Pierwsze spotkanie z budżetowaniem
Dodane przez admin dnia Października 09 2014 15:06:40
Właściwe budżetowanie może okazać się prawdziwym kluczem do sukcesu, nie tylko dla już funkcjonującej, ale przede wszystkim nowej firmy. Odpowiednio zaplanowany budżet może decydować o powodzeniu lub porażce, a tym samym o istnieniu danego przedsiębiorstwa.

Jak zacząć?

Aby prace nad budżetem, a następnie jego wykorzystanie były efektywne, musimy najpierw poznać trzy podstawowe etapy procesu.

Pierwszym krokiem jest przygotowanie, obejmujące sporządzenie budżetu przy uwzględnieniu panującej sytuacji rynkowej. Dzięki temu możemy sformułować trafne prognozy i wyznaczyć realne do osiągnięcia cele.

Czy warto sporządzać kilka wariantów budżetu?

Początki mogą okazać się bardzo trudne, szczególnie przy obecnej dynamice zmian na rynku, w związku z czym dobrym pomysłem może być także budżetowanie wielowariantowe. Co to oznacza w praktyce?

Stworzenie kilku wariantów budżetu pozwoli na szybszą i sprawniejszą reakcję w wielu trudnych do przewidzenia okolicznościach. Wśród nich wymienia się pogorszenie sytuacji gospodarczej czy niemożność realizacji zamówień, niemniej aspekt ten może mieć też pozytywny wydźwięk.

Już przygotowana, alternatywna wersja budżetu z pewnością przyda nam się w momencie, w którym przykładowo podaż na oferowane przez nas produkty i usługi zaczęła przewyższać wcześniejsze oczekiwania i szacunki.

Realizacja i kontrola budżetu

Na kolejnym etapie zajmiemy się już realizacją budżetu, czyli wykonanie założeń poprzez ukierunkowanie działań podejmowanych przez firmę. W fazie realizacji niezmiernie istotne jest również bieżące monitorowanie i reagowanie na występowanie nowych okoliczności, co w dobie dynamicznych zmian gospodarczych nie należy do rzadkości.

Na ostatniej prostej naszym zadaniem będzie kontrola stopnia realizacji celów budżetowych, polegająca na porównaniu rezultatów z wcześniejszymi planami. Ten etap warto poszerzyć o identyfikację przyczyn niepowodzeń, jeśli takowe oczywiście miały miejsce, a ponadto wyciągnięcie wniosków, zwłaszcza w przypadku, w którym efektywność kosztowa nie osiągnęła satysfakcjonującego poziomu.



Jak ułatwić budżetowanie?

Budżetowanie nie musi być przykrą koniecznością, a może stać się po prostu stałym elementem funkcjonowania przedsiębiorstwa. Co więcej, obecnie dostępne są specjalistyczne systemy informatyczne, usprawniające prace nad budżetem. Dodatkową korzyścią wynikającą z ich wdrożenia jest nie tylko szybsze i skuteczniejsze przeprowadzenie całego procesu, ale również osiągnięcie takich celów, jak bardzo dobra organizacja pracy, optymalna produktywność i wydajność oraz wysoka efektywność kosztowa.