Jak zostać audytorem z systemu AS 9100?
Dodane przez admin dnia Lipiec 31 2014 17:09:07
W branży lotniczej nie ma miejsca na błędy. Tutaj ogromna odpowiedzialność spoczywa przede wszystkim na pilotach, producentach samolotów, a także firmach produkujących i dostarczających poszczególne elementy składowe.

Przemysł lotniczy w trosce o miliony pasażerów poświęca wiele uwagi kwestiom bezpieczeństwa. A prężnie rozwijające się lotnictwo wymusiło na międzynarodowych instytucjach stworzenie i wprowadzenie normy jakości stricte poświęconych branży lotniczej. Wynikiem wspólnego wysiłku takich organizacji jak: Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO), Society of Automotive Engineers (SAE), American Aerospace Quality Group (AAQG), European Associaton of Aerospace Industries (AECMA) oraz International Aerospace Quality Group (IAQG) weszła w życie norma AS 9100.

Norma AS 9100

Norma ta znana jest w Ameryce Północnej jako AS 9100, w Europie jako EN 9100, a w Japonii jako JISQ 9100. Kładzie ona szczególny nacisk na jakość, bezpieczeństwo i technologię we wszystkich aspektach branży lotniczej jak i wzdłuż całego łańcucha dostaw. Dotyczy to każdej dziedziny niezależnie od tego czy jest to lotnictwo cywilne czy wojskowe.

Wdrożenie i certyfikacja AS 9100 stanowi podstawowy wymóg rozpoczęcia realizacji zleceń jako dostawca komponentów dla takich firm jak Airbus, Boeing, GEAE, Snecma, Rolls-Royce.

Praca w charakterze audytora – czyli jak zostać audytorem?

Osoby zainteresowane pracą w charakterze audytora wewnętrznego AS 9100 powinny zapisać się na specjalistyczne szkolenie organizowane przez jedną ze specjalistycznych jednostek szkoleniowych. Trwa ono 2 dni. W czasie szkolenia uczestnicy poznają między innymi zagadnienia związane z systemem AS 9100 oraz sposoby przeprowadzania audytów w firmie.