Dbanie o środowisko naturalne jest w modzie - : Dbanie o środowisko naturalne jest w modzie Pomysł na biznes - Nowy-Biznes.com - Biznes plan, Własna firma, Działalnoœć gospodarcza
 • Promocja Twojej Firmy
  Nawigacja
  Pomysł na biznes
  Zakładanie firmy
  Klasyfikacja PKD
  Formy opodatkowania
  Dotacje z Unii Europejskiej (UE)
  Dotacja z urzędu pracy
  Biznes Plan
  Download
  Forum
  Reklama
  Kontakt
  Szukaj
  Partnerzy
  Wyszukiwarka PKD
  Finanse
  Aktualnie online
  Gości online: 1

  Użytkowników online: 0

  Łącznie użytkowników: 4,329
  Najnowszy użytkownik: erykikiv
  Ostatnio czytane
  Bines plan Domowa hodowla kur niosek
  Bines plan Agencja modelek
  Bines plan Księgarnia internetowa
  Bines plan Zakład pogrzebowy
  Bines plan Nowy biznes – wyzwania
  Bines plan Agencja interaktywna
  Bines plan Pieczarkarnia
  Bines plan Znaczenie rodzinnych firm
  Bines plan Agencja promocyjna / merchendisingowa
  Bines plan Salon meblowy
  Bines plan Produkcja zaprawy klejącej
  Bines plan Bramy ręcznie robione
  Bines plan Zaproszenia ślubne
  Bines plan Myjnia samochodowa
  Bines plan Huśtawki ogrodowe
  Polecamy


  Reklama dla Twojej firmy!
  Dbanie o środowisko naturalne jest w modzie
  W ciągu ostatnich 30 lat dokonano wiele zmian w dziedzinie ochrony środowiska naturalnego w Europie. O 90% została zmniejszona emisja tlenków azotu poprzez wprowadzenie katalizatorów, większość paliw została pozbawiona ołowiu, wyeliminowano również chlorofluorowęglowodory (CFC), który zubaża warstwę ozonową. Jak wskazują statystyki również w Polsce ostatnie 10-lecie to okres ciągłego obniżania poziomu zanieczyszczeń powietrza i wód powierzchniowych. Wynik ten osiągnięto dzięki ograniczeniu produkcji i modernizacji systemów ochrony środowiska w zakładach szczególnie uciążliwych dla środowiska naturalnego (elektrownie, kopalnie, huty). Nie tylko tego typu zakłady co roku walczą o certyfikat ISO 14001, cieszy się on coraz większą popularnością wśród małych i średnich firm, na przykład sklepów, których działalność ma znacznie mniejszy negatywny wpływ na środowisko naturalne.

  Co to jest ISO 14001?

  System Zarządzania Środowiskowego pozwala zidentyfikować aspekty środowiskowe i oszacować negatywny wpływ działalności firmy na środowisko naturalne. Ponadto system ten pozwala dostosować się firmie do przepisów prawnych oraz zracjonalizować wydatki na zasoby naturalne. Norma ISO 14001 zawiera wymagania i wytyczne stosowania, mające umożliwić firmie opracowanie oraz wdrożenie polityki i celów, które uwzględniają wymagania prawne oraz informacje o znaczących aspektach środowiskowych. Spełnienie wymagań normy podlega certyfikacji. Norma przeznaczona jest dla wszystkich organizacji niezależnie od ich rodzaju i wielkości. Firma legitymująca się certyfikatem ISO 14001 jest nie tylko wiarygodnym i rzetelnym partnerem, ale przede wszystkim firmą nowoczesną i konkurencyjną.
  Norma ISO 14001 wymaga od przedsiębiorstwa jedynie podjęcia zobowiązań, że będzie ono działało zgodnie z wymaganiami prawnymi, zapobiegało zanieczyszczeniom i dążyło do ciągłego doskonalenia. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności w firmach gromadzone są: zużyte tonery, baterie, plastikowe butelki, zużyty papier, oleje, wytwarzane odpady produkcyjne itd. Kluczem skutecznego wdrożenia SZŚ jest właściwa interpretacja wymagań i przyjmowanie rozwiązań korzystnych z punktu widzenia funkcjonowania organizacji r11; mówi ekspert Serwisu boomway.pl, który pomaga firmom w ocenie ich szans na uzyskanie certyfikatu ISO 14001.
  Korzyści dla firmy z wdrożenia SZŚ?

  Korzyści, jakie przedsiębiorstwo może osiągnąć z wdrożenia Systemu Zarządzania Środowiskiem:
  r6; wizerunek organizacji odpowiedzialnej społecznie,
  r6; redukcja wytwarzania zanieczyszczeń i odpadów,
  r6; redukcja kosztów usuwania odpadów i opłat za korzystanie ze środowiska,
  r6; większa szansa na wygranie przetargu i zawarcie kontraktu,
  r6; lepszy wizerunek firmy w oczach potencjalnych klientów i inwestorów,
  r6; większa szansa na otrzymanie dotacji w ramach funduszy unijnych,
  r6; uporządkowanie stanu formalnoprawnego - zgodność z wymaganiami prawnymi,
  r6; łatwiejsze uzyskiwanie pozwoleń i zatwierdzeń,
  r6; lepsza współpraca i stosunki ze społeczeństwem i władzami,
  r6; nacisk


  położony na zapobieganie, a nie na działania korygujące powoduje obniżenie ryzyka środowiskowego, a przez to obniżenie mogących wystąpić kosztów kar i odszkodowań.

  Jakie branże wdrażają ISO 14001?

