W pogoni za sukcesem i w natłoku obowiązków często nie mamy czasu zająć się naszym domem oraz otaczającą go działką. Nic zatem dziwnego, że osoby należące do tej grupy chętnie korzystają z usług projektantów oraz architektów, którzy w sposób profesjonalny zajmą się zleconym zadaniem. Jeżeli mamy w sobie poczucie estetyki na wysokim poziomie oraz przede wszystkim duszę artysty, projektowanie oraz opieka nad ogrodami może się okazać pomysłem na biznes właśnie dla nas. Do prowadzenia tego biznesu nie są potrzebne praktycznie żadne kwalifikacje.
Przegląd rynku
Klientów najlepiej poszukiwać na obrzeżach dużych miast oraz w miejscach, gdzie mamy do czynienia z domami rodzinnymi posiadającymi spore działki do zagospodarowania i pielęgnacji. Naszą ofertę możemy również skierować do instytucji takich jak dana gmina czy też firmy, do których należą parki, trawniki i inne tereny zielone.
Niezbędne kwestie
W dobie wysoko rozwiniętej technologii projektanci ogrodów doczekali się zaawansowanych programów, dzięki którym w sposób łatwy i efektywny mogą oni tworzyć nakreśloną przez nich kompozycję ogrodu. Oczywiście posiadane oprogramowanie wymaga od nas zakupu komputera, co wiąże się z wydatkiem kilku tysięcy złotych. Z pielęgnacją i projektowaniem ogrodów wiąże się również potrzeba nabycia niezbędnego osprzętu w postaci sekatorów, grabi, łopat, rękawiczek, kosiarek, zagęszczarki do gruntu itp. (przynajmniej kilka tysięcy zł). Jeżeli nie stać nas na nowe urządzenia, możemy poszukać ciekawych opcji spośród maszyn używanych utrzymanych w nienagannym stanie.
Chcąc być wiarygodnym usługodawcą musimy również zainwestować we własne
biuro. Oczywiście w grę wchodzi przede wszystkim wynajem (chyba że posiadamy odpowiednio duże fundusze na zakup powierzchni biurowej). Do tego należy doliczyć koszty jego utrzymania wraz z niezbędnymi opłatami za rachunki (prąd, woda, gaz itp.).
Do kosztów prowadzenia tego biznesu należy również doliczyć ewentualnych pracowników, z usług których będziemy musieli raczej skorzystać w momencie realizacji projektów.
Przygotowanie oferty
W swojej ofercie warto mieć przynajmniej kilka gotowych projektów, które w każdej chwili można pokazać na wstępie klientowi. Jeżeli przypadnie mu dany projekt do gustu, wówczas pozostaje nam jedynie jego wdrożenie i ewentualnie kilka korekt na życzenie zleceniodawcy.
Wykonywanie czynności związanych z realizacją projektów zagospodarowania powierzchni ogrodowych to przede wszystkim okres wiosenny i letni. Pozostałe pory roku powinniśmy raczej przeznaczyć na wykonywanie gotowych projektów do wdrożenia.
Pamiętajmy, że w tej branży liczy się nader wszystko estetyka, dlatego w swoich działaniach musimy być dokładni i precyzyjni.
Szacowanie zysków
Ceny projektów ogrodów są uzależnione od wielu czynników - powierzchni, jej zagospodarowania, bogactwa roślin, zakresu zmian itp. Z reguły jest to koszt co najmniej 500-600 zł. Oferując usługi pielęgnacji ogrodu możemy również zarobić np. na koszeniu trawników (kilkadziesiąt groszy za metr kwadratowy), na instalacji systemów zraszających (średnio powyżej 10 zł za metr).
Zwiększający się popyt na tego typu usługi pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość i uznać projektowanie oraz pielęgnację ogrodów za pomysł na biznes dobrze rokujący.