad ziemią. Ich możliwie jak najwcześniejsze usunięcie przyczynia się do niwelacji efektu osłabienia rośliny, które powoduje kwitnienie. Okres maja i czerwca to ścinanie bądź też wyłamywanie samych ogonków kwiatowych z karpy. Chcąc zachować żywotność karpy należy pozostawić w niej kilka liści. Dla celów konsumpcyjnych pozostawia się jedynie ogonki liściowe, natomiast blaszka liściowa jest usuwana.

Odczyn soku z rabarbaru jest kwasowy - jego pH wynosi 3,9-4,2, dzięki czemu może być wykorzystywany jako naturalny środek konserwujący oraz zakwaszający do produktów spożywczych i napojów. O wartości biologicznej rośliny świadczy obecność kwasów organicznych w odpowiedniej ilości, takich jak kwas jabłkowy, octowy, bursztynowy, cytrynowy, czy też szczawiowy. Długość ogonków liściowych dochodzi nawet do 80 centymetrów, a średnica do 3-4 cm i waga nawet do kilograma. Oprócz naturalnego przeznaczenia do konsumpcji rabarbar wykorzystuje się powszechnie jako surowieć do tłoczenia soków. Dużą wartość biologiczną stanowią zwłaszcza młode ogonki liściowe, bogate w kwas jabłkowy oraz witaminę C (6-23 mg w 1000 g świeżej masy). Przy dobrych warunkach klimatycznych, odpowiednim nawożeniu oraz nawodnieniu rabarbar ma zdolność do szybkiej regeneracji.

Możliwości zbioru i efektywność pracowników uzależnione są w dużej mierze od odmiany oraz gabarytów ogonków liściowych. W przypadku rabarbaru przeznaczonego na konsumpcję pozostawia się niewielką powierzchnię blaszki liściowej, na potrzeby przemysłu przycina się ogonki liściowe z jednej i z drugiej strony. Szacuje się, że jedna osoba w sprzyjających okolicznościach jest w stanie zebrać w ciągu godziny nawet do 1,5 tony owoców rabarbaru.

Koszty i dofinansowanie

Najważniejszymi kosztami naszego biznesu będzie zakup lub dzierżawa ziemi, zakupienie sadzonek bądź też nasion rabarbaru na potrzeby uprawy, zatrudnienie pracowników, czy też wyposażenie się w odpowiedni system nawadniania, zakup nawozów, odpowiednie środki ochrony przed chorobami i szkodnikami (szczególnie przed paciepnicą ziemniaczaną, żerującą wewnątrz ogonków liściowych) itp.

Dofinansowanie na potrzeby naszej działalności możemy uzyskać w ramach programu wsparcia dla produkcji żywności ekologicznej. Dopłaty te przyznawane są w przeliczeniu na jednostkę 1 ha.

Ceny skupu rabarbaru w zakładach przetwórczych oscylują wokół poziomu nieco ponad 50 gr za 1 kg. Rabarbar jako warzywo osiąga natomiast cenę na rynkach hurtowych przynajmniej dwu- czy trzykrotnie wyższą. Kluczowym elementem decydującym o jakości rabarbaru jest jego barwa oraz soczystość. Grubość i długość ogonków liściowych zależy w dużej mierze od odmiany.

Uprawa rabarbaru jako pomysł na biznes to propozycja dla osób pragnących związać swoją przyszłość z ekologiczną produkcją.
Inne pomysły na biznes
Biznes plan Wynajem kortu tenisowego
Biznes plan Solarium i salon kosmetyczny
Biznes plan Kursy maturalne
Biznes plan Projektowanie i tworzenie stron internetowych
Biznes plan Roboty wykończeniowe
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Nick:

Kod potwierdzający:

Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Reklama
Pomysł na biznes, biznes plan, własna firma, działalność gospodarcza
Jeśli nie przychodzi Ci do głowy żaden pomysł na biznes to dobrze trafiłeś, bo ten portal jest właśnie dla Ciebie. Znajdziesz tutaj pomysł na biznes oraz biznes plan dopasowany do twoich możliwości, uzyskasz również informacje jak rozpocząć własny biznes oraz otrzymać dotacje. Jeśli potrzebujesz informacji jak założyć przedsiębiorstwo zapoznaj się z naszymi artykułami. Zapraszamy także do dzielenia się z nami swoimi spostrzeżeniami, a także do publikowania swoich pomysłów, które na pewno będą pomocne innym osobom, które chcą założyć działalność gospodarczą i prowadzić własny biznes.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Meta Tagi
biznesplan zakładanie firmy dotacje z urzędu dotacje z UE pomysły na biznes własna firma przedsiębiorczość forma opodatkowania zysk
Popularne
Biuro matrymonialne
Inwestowanie na Ukrainie
Serwis sprzętu gaśniczego
Kuchenny ogródek
Organizacja wesel
Warto zobaczyć

Ostatnio dodane
Własna firma Czy lokaty krótkoterminowe się opłacajš?
Własna firma Jak wybrać opakowanie na prezent œwišteczny?
Własna firma Niezapłacone faktury - jak się przed nimi zabezpieczyć?
Własna firma Jak zorganizować dobrš imprezę integracyjnš?
Własna firma Jak stworzyć dobry biznes plan?
Najczęściej czytane
Własny biznes Domowa hodowla kur niosek81613
Własny biznes Pieczarkarnia46762
Własny biznes Firma porządkowa (sprzątająca)44624
Własny biznes Myjnia parowa33578
Własny biznes Gabinet masażu33151
Najczęściej komentowane
Pomysł na biznes Domowa hodowla kur niosek6
Pomysł na biznes Myjnia parowa6
Pomysł na biznes Hodowla ślimaka4
Pomysł na biznes Gabinet masażu4
Pomysł na biznes Piwa regionalne3