  Coraz częściej System Zarządzania Środowiskiem posiadają nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale również firmy należące do sektora MŚP. Ten rodzaj certyfikatu cieszy się największą popularnością wśród firm z branży przemysłowej: przetwórczej, elektromaszynowej, motoryzacyjnej, gumowej itp. Do dużych firm mogących poszczycić się tym certyfikatem należą np.: Polski Koncern Naftowy Orlen SA, Amica Wronki SA, T.C. Dębica, OSM Piątnica, Elektrociepłownia Tychy, OSRAM, zakłady Famed SA, Stolarka Wołomin SA, Huta rEuroblachar1; SA, Stomil Sanok SA. Wśród małych i średnich firm certyfikat ISO 14001 posiadają między innymi: Fach SA w Cieszynie, Witar Tartak Tyble Sp. z o.o., Hydro-Plast Sp. z o.o., Zinplast i Polimer.
  O ile zrozumiałe są starania o certyfikat ISO 14001 firm z branży produkcyjnej, hutniczej czy energetycznej, o tyle trudno sobie wyobrazić by na tym certyfikacie zależało firmie telekomunikacyjnej czy zespołowi opieki zdrowotnej, a tak właśnie jest. Wśród firm posiadających certyfikat ISO 14001, których prawdopodobnie nawet nie podejrzewalibyśmy o negatywny wpływ na środowisko naturalne, znalazły się między innymi: Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem (Ochrona zdrowia i opieka socjalna), Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o. (telekomunikacja), Drukarnia Księży Werbistów (działalność poligraficzna), Geofizyka Kraków Sp. z o.o. (badania i analizy techniczne) oraz browar Dojlidy.

  Nagroda za troskę o środowisko

  Firmy, szczególnie micro i małe przedsiębiorstwa, które nie są jeszcze gotowe na wdrożenie SZŚ, a zależy im na dobrym wizerunku, mogą okazać swoją troskę o środowisko naturalne również w inny sposób. To właśnie dla nich powstały ecocertyfikaty np. Certyfikat ECO "W trosce o środowisko". Proces przyznawania wyróżnień rozpoczyna się od złożenia przez zainteresowaną firmę wniosku aplikacyjnego i poddania jej weryfikacji przez specjalistów. Sprawdzany jest zarówno system zapewnienia jakości bezpiecznych produktów jak i dbałość o środowisko naturalne.

  Zagadnienia związane z ochroną środowiska oraz bezpieczeństwem i higieną pracy odgrywają zasadniczą rolę w bieżącej działalności firm. Powinny być traktowane priorytetowo przy wytwarzaniu, projektowaniu i wdrażaniu nowych i modyfikowanych technologii. Starania przedsiębiorstw o ekologiczne certyfikaty świadczą o zmianie sposobu myślenia dotyczącego spraw ochrony środowiska naturalnego. Bez względu na to czy ich motywem są względy ekonomiczne czy prestiżowe, najważniejsze jest to, że efekty odczuwa całe społeczeństwo.

  Autor: Agnieszka Gugała
  Komentarze
  Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
  Dodaj komentarz
  Nick:

  Kod potwierdzający:

  Oceny
  Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

  Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

  Brak ocen. Może czas dodać swoją?
  Reklama
  Pomysł na biznes, biznes plan, własna firma, działalność gospodarcza
  Jeśli nie przychodzi Ci do głowy żaden pomysł na biznes to dobrze trafiłeś, bo ten portal jest właśnie dla Ciebie. Znajdziesz tutaj pomysł na biznes oraz biznes plan dopasowany do twoich możliwości, uzyskasz również informacje jak rozpocząć własny biznes oraz otrzymać dotacje. Jeśli potrzebujesz informacji jak założyć przedsiębiorstwo zapoznaj się z naszymi artykułami. Zapraszamy także do dzielenia się z nami swoimi spostrzeżeniami, a także do publikowania swoich pomysłów, które na pewno będą pomocne innym osobom, które chcą założyć działalność gospodarczą i prowadzić własny biznes.
  Logowanie
  Nazwa użytkownika

  Hasło  Nie masz jeszcze konta?
  Zarejestruj się

  Nie możesz się zalogować?
  Poproś o nowe hasło
  Meta Tagi
  biznesplan zakładanie firmy dotacje z urzędu dotacje z UE pomysły na biznes własna firma przedsiębiorczoœć forma opodatkowania zysk
  Popularne
  Kiosk z warzywami
  Inteligentny dom
  Firma cateringowa - dostawa kanapek do biur
  Zaproszenia ślubne
  Hodowla ślimaka
  Warto zobaczyć

  Ostatnio dodane
  Własna firma Otwieranie własnego sklepu internetowego - od czego zaczšć?
  Własna firma Dlaczego warto kupować nowe mieszkanie wykończone pod klucz?
  Własna firma Apartamenty na sprzedaż w Gdańsku - dobry pomysł na lokatę pieniędzy?
  Własna firma Drewniana łazienka - czy to dobry pomysł?
  Własna firma Czy lokaty krótkoterminowe się opłacajš?
  Najczęściej czytane
  Własny biznes Domowa hodowla kur niosek84166
  Własny biznes Pieczarkarnia48316
  Własny biznes Firma porządkowa (sprzątająca)46116
  Własny biznes Gabinet masażu34982
  Własny biznes Myjnia parowa34770
  Najczęściej komentowane
  Pomysł na biznes Domowa hodowla kur niosek6
  Pomysł na biznes Myjnia parowa6
  Pomysł na biznes Hodowla ślimaka4
  Pomysł na biznes Gabinet masażu4
  Pomysł na biznes Piwa regionalne3